Прејди на содржината

Туна

Од Википедија — слободната енциклопедија
Туна
Туна
Туни (од горе надолу): albacore, Atlantic bluefin, skipjack, yellowfin, bigeye
Научна класификација [ у ]
(нерангирано): Заднокамшични
(нерангирано): Целовити
(нерангирано): Кончести
Царство: Животни
Starks, 1910
Genera

Туна (Thunnus) — род риби од семејството на скуши (Scombridae), кои живеат во солена вода. Живее во Атлантски Океан, Пацифик, Индиски Океан и Средоземно Море. Туната е многу брза риба, некои видови на туна постигнуваат брзина и до 70 км на час.[1] За разлика од поголем број бели риби, бојата на мускулното ткиво на туната се движи од розова кон темноцрвена. Црвената боја се појавува заради присуство на миоглобин, молекула која се врзува за кислородот; што туната го содржи во многу поголемо количество за разлика од останатите риби. Некои поголеми видови на туна, како што е Синоопашеста туна,имаат способност со молекуларна активност да си ја поткренат телесната температура над температурата на водата. Ова им овозможува да преживеат во постудени води и да живеат во најразлични делови на океаните.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Block, Barbara A.; Booth, David; Carey, Francis G. (1992). „Direct measurement of swimming speeds and depth of blue marlin“ (PDF). Journal of Experimental Biology. Company of Biologists Ltd. 166: 267–284. ISSN 0022-0949. Посетено на 19 September 2012.