Прејди на содржината

Ојем

Координати: 1°36′N 11°34′E / 1.600° СГШ; 11.567° ИГД / 1.600; 11.567
Од Википедија — слободната енциклопедија
Ојем
Грешка во Lua во Модул:Location_map, ред 522: Unable to find the specified location map definition: "Module:Location map/data/Gabon" does not existЛокација во Габон
Координати: 1°36′N 11°34′E / 1.600° СГШ; 11.567° ИГД / 1.600; 11.567
Држава Габон
ПокраинаВоле Нтем
ДепартманВоле
Население (2013 census)
 • Вкупно60.685

Ојем е град во Габон во покраината Воле Нтем. Се наоѓа во северниот дел на земјата, 80 km југоисточно од тромеѓето Екваторска Гвинеја-Камерун-Габон и 410 km североисточно од главниот град, Либрвил. Лежи на реката Нтем. Во градот живееат 60,685 жители, според пописот во 2013 година.[1]

Градот е административен и транспортен центар на околното земјоделско подрачје. Какао и кафе се главните производи кој се извезуваат преку камерунските пристаништа Криби и Дуала. Исто така се произведуваат гума и компир. Во декември 2004 година овде избила епидемија на стомачен тифус, која подоцна се проширила во поголемиот дел од државата.[2]

Наводи[уреди | уреди извор]