Западна покраина (Руанда)

Координати: 2°22′30″S 29°12′35″E / 2.37500° ЈГШ; 29.20972° ИГД / -2.37500; 29.20972
Од Википедија — слободната енциклопедија
Западна покраина
покраина
Езеро Киву
Езеро Киву
ДржаваРуанда
Создадена2006
Гл. градКубује
Окрузи
Управа
 • ГувернерСелестин Кабахизи (2008-)
Површина
 • Вкупна5.883 км2 (2,271 ми2)
Население (попис 2012)
 • Вкупно2.471.349
 • Густина420/км2 (1,100/ми2)
Нас. местоГисењи, Кјангугу
Мреж. местоwesternprovince.gov.rw

Западна покраина (Intara y'Iburengerazuba[1]; Province de l'Ouest[2]) — една од покраините во Руанда. Покраината е создадена во јануари 2006 година како дел од проектот на владата за децентрализацијата на Републиката.

Западната покраина е создадена од поранешните покраини Кјангугу, Гисењи, Кибује и мал дел од Рухенгери. Денес е поделена на окрузите Каронги, Њабиху, Рубаву, Русизи, Нгорореро, Њамашеке и Руциро. Главен град на покраината е Кибује.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Руандски јазик
  2. Француски јазик

Надворешни врски[уреди | уреди извор]


2°22′30″S 29°12′35″E / 2.37500° ЈГШ; 29.20972° ИГД / -2.37500; 29.20972