Североисточен округ (Боцвана)

Координати: 21°5′S 27°30′E / 21.083° ЈГШ; 27.500° ИГД / -21.083; 27.500
Од Википедија — слободната енциклопедија
Североисточен округ
округ
Местоположба во Боцвана.
Местоположба во Боцвана.
Координати: 21°5′S 27°30′E / 21.083° ЈГШ; 27.500° ИГД / -21.083; 27.500
Држава Боцвана
Гл. градМасунга
Површина
 • Вкупна5.120 км2 (1,980 ми2)
Население (2001 попис)
 • Вкупно132.422
 • Густина26/км2 (67/ми2)
Час. појасЦентралноафриканско време (UTC+2)

Североисточниот округ е еден од окрузите во Боцвана. Главен град на округот е Масунга. В0 2001 година округот имал 132.422 жители. Овој округ е воглавно населен од Баланзи.

На север и исток округот граничи со Зимбабве. На југ и запад округот граничи со Централниот округ и границата ја сочинува рекара Шаше.

Поделба[уреди | уреди извор]

Овој округ нема под-окрузи.

Географија[уреди | уреди извор]

Низ округот минува реката Ната и истата е важно место за дивиот свет.[1] Реката понатака минува низ Макгадикгади, кога исчезнува.[2]

Користена литература[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Elizabeth Cashdan, 1986
  2. C. Michael Hogan, 2008

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]