Кгалагади (округ)

Координати: 25°00′S 22°00′E / 25.000° ЈГШ; 22.000° ИГД / -25.000; 22.000
Од Википедија — слободната енциклопедија
Кгалагади
округ
Местоположба во Боцвана
Местоположба во Боцвана
Координати: 25°00′S 22°00′E / 25.000° ЈГШ; 22.000° ИГД / -25.000; 22.000
Држава Боцвана
Адм. центарЦабонг
Површина
 • Вкупна105.200 км2 (40,600 ми2)
Население (2001 попис)
 • Вкупно42.049
 • Густина0,40/км2 (1,0/ми2)
Часовен појасЦентралноафриканско време (UTC+2)

Кгалагади е округ во Боцвана во југозападниот дел од државата. Административен центар на округот е Цабонг. Кгалагади зазема добар дел од Калахари. Округот има површина од 105,200 км2 и население од 42,000 според пописот од 2001.

Местоположба[уреди | уреди извор]

Кгалагади се граничи со Намибија на северозапад, југозапад, со ЈАР на југоисток и југ, со Ганзи на север, со Квененг на североисток и со Јужниот округ на исток.

Под-окрузи[уреди | уреди извор]

Округот е поделен на два под-округа:

Населени места[уреди | уреди извор]

Најголемо населено место е Цабонг, кој има население од 6,591 жител според пописот од 2001, додекаe Хукунци и Канг имаат 3,807 жители, односно 3,744, жители. Во округот се наоѓаат следните села:[1]

Јужен Кгалагади:

Богогобо, Бокспитс, Бреј, Гачибана, Киса, Куис, Квава, Кокоца, Колонкване, Макопонг, Малеше, Маралаленг, Маубело, Мидлпитс, Омавенено, Пепенг, Реплс Пен, Струизенадм, Цабонг, Валхук, Верда

Јужен Кгалагади:

Хукунци, Хунхукве, Иналеголо, Канг, Лехутуту, Локгвабе, Маке, Мононг, Нканг, Нгватле, Пудухуду, цане, Укви, Зуцва

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Distribution of population by sex by villages and their associated localities: 2001 population and housing census“. Архивирано од изворникот 2007-11-24. Посетено на 2007-12-10.

Поврзано[уреди | уреди извор]