Прејди на содржината

Окрузи во Боцвана

Од Википедија — слободната енциклопедија

Окрузите во Боцвана се првостепената административна поделба на државата. Боцвана е поделена на 15 окрузи, од кои 9 се рурални, а 6 се урбани. Окрузите се управувани од окружни и градски совети.

Окрузи[уреди | уреди извор]

Окрузите во Боцвана. Градските окрузи не се обележани на картата.

 1. Централен округ
 2. Ганзи
 3. Кгалагади
 4. Кгатленг
 5. Квененг
 6. Североисточен округ
 7. Нгамиланд
 8. Југоисточен округ
 9. Јужен округ
 10. Габороне
 11. Франсистаун
 12. Лобаце
 13. Селеби-Пикве
 14. Џваненг
 15. Сова

Минати окрузи[уреди | уреди извор]

До 2001 округот Чобе бил посебен округ, но бил споен со Северозападниот округ.

Поврзано[уреди | уреди извор]