Кгалагади (округ)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Кгалагади
округ
Местоположба во Боцвана
Местоположба во Боцвана
Координати: 25°00′ ЈГШ 22°00′ ИГД / 
Држава  Боцвана
Адм. центар Цабонг
Површина
 • Вкупна 105.200 км2
Население (2001 попис)
 • Вкупно 42.049
 • Густина 0.39.970.532.319.392.00/км2
Часовен појас Централноафриканско време (UTC+2)

Кгалагади е округ во Боцвана во југозападниот дел од државата. Административен центар на округот е Цабонг. Кгалагади зазема добар дел од Калахари. Округот има површина од 105,200 km² и население од 42,000 според пописот од 2001.

Местоположба[уреди | уреди извор]

Кгалагади се граничи со Намибија на северозапад, југозапад, со ЈАР на југоисток и југ, со Ганзи на север, со Квененг на североисток и со Јужниот округ на исток.

Под-окрузи[уреди | уреди извор]

Округот е поделен на два под-округа:

Населени места[уреди | уреди извор]

Најголемо населено место е Цабонг, кој има население од 6,591 жители според пописот од 2001, додекаe Хукунци и Канг имаат 3,807 жители, односно 3,744, жители. Во округот се наоѓаат следните села:[1]

Јужен Кгалагади:

Богогобо, Бокспитс, Бреј, Гачибана, Киса, Куис, Квава, Кокоца, Колонкване, Макопонг, Малеше, Маралаленг, Маубело, Мидлпитс, Омавенено, Пепенг, Реплс Пен, Струизенадм, Цабонг, Валхук, Верда

Јужен Кгалагади:

Хукунци, Хунхукве, Иналеголо, Канг, Лехутуту, Локгвабе, Маке, Мононг, Нканг, Нгватле, Пудухуду, цане, Укви, Зуцва

Наводи[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]