Тигриња

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Тигриња јазик)
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето


Тигриња јазик
ትግርኛ tigriññā 
Изговор: тигриња
Зборуван во: Еритреја, Етиопија 
Регион: Источна Африка
Вкупно говорници:
Јазично семејство: Семитски јазици
 Етиосемитски
  Тигриња јазик 
Писмо: Тигриња азбука 
Статус
Службен во: Еритреја
Регулиран од: нема
Јазични кодови
ISO 639-1: ti
ISO 639-2: tir
ISO 639-3: tir

Тигриња (гез: ትግርኛ, tigriññā) е семитски јазик зборуван од народот Тиграј-Тигриња во централна Еритреја и е еден од двата службени јазика во Еритреја и во регионот Тигре во Етиопија.

Гласови[уреди | уреди извор]

Самогласки
Предни Централни Задни
Високи i ə [ɨ] u
Средни e ä [ɐ] o
Ниски a
Согласки
Билабијално/
лабиодентални
Дентални Посталвеоларни/
непчани
Меконепчани Фарингални Глотални
Чисти Лабијализирани
Експлозивни и
африкативни
Беззвучни p t č [ʧ] k ’ [ʔ]
Звучни b d ǧ [ʤ] g g
Ејективни p' t' č' [ʧ'] k' kʷ'
Фрикативни Беззвучни f s š [ʃ] (x) (xʷ) ḥ [ħ] h
Звучни (v) z ž [ʒ] ‘ [ʕ]
Ејективни s' (x') (xʷ')
Носни m n ñ [ɲ]
Апроксимантни l y [j] w
Вевни r