Порт Луј

Координати: 20°10′S 57°30′E / 20.167° ЈГШ; 57.500° ИГД / -20.167; 57.500
Од Википедија — слободната енциклопедија
Порт Луј
Port Louis
Поглед кон Порт Луј.
Поглед кон Порт Луј.
Амблем на Порт Луј Port Louis
Амблем
Округ Порт Луј
Округ Порт Луј
Координати: 20°10′S 57°31′E / 20.167° ЈГШ; 57.517° ИГД / -20.167; 57.517
ДржаваМаврициус
Основан1735
Статус на град25 август 1966
Површина
 • Градска42,7 км2 (165 ми2)
 • Градска6,3 км2 (24 ми2)
Население (2003)
 • Градско147.688
 • Густина3.458,73/км2 (895,810/ми2)
Часовен појасMUT (UTC+4)
Мреж. местоmpl.intnet.mu/home.htm

Порт Луј (француски: Port Louis) е главен град на африканската островска држава Маврициус. Ова е најголем град во државата и најзначајно пристаниште во Маврициус. Има население од 147.688 жители.

Историја[уреди | уреди извор]

Градот се користел како пристаниште од 1638 година. Во 1735 година потпаднал под француска власт и станал административен центар на Маврициус. Градот е именуван според францускиот крал Луј XV.

Галерија[уреди | уреди извор]

Клима[уреди | уреди извор]

Порт Луј има тропска и сува клима со долга врнежлива сезона и кратка сува сезона. Влажни месеци се од декември до април, а останатите суви.

Климатски податоци за Порт Луј
Месец Јан Фев Мар Апр Мај Јун Јул Авг Сеп Окт Ное Дек Годишно
Највисока забележана °C (°F) 35
(95)
33
(91)
32
(90)
31
(88)
29
(84)
28
(82)
27
(81)
27
(81)
28
(82)
31
(88)
33
(91)
35
(95)
35
(95)
Прос. висока °C (°F) 31.5
(88.7)
31.4
(88.5)
31.5
(88.7)
30.7
(87.3)
29.3
(84.7)
27.6
(81.7)
26.7
(80.1)
26.8
(80.2)
27.7
(81.9)
28.8
(83.8)
30.2
(86.4)
31.1
(88)
29.44
(85)
Прос. ниска °C (°F) 24.1
(75.4)
24.0
(75.2)
23.8
(74.8)
23.0
(73.4)
21.5
(70.7)
19.9
(67.8)
19.3
(66.7)
19.1
(66.4)
19.4
(66.9)
20.4
(68.7)
21.8
(71.2)
23.2
(73.8)
21.63
(70.92)
Најниска забележана °C (°F) 17
(63)
18
(64)
17
(63)
14
(57)
13
(55)
11
(52)
11
(52)
10
(50)
11
(52)
13
(55)
14
(57)
17
(63)
10
(50)
Прос. врнежи мм (ин) 131
(5.16)
160
(6.3)
83
(3.27)
87
(3.43)
48
(1.89)
24
(0.94)
18
(0.71)
19
(0.75)
17
(0.67)
15
(0.59)
24
(0.94)
85
(3.35)
711
(28)
Прос. бр. врнежливи денови (≥ 1,0 мм) 9 10 8 7 6 4 4 5 3 3 3 6 68
Сред. бр. сончеви часови месечно 248 226 217 240 248 210 217 217 240 279 270 279 2.891
Извор бр. 1: Светска метеоролошка организација.[1]
Извор бр. 2: BBC Weather[2]

Збратимени градови[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  • Malcolm de Chazal, Petrusmok, The Standard Printing Est., 1951, La Table Ovale, 1979.
  • Marie-Thérèse Humbert , La montagne des signaux, Paris : Stock, 1994
  • Khal Torabully, Kot sa parol la - Rôde parole, poésie en créole et français, éditions Le Printemps, 1996, Maurice.
  1. Светска метеоролошки информативна служба - Порт Луј Архивирано на 4 јули 2018 г. посет. 29 септември 2012 г
  2. „Average Conditions Port Louis, Mauritius“. BBC Weather. Посетено на 29 September 2012.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]


20°10′S 57°30′E / 20.167° ЈГШ; 57.500° ИГД / -20.167; 57.500