Асмара

Од Википедија — слободната енциклопедија
Асмара
ኣስመራ Asmera, أسمرا Asmer
Панорама на Асмара
Панорама на Асмара
Координати: 15°20′N 38°56′E / 15.333° СГШ; 38.933° ИГД / 15.333; 38.933
ДржаваЕритреја
РегионМаекел
Површина
 • Земјишна12.158,1 км2 (46,943 ми2)
Надм. вис.&100000000000023250000002.325 м
Население (2003)
 • Вкупно600,000
 • Густина32,9/км2 (850/ми2)
Часовен појасEAT (UTC+3)

Асмара (тигриња: ኣስመራ Asmera) ― главен и најголем град на источноафриканската држава Еритреја. Се наоѓа на надморска височина од 2 325 метри, со што е шести највисок главен град во светот и втор највисок главен град во Африка.

Во 2017 година, градот бил прогласен за светско наследство на УНЕСКО поради неговата добро сочувана модернистичка архитектура.[1] [2] Според месни преданија, градот бил основан со обединување на четири одделни кланови, кои по чести напади од други кланови и владетели одлучиле заедно да се бранат од непријателите.[3] Асмара за прв пат се спонува во латинскиот план за време на владеењето на царот Давит I (1382–1411).[4]

Во 20 век, Асмара била главен град на Италијанска Еритреја.[5] За време на италијанското владеење, градот Асмара доживеал брза урбанизација и модернизација.

Историја[уреди | уреди извор]

Италијанска Асмара[уреди | уреди извор]

Во деветнаесеттиот век Асмара била мало село, но почнала брзо да се развива по окупацијата од Италија во 1889 година. Во 1897 година, италијанскиот гувернерот Фердинандо Мартини ја прогласил за главен град на Италијанска Еритреја.[6]

На почетокот од 20 век била изградена еритрејската железница, а градот не настрадал многу во разорните земјотреси во 1913 и 1915 година.[7]

Многубројната италијанска заедница го развила градот.[8] Според пописот од 1939 година, Асмара имала 98.000 жители, од кои 53.000 биле Италијанци. Асмара била градена во италијански архитектонски стил. Италијанците ја користеле Асмара „за да експериментираат со нови радикални дизајни“.[9] Кон крајот на 1930-тите, Асмара ја нарекувале Пикола Рома (Мал Рим).[10] Денес, повеќе од 400 објекти имаат италијанско потекло, а многу продавници сè уште имаат италијански имиња (на пр. Bar Vittoria, Pasticceria moderna, Casa del formaggio и Ferramenta). Кралството Италија инвестирало во индустрискиот развој на Асмара (и во околните области на Еритреја), но ова запрело со почетокот на Втората светска војна.

Во јули 2017 година, УНЕСКО ја прогласил Асмара на светско наследство, наведувајќи дека „Таа е исклучителен пример на раниот модернистички урбанизам од почетокот на 20 век и негова примена во африкански контекст“. [11]

Федерација со Етиопија[уреди | уреди извор]

Во 1952 година, Обединетите нации одлучиле од поранешната италијанска колонија да направат федерација под етиопска власт. За време на федерацијата, Асмара веќе не била главен град. Главниот град бил Адис Абеба, на повеќе од 1000 километри јужно од Асмара. Во 1961 година, етиопскиот цар Хајле Селасие I го укинал „федералното уредување“ и ја прогласил територијата за 14-та провинција на Етиопското Царство.[12] Најголем сојузник на Етиопија биле САД. Oд 1943 до 1977 година имало база на американската армија. Војната за независност на Еритреја започнала во 1961 година и траела до 1991 година, по која Еритреја се стекнала со независност. Асмара била релативно неоштетена во текот на војната, како и поголемиот дел од планинските региони. По независноста, Асмара повторно станала главен град на Еритреја.

Галерија[уреди | уреди извор]

Збратимени градови[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. Mark Byrnes An African City's Unusual Preservation Legacy [{{{1}}} Архивирано] на {{{2}}}. 8 February 2012 Atlantic Cities
 2. „Eritrea capital Asmera makes World Heritage list“. 8 July 2017. Посетено на 8 July 2017.
 3. Palin, Michael (2007). Eritrea. Chalfont St Peter, United Kingdom: Bradt Travel Guides Ltd. стр. 82. ISBN 978-1-84162-171-5.
 4. Pankhurst, Richard (1982). History Of Ethiopian Towns. Steiner. стр. 73. ISBN 9783515032049.
 5. Pankhurst, Richard (1982). History Of Ethiopian Towns. Steiner. стр. 73. ISBN 9783515032049.
 6. AA.VV. (1994). Guida dell'Africa Orientale Italiana (италијански). Milano: Consociazione Turistica Italiana. стр. 199.
 7. Ambraseys, Nicolas; Melville, C.P.; Adams, R.D. (1994). The Seismicity of Egypt, Arabia and the Red Sea: A Historical Review. Cambridge University Press. ISBN 0-521-39120-2.
 8. Roman Adrian Cybriwsky, Capital Cities around the World: An Encyclopedia of Geography, History, and Culture, ABC-CLIO, USA, 2013, p. 19
 9. „Asmara useful for experimenting with radical designs for Europeans“. The Washington Times. 15 September 2007. Посетено на 8 December 2010.
 10. „Italian architectural planification of Asmera (in Italian) p. 64-66“ (PDF).
 11. „Asmara, the capital of Art Deco“. 14 July 2017.
 12. Encyclopedia of Urban Cultures. Grolier Publishing Co. 2002. ISBN 9780717256983.

Додатни информации[уреди | уреди извор]

 • Stefan Boness: "Asmara - The Frozen City". Jovis Verlag, Berlin 2006. 96 pages. ISBN 3-936314-61-6 (photo book; German, English)
 • Edward Denison, Guang Yu Ren, Naigzy Gebremedhin, and Guang Yu Ren, Asmara: Africa's Secret Modernist City (2003) ISBN 1-85894-209-8

Надворешни врски[уреди | уреди извор]