Кампала

Координати: 00°18′49″N 32°34′52″E / 0.31361° СГШ; 32.58111° ИГД / 0.31361; 32.58111
Од Википедија — слободната енциклопедија
Кампала
Kampala
Координати: 00°18′49″N 32°34′52″E / 0.31361° СГШ; 32.58111° ИГД / 0.31361; 32.58111
ДржаваУганда
ОкругКампала
Површина
 • Градска189 км2 (73 ми2)
 • Земјишна176 км2 (68 ми2)
 • Вода13 км2 (5 ми2)
 • Метро8,451,9 км2 (3,2.633 ми2)
Надм. вис.&100000000000012000000001.200 м
Население (2019)[1]
 • Градско1,680,600
 • Метро6,709,900[1]
Часовен појасEAT (UTC+3)
Мреж. местоkcca.go.ug

Кампала е главниот град на африканската држава Уганда и воедно најголем град во државата. Градот е составен од пет квартови: Накасеро, Кавемпе, Макиндје, Накава и Лубага. Кампала е центар на округот Кампала.

Галерија[уреди | уреди извор]

Клима[уреди | уреди извор]

Климатски податоци за Кампала
Месец Јан Фев Мар Апр Мај Јун Јул Авг Сеп Окт Ное Дек Годишно
Највисока забележана °C (°F) 33
(91)
36
(97)
33
(91)
33
(91)
29
(84)
29
(84)
29
(84)
29
(84)
31
(88)
32
(90)
32
(90)
32
(90)
36
(97)
Прос. висока °C (°F) 28.6
(83.5)
29.3
(84.7)
28.7
(83.7)
27.7
(81.9)
27.3
(81.1)
27.1
(80.8)
26.9
(80.4)
27.2
(81)
27.9
(82.2)
27.7
(81.9)
27.4
(81.3)
27.9
(82.2)
27.8
(82)
Сред. дневна °C (°F) 23.2
(73.8)
23.7
(74.7)
23.4
(74.1)
22.9
(73.2)
22.6
(72.7)
22.4
(72.3)
22.0
(71.6)
22.2
(72)
22.6
(72.7)
22.6
(72.7)
22.5
(72.5)
22.7
(72.9)
22.73
(72.93)
Прос. ниска °C (°F) 17.7
(63.9)
18.0
(64.4)
18.1
(64.6)
18.0
(64.4)
17.9
(64.2)
17.6
(63.7)
17.1
(62.8)
17.1
(62.8)
17.2
(63)
17.4
(63.3)
17.5
(63.5)
17.5
(63.5)
17.6
(63.7)
Најниска забележана °C (°F) 12
(54)
14
(57)
13
(55)
14
(57)
15
(59)
12
(54)
12
(54)
12
(54)
13
(55)
13
(55)
14
(57)
12
(54)
12
(54)
Прос. дожд мм (ин) 68
(2.68)
63
(2.48)
132
(5.2)
169
(6.65)
118
(4.65)
69
(2.72)
63
(2.48)
96
(3.78)
108
(4.25)
138
(5.43)
149
(5.87)
92
(3.62)
1.265
(49,8)
Прос. бр. дождливи денови (≥ 1 мм) 5 5 10 12 11 6 5 7 9 9 8 7 94
Прос. релативна влажност (%) 66 68.5 73 78.5 80.5 78.5 77.5 77.5 75.5 73.5 73 71.5 74.5
Сред. бр. сончеви часови месечно 155 170 155 120 124 180 186 155 150 155 150 124 1.824
Извор бр. 1: Светска метеоролошка организација,[2] Climate-Data.org за сред. температури[3]
Извор бр. 2: BBC Weather[4]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 https://www.ubos.org/wp-content/uploads/publications/09_2019Final_2020_21_LLG_IPFs_Sept_2019.pdf
  2. „Светска метеоролошка информативна служба - Кампала“. Светска метеоролошка организација. Архивирано од изворникот на 2013-03-13. Посетено на 3 July 2015.
  3. Грешка во наводот: Погрешна ознака <ref>; нема зададено текст за наводите по име Climate-Data.org.
  4. „Average Conditions Kampala, Uganda“. BBC Weather. Посетено на 11 June 2014.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]


00°18′49″N 32°34′52″E / 0.31361° СГШ; 32.58111° ИГД / 0.31361; 32.58111