Ракомет на Летните олимписки игри 1996 (жени)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Ракометот на Летните олимписки игри 1996
Податоци за турнирот
Домаќини САД
Датуми26 јули - 3 август
Екипи8
Конечен исход
Првак Данска
Второпласиран Јужна Кореја
Третопласиран Унгарија
Четвртопласиран Норвешка
Статистикa за турнирот
Натпревари18
Дадени голови901 (50.06 по натпр.)
Најдобар стрелецO-Kyeong Lim (KOR), 41 голови

Ракометот на Летните олимписки игри 1996 — официјален ракометарски турнир на Олимписките игри во женска конкуренција. Турнирот се одржил во Аталанта, САД во периодот од 26 јули до 3 август. Вкупно учествувале 8 репрезентации и биле поделени во две групи.

Прва фаза[уреди | уреди извор]

Група A[уреди | уреди извор]

Екипа Натпревари Победи Нерешени Порази Дадено голови Примено голови Головна разлика Бодови
 Данска 3 3 0 0 89 62 +27 6
 Унгарија 3 2 0 1 81 70 +11 4
 Кина 3 1 0 2 71 83 −12 2
 САД 3 0 0 3 64 90 −26 0
Резултати Данска Унгарија Кина САД
Данска  27–22 33–21 29–19
Унгарија  22–27 29–19 30–24
Кина  21–33 19–29 31–21
САД  19–29 24–30 21–31

Група B[уреди | уреди извор]

Екипа Натпревари Победи Нерешени Порази Дадено голови Примено голови Головна разлика Бодови
 Јужна Кореја 3 3 0 0 83 60 +23 6
 Норвешка 3 2 0 1 79 66 +13 4
 Германија 3 1 0 2 70 73 −3 2
 Ангола 3 0 0 3 49 82 −33 0
Резултати Јужна Кореја Норвешка Германија Ангола
Јужна Кореја  25–21 33–20 25–19
Норвешка  21–25 28–23 30–18
Германија  20–33 23–28 27–12
Ангола  19–25 18–30 12–27

Плеј-оф[уреди | уреди извор]

  Полуфинале Финале
             
  Данска 23  
  Норвешка 19  
 
      Данска 37
    Јужна Кореја 33
Натпревар за 3место
  Унгарија 25   Унгарија  20
  Јужна Кореја 39     Норвешка  18

Полуфинале[уреди | уреди извор]

1 август
~11:30
Данска  23–19  Норвешка
(12-6)

1 август
~16:00
Унгарија  25–39  Јужна Кореја
(10-19)

7-8 место[уреди | уреди извор]

1 август
10:00
САД  23–24  Ангола
(11-11)

5-6 место[уреди | уреди извор]

1 август
14:30
Германија  26–28  Кина
(12-16)

3 место[уреди | уреди извор]

3 август
15:30
Унгарија  20–18  Норвешка
(6-9)

Финале[уреди | уреди извор]

3 август
~17:00
Данска  37–33 (Прод.)  Јужна Кореја
(13-17)

Прод.: 29-29 Прод.: 37-33

Табела[уреди | уреди извор]

Конечна табела
1  Данска
2  Јужна Кореја
3  Унгарија
4  Норвешка
5  Кина
6  Германија
7  Ангола
8  САД

Надворешни врски[уреди | уреди извор]