Лусака

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Лусака
Lusaka
Координати: 15°25′ ЈГШ 28°17′ ИГД / 
Држава Замбија
Покраина Лусака
Основан 1905
Градски статус 25 август, 1960
Управа
 • Градоначалник Роберт Чиквелете
Површина
 • Вкупна 70 км2 (30 ми2)
Надм. вис. 1.279 м
Население (2007)
 • Вкупно 3,100,000
 • Густина 44.285,7/км2
Часовен појас SAST (UTC+2)
Повик. бр. (1)
Мреж. место [2]

Лусака е главниот град на јужноафриканската држава Замбија. Во Лусака доминантни се англискиот и њанџа јазик. Лусака се наоѓа во јужниот дел од државата на надморска височина од 1279 метри. Лусака има население од околу 3.100.000 жители. Градот е комерцијален центар, седиште на владата на Замбија и транспортен центар.


Галерија[уреди | уреди извор]

Збратимени градови[уреди | уреди извор]

Клима[уреди | уреди извор]

Климатски податоци за Лусака
Месец Јан Фев Мар Апр Мај Јун Јул Авг Сеп Окт Ное Дек Годишно
Највисока забележана °C (°F) 39.6
(103)
36.4
(98)
33.6
(92)
33
(91)
32
(90)
29.9
(86)
29.7
(85)
33.5
(92)
38.5
(101)
37.2
(99)
38.6
(101)
33.9
(93)
39.6
(103)
Прос. висока °C (°F) 27.4
(81)
27.4
(81)
27.5
(82)
27.1
(81)
25.8
(78)
23.8
(75)
24
(75)
26.5
(80)
30.3
(87)
31.7
(89)
30.4
(87)
27.7
(82)
27.5
(82)
Сред. дневна °C (°F) 21.5
(71)
21.5
(71)
21.1
(70)
19.9
(68)
17.4
(63)
15.2
(59)
14.9
(59)
17.3
(63)
21.3
(70)
23.5
(74)
23.4
(74)
21.7
(71)
19.9
(68)
Прос. ниска °C (°F) 17.6
(64)
17.4
(63)
16.4
(62)
14
(57)
10.7
(51)
7.8
(46)
7.2
(45)
9.2
(49)
12.9
(55)
16.2
(61)
17.4
(63)
17.8
(64)
13.7
(57)
Најниска забележана °C (°F) 13
(55)
12.9
(55)
10
(50)
8
(46)
5.4
(42)
0.2
(32)
0.7
(33)
2.8
(37)
5.8
(42)
9
(48)
10.8
(51)
10.4
(51)
0.2
(32)
Прос. врнежи мм (ин) 245.4
(9.66)
185.9
(7.32)
95
(3.74)
34.7
(1.37)
3.1
(0.12)
0
(0)
0.1
(0)
0.4
(0.02)
1.7
(0.07)
18.4
(0.72)
89.3
(3.52)
208.1
(8.19)
882.1
(34.73)
Прос. бр. врнежливи денови (≥ 1 мм) 18 15 10 3 0 0 0 0 0 2 8 16 72
Прос. релативна влажност (%) 82.3 82.5 80.7 75.8 69.3 65.2 61.1 53.6 46.3 48.6 60.2 78.6 67
Сред. бр. сончеви часови месечно 176.7 168 220.1 246 275.9 270 294.5 303.8 291 272.8 234 182.9 2.935,7
Извор: NOAA [2]

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]