Мае

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Мае
Mahé
Seychelles 003.JPG
Плажа на Мае
Мае се наоѓа во Сејшели<div style="position: absolute; z-index: 2; top: Грешка во изразот: Недостасува операнд за *%; left: -397.4%; height: 0; width: 0; margin: 0; padding: 0;"><div style="position: relative; text-align: center; left: -Грешка во изразот: Непрепознаен интерпункциски знак „{“px; top: -Грешка во изразот: Непрепознаен интерпункциски знак „{“px; width: {px; font-size: {px; line-height:0;" title="">
Мае
Географија
Место Сејшели, Индиски Океан
Координати 4°40′ ЈГШ 55°28′ ИГД / 
Архипелаг Внатрешни Острови, Сејшели
Соседни водни површини Индиски Океан
Вкупно острови 1
Поважни острови Мае
Површина 157,3 км2
Должина 26 км
Ширина 17 км
Брегова линија 111,3 км
Најг. висина 905 м
Најв. точка Морн Сејшелоа
Управа
Група Гранитни Сејшели
Подгрупа Мае
Окрузи повеќе
Најголемо нас. место Викторија (нас. 35000)
Демографија
Население 77,000 (2014)
Густина 490 /км2
Народности Сејшелци (Креолци), Французи, Источноафриканци, Индијци
Дополнителни информации
Час. појас
Портал Портал

Мае (француски: Mahé) — остров во во Индискиот Океан, во североисточниот дел на Сејшелите и најголем остров во архипелагот со 157,3 км2. Во 2010 г. имал 77.000 жители[1], што претставува 86% од вкупното население на државата. На него е сместен главниот град на Сејшелите, Викторија. Островот е наречен во чест на францускиот поморски офицер Бертранд-Франсоа Мае де ла Бурдоне (1699 - 1753), управник на Маврициус.

Највисок врв е Морн Сејшелоа (905 м), кој се наоѓа во истоимениот национален парк. Жителите се сместени претежно во северните и источните делови на островот, каде се наоѓа и меѓународниот аеродром. Во јужниот и западниот дел се сместени морските национални паркови „Залив Терне“, „Порт Лоне“ и Универзитетот на Сејшелите. Понатаму во морето е расположен морскиот национален парк Света Ана, како и островите Консептион, Терез, Аноним и неколку помали островчиња.

Историја[уреди | уреди извор]

Мае први го посетиле Англичаните во 1609 г., а потоа останал непосетен сè до 1742 г. со експедицијата на Лазар Пико. На 1 ноември 1756 г. во денешна Викторија пристигнала фрегататаСерф“ (Елен) предводена од Корнеј Никола Морфе, кој го прогласил островот за владение на кралот на Франција. Експедицијата положила „камен на сопственост“ кој денес е изложен во Националниот музеј.

Во август 1801 г. британската фрегата „Сибил“ ја зазела француската фрегата „Шифон“ на островот. Во 1812 г. Мае потпаднал под британска власт и колонијално владение сè до осамостојувањето на Сејшелите во 1976 г.

Околина[уреди | уреди извор]

Во шумите на Мае виреат ендемски растенија кои се среќаваат само на Сејшелите, како што се критично загрозеното медузино дрво (Medusagyne oppositifolia), месојадното сејшелско бардаче (Nepenthes pervillei) и голем број видови орхидеи.

Во подрачјата на Бел Омбре и пристаништето на Викторија е спроведен голем зафат за мелиорација поради недостатокот од станбен простор.[2]

Стопанство[уреди | уреди извор]

Островот живее претежно од туризмот и риболовот на туна, која се конзервира.

Управа[уреди | уреди извор]

Островот е поделен на повеќе окрузи.[3]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Галерија[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]