Департмани во Габон

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Карта на департманите во Габон

Покраините во Габон се поделени на вкупно 49 департмани. На списоков тие се наведени покраини, а нивните административни центри стојат во заграда:

Воле-Нтем[уреди | уреди извор]

Департмани во покраината Воле-Нтем

Горно Огове[уреди | уреди извор]

Департмани во покраината Горно Огове

Естуар[уреди | уреди извор]

Департмани во покраината Естуар

Нгунје[уреди | уреди извор]

Департмани во покраината Нјунје

Њанга[уреди | уреди извор]

Департмани во покраината Њанга

Огове-Ивиндо[уреди | уреди извор]

Департмани во покраината Огове-Ивиндо

Огове-Лоло[уреди | уреди извор]

Департмани во покраината Огове-Лоло

Приморско Огове[уреди | уреди извор]

Департмани во покраината Приморско Огове

Средно Огове[уреди | уреди извор]

Департмани во покраината Средно Огове

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]