Кгатленг (округ)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Кгатленг
округ
Местоположба во Боцвана.
Местоположба во Боцвана.
Координати: 24°15′S 26°30′E / 24.250° ЈГШ; 26.500° ИГД / -24.250; 26.500Координати: 24°15′S 26°30′E / 24.250° ЈГШ; 26.500° ИГД / -24.250; 26.500
Држава Боцвана
Адм. центарМочуди
Површина
 • Вкупна7.960 км2 (3,070 ми2)
Население (2001 попис)
 • Вкупно73.507
 • Густина9,2/км2 (24/ми2)
Часовен појасЦентралноафриканско време (UTC+2)

Кгатленг е округ во Боцвана. Според пописот од 2001 година округот имал население од 73.507 жители. На југ и на исток округот граничи со ЈАР, на југозапад со Југоисточниот округ, на запад со Квененг и на север со Централниот округ.

Под-окрузи[уреди | уреди извор]

Кгатленг нема под-окрузи.

Поврзано[уреди | уреди извор]