Мосиски јазик

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Мосиски јазик
Mòoré
Застапен во Буркина Фасо, Бенин, Брег на Слоновата Коска, Гана, Мали, Того
Народ Мосијци
Говорници 7.6 милиони  (2007)[1]
Јазично семејство
нигер-конгоанско
Јазични кодови
ISO 639-2 mos
ISO 639-3 mos
{{{mapalt}}}
Територијата на Мосијците во розева боја во Буркина Фасо.

Мосискиот јазик, познат и како море или моши, е еден од двата регионални официјални јазици во Буркина Фасо. Јазикот е дел од подгрупата на гурски јазици од семејството на нигер-конгоански јазици. Јазикот е најсроден со дагбанскиот јазик кој се зборува во северна Гана. Јазикот е мајчин јазик на Мосијците, кои се околу 5 милиони во Буркина и уште над 60.000 во Мали и Того.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Nationalencyklopedin "Världens 100 största språk 2007" The World's 100 Largest Languages in 2007

Поврзано[уреди | уреди извор]

Портал „Јазик

Надворешни врски[уреди | уреди извор]