Габороне

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Габороне
Gaborone
град
Поглед кон Габороне, Статуа на Сереце Кама, центарот на градот и Габороне од птичја перспектива.
Поглед кон Габороне, Статуа на Сереце Кама, центарот на градот и Габороне од птичја перспектива.
Прекар(и): Gabs, GC, Gabz, G-City
Сателитска снимка на Габороне.
Сателитска снимка на Габороне.
Габороне Gaborone се наоѓа во Боцвана
Габороне
Gaborone
Местоположба на Габороне во Боцвана.
Координати: 24°39′29″ ЈГШ 25°54′44″ ИГД / 
Држава  Боцвана
Округ Габороне
Под-округ Габороне
Основан 1964[1]
Наречено по Кгоси Габороне
Управа
 • Градоначалник Хаскинс Нкајигва[2]
 • Заменик Флоренс Шагва[2]
Површина
 • Вкупна 19,6 км2 (75.676.023.074.319 ми2)
Надм. вис.[3] 983 м
Население (2006)
 • Вкупно 191.776
 • Густина 1.101/км2
Часовен појас ЦАВ (UTC+2)
 • Лете (DST) н/п (UTC+2)
Телфонски код[4][5] 3XX
ISO 3166 BW-SE
Мреж. место Официјално мрежно место

Габороне е главен град на Боцвана. Има околу 186.000 жители и се наоѓа на 24°40′ ЈГШ и 25°55′ ИГД.

Пред Габороне, главен град на Боцвана бил Мафекинг. Тој бил главен град сè до прогласувањето на независност во 1965 година.

Габороне го добил своето име по главатарот Кгоси Габороне, чиешто село Тлоквенг се наоѓа во близина на Габороне.

Новиот град Габороне доживеа брз развој благодарејќи на релативно добрата снабденост со вода. Во негова близина се наоѓаат рудници за магнезиум и азбест. Во градот се наоѓа и универзитетот на Боцвана, во кој меѓудругото е сместена и најголемата библиотека во Јужна Африка.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Parsons, Neil (19 август 1999). „Botswana History Page 7: Geography“. Botswana History Pages. Gaborone, Botswana: University of Botswana History Department. http://www.thuto.org/ubh/bw/bhp7.htm. посет. 4 август 2009 г. 
  2. 2,0 2,1 Keoreng, Ephraim (5 октомври 2011). „New Gaborone Mayor seeks power to hire and fire“. Gaborone, Botswana: Mmegi Online. http://www.mmegi.bw/index.php?sid=1&aid=494&dir=2011/October/Wednesday5. посет. 9 октомври 2011 г. 
  3. „Gaborone, Botswana Page“. Falling Rain Genomics, Inc.. http://www.fallingrain.com/world/BC/09/Gaborone.html. 
  4. timeanddate.com
  5. Botswana Telecommunications Authority (2009-09-11) (DOC). Botswana (country code +267). International Telecommunication Union. http://www.itu.int/dms_pub/itu-t/oth/02/02/T020200001C0001MSWE.doc. посет. 27 декември 2009 г. 

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]