Јужен округ (Боцвана)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Јужен округ
округ
Местоположба во Боцвана
Местоположба во Боцвана
Координати: 25°00′S 25°00′E / 25.000° ЈГШ; 25.000° ИГД / -25.000; 25.000Координати: 25°00′S 25°00′E / 25.000° ЈГШ; 25.000° ИГД / -25.000; 25.000
Држава Боцвана
Гл. центарКање
Површина
 • Вкупна28.470 км2 (10,990 ми2)
Население (2001 попис)
 • Вкупно186.831
 • Густина6,6/км2 (17/ми2)
Часовен појасЦентралноафриканско време (UTC+2)

Јужниот округ е еден од окрузите во Боцвана. Главен град на округот е Кање. Кање е едно од најбрзо растечките села во Боцвана. Покрај него, во округот има и останати големи села, како што се Гудхоуп и Мушопа. Округот е дом на вториот најголем производител на телешко. Во округот има големи ранчови, меѓу кои и владини поседи кои помагаат на локалното земјоделство. Покрај сточарството, во округот има и земјоделци, кои одгледуваат пченка и останати култури. Во округот бил пронајден третиот рудник за дијаманти во земјата.

На југ округот граници со ЈАР, на исток со Југоисточниот округ, на север граничи со Квененг и на запад со Кгалагди.

Под-окрузи[уреди | уреди извор]

Округот е поделен на три под-окрузи:

Поврзано[уреди | уреди извор]