Фуншал

Од Википедија — слободната енциклопедија
Фуншал
Општина (Совет)
Панорамски поглед на Фуншал во 2014 година
Знаме
Грб
Официјално име: Concelho do Funchal
Потекло на името: funcho, Portuguese for fennel
Земја  Португалија
Автономен регион  Мадејра
Остров Мадејра
Центар Фуншал
Најниска точка Морско ниво
 - местоположба Атлантски Океан
 - височина м
Површина 76,15 км2
Население 111.892 (2011)
Густина 1.323 /km² (3.427 /sq mi)
Settlement c.1424
 - Град c.1452–1454
 - Општина c.1508
Лок.админ.единица Câmara Municipal
 - местоположба Praça do Município
 - височина 34 м
Претседател Пауло Кафофо (Mudança Political Coligation)
Часовен појас WET (UTC0)
 - лете (ЛСВ) WEST (UTC+1)
Postal Zone 9000
Area Code & Prefix (+351) 291 XXX-XXX
Местоположба на општината Фуншал на Мадерискиот архепелаг
Местоположба на општината Фуншал на Мадерискиот архепелаг
Местоположба на општината Фуншал на Мадерискиот архепелаг
На Ризницата: Фуншал
Портал: http://www.cm-funchal.pt

Фуншал (португалски изговор: [fũˈʃaɫ][1]) е најголемиот град, седиштето на општината и главниот град на Мадејра, кој граничи со Атлантскиот Океан. Градот има население од 111.892 жители,[2] што го прави шестиот по големина град во Португалија, и е главен град на Мадејра повеќе од пет века. Поради својата висока културна и историска вредност, Фуншал е една од главните туристички атракции во Португалија. Тој е исто така популарен како одредиште за новогодишната ноќ, и е водечко португалско пристаниште за крузерските патувања.[3]

Името е од португалскиот зборот funcho '(' 'fennel' ') и наставката' -al ', за да означи " насади на див копер ".

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. In European Portuguese. The Brazilian Portuguese pronunciation is португалски изговор: [fũˈʃaw]
  2. [1] Nuno Pires Soares, Instituto Geográfico Português (Geographic Institute of Portugal)
  3. http://pianc-jp.org/news/images/19_e_l_o_2013MedDays_PIANC_Brogueira_long.pdf