Викторија (Сејшели)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Викторија
Victoria
Skyline of Викторија Victoria
Местоположба на Сејшели.
Местоположба на Сејшели.
ДржаваСејшели
ОстровМае
Население (2002)
 • Вкупно24,970

Викторија е главниот град на островската африканска држава Сејшели. Викторија е најмал главен град во Африка и се наоѓа на островот Мае кој е главен остров на овој архипелаг. Градот бил за првпат основан од страна на Обединетото Кралство. Во 2009 година, Викторија имала население од околу 25.000 жители. Во Викторија се наоѓа и меѓународниот аеродром на Сејшели.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Координати: 4°37′00″ S; 55°27′00″ E / 4.6167° ЈГШ; 55.4500° ИГД / -4.6167; 55.4500