Покраини во Руанда

Од Википедија — слободната енциклопедија
Карта на покраините во Руанда

Руанда е поделена на 5 покраини (руанда: intara), кои потоа се делат на окрузи (akarere) и општини (umujyi). Сè до почетокот на 2006 г, земјата се делела на 12 покраини, кога владата решила да ги прецрта границите за да се справи со проблемите што произлегуваат од геноцидот во 1994 г. Сегашните покраини се децентрализирани и имаат мултиетнички состав, како мерка за справување со поделеноста на населението по етничка линија.

Сè до 2002 г, покраините се нарекувале префектури (perefegitura).[1]

Покраини[уреди | уреди извор]

Покраините во Руанда се следниве:

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Покраини во Руанда“. Statoids. Гвилим Ло. 27 април 2010. Посетено на 17 мај 2011. (англиски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]