Јужна покраина (Руанда)

Координати: 2°37′19″S 29°36′29″E / 2.62194° ЈГШ; 29.60806° ИГД / -2.62194; 29.60806
Од Википедија — слободната енциклопедија
Јужна покраина
покраина
Пејзаж во близина на границата
Пејзаж во близина на границата
ДржаваРуанда
Гл. градЊанза
Окрузи
Управа
 • ГувернерФидел Ндајисаба
Површина
 • Вкупна5.963 км2 (2,302 ми2)
Население (попис 2012)
 • Вкупно2.589.975
 • Густина430/км2 (1,100/ми2)
Нас. местаБутаре, Гиконгоро, Руханго

Јужна покраина (Intara y'Amajyepfo[1]; Province du Sud[2]) — една од покраините во Руанда. Покраината била создадена во јануари 2006 година како дел од проектот на децентрализацијата на владата на Републиката.

Јужната покраина е составена од поранешните покраини Гиконгото, Гитарама и Бутаре. Денес покраината е поделена на следниве окрузи: Бутаре, Гатагара, Гиконгоро, Гисагара, Гитарама, Камоњи, Њанза и Њарунгуру. Главен град на покраината е Њанза.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. руандски јазик
  2. француски јазик

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

2°37′19″S 29°36′29″E / 2.62194° ЈГШ; 29.60806° ИГД / -2.62194; 29.60806