Северна покраина (Руанда)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Северна покраина
покраина
ДржаваРуанда
Гл. градБјумба
Окрузи
Управа
 • ГувернерАиме Босенибамве
Површина
 • Вкупна3.276 км2 (1,265 ми2)
Население (попис 2012)
 • Вкупно1.726.370
 • Густина530/км2 (1,400/ми2)
Нас. местаРухенгери
Мреж. местоnorthernprovince.gov.rw

Северна покраина (Intara y'Amajyaruguru[1]; Province du Nord[2]) — една од покраините во Руанда. Покраината била создадена во јануари 2006 година како дел од напорите за децентрализација на Републиката.

Северната покраина е составена од поранешните покраини Ругенгери и Бјумба, како и северните делови од Рурално Кигали. Денес покраината е поделена на окрузите Бурера, Гикумби, Гакенке, Мусанзе и Рулиндо. Главен град на покраината е Мусанзе.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. руандски јазик
  2. француски јазик

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Координати: 1°34′5″S 29°54′37″E / 1.56806° ЈГШ; 29.91028° ИГД / -1.56806; 29.91028