Уагадугу

Координати: 12°21′26″N 1°32′7″W / 12.35722° СГШ; 1.53528° ЗГД / 12.35722; -1.53528
Од Википедија — слободната енциклопедија
Уагадугу
Ouagadougou
Големата џамија во Уагадугу
Големата џамија во Уагадугу
Прекар(и): Уага
Координати: 12°21′26″N 1°32′7″W / 12.35722° СГШ; 1.53528° ЗГД / 12.35722; -1.53528
Држава Буркина Фасо
РегионЦентрален регион
ПокраинаКадиого
Управа
 • ГрадоначалникСимон Компаоре (од 1995)
Површина
 • Градска219,3 км2 (847 ми2)
 • Метро2.805 км2 (1,083 ми2)
Надм. вис.&10000000000000305000000305 м
Население (2006)
 • Градско1.475.223
 • Густина6.727/км2 (17,420/ми2)
 • Метро1.727.390

Уагадугу (француски и мосиски: Ouagadougou) — главен град на Буркина Фасо. Исто така, Уагадугу е административен, економски, комуникациски и културен центар на државата. Уагадугу е најголем град во Буркина Фасо со население од околу 1.475.223 жители (2006)[1] Често градот се именува со скратената верзија Уага.

Уагадугу е главен индистриски центар во државата и голем производител на храна и текстил. Во градот се наоѓа аеродромот Уагадугу, железничка линија со Абиџан и Каја и автопат до Нигер. Од културна гледна точка, во градот опстојуваат и повеќе театри, кина, ноќни клубови и слично. Во градот се наоѓа и најголемиот маркет во Западна Африка, кој во моментов е затворен поради голем пожар кој се случил во 2003.

Збратимени градови[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „National 2006 census final results“ (PDF). Архивирано од изворникот (PDF) на 2015-07-21. Посетено на 2010-06-16.
  2. Partner Cities of Lyon and Greater Lyon. © 2008 Mairie de Lyon. Архивирано од изворникот на 2009-07-19. Посетено на 2009-07-17.
  3. Ouagadougou and Taipei establish sister cities link
  4. Sister city list Архивирано на 10 април 2014 г. (.DOC)

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]