Порт Жантил

Од Википедија — слободната енциклопедија
Порт Жантил
Грешка во Lua во Модул:Location_map, ред 522: Unable to find the specified location map definition: "Module:Location map/data/Gabon" does not existЛокација во Габон
Координати: 0°43′S 8°47′E / 0.717° ЈГШ; 8.783° ИГД / -0.717; 8.783
Држава Габон
ПокраинаПриморско Огове
ДепартманБенџе
Население (2013 census)
 • Вкупно136.462

Порт Жантил (француски: Port-Gentil) е град во Габон.

Се наоѓа на западната страна од државата, и е административен центар на провинцијата Приморско Огове и департаманот Бенџе. Разделен е на 4 области. Има околу 136,462 жители (2013) и е вториот најголем град по население во државата. Исто така претставува најголемото пристаниште во Габон.

Градот е познат со хотелите и ноќниот живот, а како атракции за туристите се – црквата „Свети Луи“ (изграден во 1927 г.), зоолошката градина, казината, плажите, како и дивите ѕверови во блиските мочуришта.