Нијамеј

Од Википедија — слободната енциклопедија
Нијамеј
Niamey
Центар на Нијамеј во ноќ.
Центар на Нијамеј во ноќ.
Координати: 13°31′17″N 2°6′19″E / 13.52139° СГШ; 2.10528° ИГД / 13.52139; 2.10528Координати: 13°31′17″N 2°6′19″E / 13.52139° СГШ; 2.10528° ИГД / 13.52139; 2.10528
Држава Нигер
РегионУрбана заедница Нијамеј
Општини5
Окрузи44
Квартови99
Површина[1]
 • Вкупна239,30 км2 (9,240 ми2)
Надм. вис.[2]&10000000000000207000000207 м
Население (2006 [3])
 • Вкупно774.235
 • Густина2.597/км2 (6,730/ми2)
 Урбана заедница Нијамеј
Часовен појасWAT (UTC+1)

Нијамеј (француски: Niamey) е главниот град на западноафриканската држава Нигер. Нијамеј е најголем град во Нигер и се наоѓа на реката Нигер, во најголем дел на источниот брег од реката. Градот е административен, културен и економски центар во државата. Официјално Нијамеј има население од 774.235 жители,[3] но се проценува дека бројот е поголем.

Во градот најзастапена индустрија се изгработката на цигли, ќерамика, цемент и текстил. Нијамеј најверојатно бил основан во XVIII век, но имал мала важност сè додека не дошле Французите и ја воспоставиле колонијалната власт. Градот набрзо станал значаен град. Во 1926 година Нијамеј станал главен град на Нигер.

Користена литература[уреди | уреди извор]

  1. ADAMOU Abdoulaye. Parcours migratoire des citadins et problème du logement à Niamey Архивирано на 6 јули 2011 г.. REPUBLIQUE DU NIGER UNIVERSITE ABDOU MOUMOUNI DE NIAMEY Faculté des Lettres et Sciences Humaines DEPARTEMENT DE GEOGRAPHIE(2005), p. 34
  2. „FallingRain Map - elevation = 207m“.
  3. 3,0 3,1 African researcher visits Oklahoma Архивирано на 17 февруари 2012 г.. p. 2
  • Decalo, Samuel (1997). Historical Dictionary of the Niger (3rd ed.). Boston & Folkestone: Scarecrow Press. ISBN 0810831368.
  • Geels, Jolijn (2006). Niger. Chalfont St Peter, Bucks / Guilford, CT: Bradt UK / Globe Pequot Press. ISBN 9781841621524.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]