Југоисточен округ (Боцвана)

Координати: 25°0′S 25°45′E / 25.000° ЈГШ; 25.750° ИГД / -25.000; 25.750
Од Википедија — слободната енциклопедија
Југоисточен округ
округ
Местоположва во Боцвана.
Местоположва во Боцвана.
Координати: 25°0′S 25°45′E / 25.000° ЈГШ; 25.750° ИГД / -25.000; 25.750
Држава Боцвана
Гл. центарРамоцва
Површина
 • Вкупна1.780 км2 (690 ми2)
Население (2001 попис)
 • Вкупно276.319
 • Густина160/км2 (400/ми2)
Час. појасЦентралноафриканско време (UTC+2)

Југоисточниот округ е еден од окрузите во Боцвана. Главниот град на Боцвана, Габороне, е опколен со овој округ. Центар на округот е селото Рамоцва. На југозапад округот се граничи со ЈАР, на североисток со Кгатленг, на северозапад со Квененг и на југозапад со Јужниот округ.

Под-окрузи[уреди | уреди извор]

Округот е поделен на два под-окрузи:

Поврзано[уреди | уреди извор]