Северозападен округ (Боцвана)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Северозападен округ
округ
Местоположба во Боцвана.
Местоположба во Боцвана.
Координати: 19°30′ ЈГШ 23°30′ ИГД / 
Држава  Боцвана
Адм. центар Маун
Површина
 • Вкупна 129.930 km2 (50,170 sq mi)
Население (2001 попис)
 • Вкупно 142.970
 • Густина 1.1/km2 (2.8/sq mi)
Часовен појас Централноафриканско време (UTC+2)

Северозападниот округ е еден од окрузите во Боцвана. Округот е настанат во 2001 година со спојување на поранешните окрузи Чобе и Нгамиленд. На југозапад, запад, северозапад и север округот се граничи со Намибија, на југ со Централниот округ, на југозапад со Ганзи и исток со Зимбабве.

Под-окрузи[уреди | уреди извор]

Округот е составен од подокрузите:

  • Хгами
  • Окаванго
  • Чобе

Поврзано[уреди | уреди извор]