Ганзи (округ)

Координати: 22°00′S 22°00′E / 22.000° ЈГШ; 22.000° ИГД / -22.000; 22.000
Од Википедија — слободната енциклопедија
Ганзи
Ghanzi
Gantsi
округ
Местоположба во Боцвана.
Местоположба во Боцвана.
Координати: 22°00′S 22°00′E / 22.000° ЈГШ; 22.000° ИГД / -22.000; 22.000
Држава Боцвана
Гл. градГанзи
Површина
 • Вкупна117.910 км2 (45,530 ми2)
Население (2001 попис)
 • Вкупно33.170
 • Густина0,28/км2 (0,73/ми2)
Часовен појасЦентралноафриканско време (UTC+2)

Ганзи (Ghanzi/ Gantsi) е округ во западна Боцвана. Административен центар на округот е селото Ганзи. Поголем дел од источниот дел од округот е дел од Централнокалахарскиот резерват. Според пописот од 2001 година, округот имал население од 33.170 жители и со тоа округот е најслабо населен во државата. Ганзи има вкупна површина од 117,910 км2.

Местоположба[уреди | уреди извор]

Округот се наоѓа во западна Боцвана. На запад округот граничи со Намибија, на север со Северозападниот округ, на исток со Централниот округ, на југоисток со Квененг и на југ со Кгалагди.

Под-окрузи[уреди | уреди извор]

Округот е составен од два под-окрузи:

Населени места[уреди | уреди извор]

Најголемо село во округот е Ганзи, кое има население од 9,934 жители според пописот од 2001 година. Селото е пет пати поголемо од второто најголемо село Нкоџане. Во округот се наоѓаат и следните села:[1]

Бере, Чарлс Хил, Чобокване, Декар, Ист Ханахај, Гроте Лагте, Какгае, Каракобис, Куле, Макунда, Нкоџане, Њу Саде, Њи Санагас, Кабо, Цоца, Вест Ханахај

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Distribution of population by sex by villages and their associated localities: 2001 population and housing census“. Архивирано од изворникот 2007-11-24. Посетено на 2007-12-11.

Поврзано[уреди | уреди извор]