Прејди на содржината

Мае

Координати: 4°40′S 55°28′E / 4.667° ЈГШ; 55.467° ИГД / -4.667; 55.467
Од Википедија — слободната енциклопедија
Мае
Mahé
Плажа на Мае
Грешка во Lua во Модул:Location_map, ред 408: Malformed coordinates value
Географија
МестоСејшели, Индиски Океан
Координати4°40′S 55°28′E / 4.667° ЈГШ; 55.467° ИГД / -4.667; 55.467
АрхипелагВнатрешни Острови, Сејшели
Соседни водни површиниИндиски Океан
Вкупно острови1
Поголеми островиМае
Површина157,3 км2
Должина26 км
Ширина17 км
Брегова линија111,3 км
Највисоко издигнување905 м
Највисока точкаМорн Сејшелоа
Управување
ГрупаГранитни Сејшели
ПодгрупаМае
Окрузиповеќе
Најголема населбаВикторија (pop. 35000)
Демографија
Население77,000 (2014)
Густина490 /km2 (1.270 /sq mi)
Етнички групиСејшелци (Креолци), Французи, Источноафриканци, Индијци
Дополнителни податоци
Часовен појас
Мреж. местоПортал

Мае (француски: Mahé) — остров во Индискиот Океан, во североисточниот дел на Сејшелите и најголем остров во архипелагот со 157,3 км2. Во 2010 г. имал 77.000 жители[1], што претставува 86% од вкупното население на државата. На него е сместен главниот град на Сејшелите, Викторија. Островот е наречен во чест на францускиот поморски офицер Бертранд-Франсоа Мае де ла Бурдоне (1699 - 1753), управник на Маврициус.

Највисок врв е Морн Сејшелоа (905 м), кој се наоѓа во истоимениот национален парк. Жителите се сместени претежно во северните и источните делови на островот, каде се наоѓа и меѓународниот аеродром. Во јужниот и западниот дел се сместени морските национални паркови „Залив Терне“, „Порт Лоне“ и Универзитетот на Сејшелите. Понатаму во морето е расположен морскиот национален парк Света Ана, како и островите Консептион, Терез, Аноним и неколку помали островчиња.

Историја

[уреди | уреди извор]

Мае први го посетиле Англичаните во 1609 г., а потоа останал непосетен сè до 1742 г. со експедицијата на Лазар Пико. На 1 ноември 1756 г. во денешна Викторија пристигнала фрегататаСерф“ (Елен) предводена од Корнеј Никола Морфе, кој го прогласил островот за владение на кралот на Франција. Експедицијата положила „камен на сопственост“ кој денес е изложен во Националниот музеј.

Во август 1801 г. британската фрегата „Сибил“ ја зазела француската фрегата „Шифон“ на островот. Во 1812 г. Мае потпаднал под британска власт и колонијално владение сè до осамостојувањето на Сејшелите во 1976 г.

Во шумите на Мае виреат ендемски растенија кои се среќаваат само на Сејшелите, како што се критично загрозеното медузино дрво (Medusagyne oppositifolia), месојадното сејшелско бардаче (Nepenthes pervillei) и голем број видови орхидеи.

Во подрачјата на Бел Омбре и пристаништето на Викторија е спроведен голем зафат за мелиорација поради недостатокот од станбен простор.[2]

Стопанство

[уреди | уреди извор]

Островот живее претежно од туризмот и риболовот на туна, која се конзервира.

Островот е поделен на повеќе окрузи.[3]

Поврзано

[уреди | уреди извор]

Галерија

[уреди | уреди извор]
  1. „Population and Housing Census 2010 Report“ (PDF). National Bureau of Statistics. стр. 8. Архивирано од изворникот (PDF) на 14 May 2014. Посетено на 12 November 2013.
  2. „New plan“ (PDF). Архивирано од изворникот (PDF) на 2016-04-15. Посетено на 2017-06-28.
  3. Карта на окрузите на Мае

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]