Европско првенство во ракомет за жени 2006

Од Википедија — слободната енциклопедија
2006 Европско првенство во ракомет за жени
Податоци за турнирот
Домаќини Шведска
Датуми7–17 декември
Екипи16 (од 1 конфедерација)
Одржувалишта(во 4 градови-домаќини)
Конечен исход
Првак Норвешка (3 титула)
Второпласиран Русија
Третопласиран Франција
Четвртопласиран Германија
Статистикa за турнирот
Натпревари47
Дадени голови2510 (53.4 по натпр.)
Најдобар стрелец Надин Краус (GER) (58 голови)
Најдобар играч Гро Хамерсенг (NOR)

Европското првенство во ракомет за жени 2006 се одржа во Шведска од 7 до 17 декември. Репрезентацијата на Норвешка по победата над Русија во финалниот натпревар со резултат 27–24 го освои првенството.

Домаќини[уреди | уреди извор]

Европското првенство се одржа во 4 шведски градови:

Тимови[уреди | уреди извор]

Група A Група B Група C Група D

Унгарија Унгарија
Австрија Австрија
Србија Србија
Македонија Македонија

Норвешка Норвешка
Германија Германија
Словенија Словенија
Полска Полска

Русија Русија
Украина Украина
Хрватска Хрватска
Шведска Шведска

Данска Данска
Шпанија Шпанија
Франција Франција
Холандија Холандија

Прелиминарна фаза[уреди | уреди извор]

Група A (Сковде)[уреди | уреди извор]

Тим Нат Поб Нер Пор ГР ПГ ГР Пое
 Унгарија 3 3 0 0 107 72 +35 6
 Австрија 3 2 0 1 83 94 -11 4
 Македонија 3 1 0 2 72 81 -9 2
 Србија 3 0 0 3 77 92 -15 0
7 декември 2006
Србија 23 – 25 Македонија
Унгарија 42 – 23 Австрија
8 декември 2006
Австрија 32 – 27 Србија
Македонија 22 – 30 Унгарија
10 декември 2006
Австрија 28 – 25 Македонија
Унгарија 35 – 27 Србија

Група B (Готеборг)[уреди | уреди извор]

Тим Нат Поб Нер Пор ГР ПГ ГР Пое
 Норвешка 3 3 0 0 102 63 +39 6
 Германија 3 2 0 1 83 77 +6 4
 Полска 3 1 0 2 75 92 -17 2
 Словенија 3 0 0 3 80 108 -28 0
7 декември 2006
Германија 30 – 20 Полска
Норвешка 43 – 20 Словенија
8 декември 2006
Словенија 30 – 31 Германија
Полска 21 – 32 Норвешка
10 декември 2006
Словенија 30 – 34 Полска
Норвешка 27 – 22 Германија

Група C (Стокхолм)[уреди | уреди извор]

Тим Нат Поб Нер Пор ГР ПГ ГР Пое
 Русија 3 3 0 0 97 69 +28 6
 Хрватска 3 2 0 1 67 70 -3 4
 Шведска 3 1 0 2 57 69 -12 2
 Украина 3 0 0 3 73 86 -13 0
7 декември 2006
Русија 27 – 22 Хрватска
Украина 18 – 22 Шведска
9 декември 2006
Хрватска 24 – 23 Украина
Шведска 15 – 30 Русија
10 декември 2006
Русија 40 – 32 Украина
Хрватска 21 – 20 Шведска

Група D (Малме)[уреди | уреди извор]

Тим Нат Поб Нер Пор ГР ПГ ГР Пое Тајбрејкер*
 Шпанија 3 2 0 1 78 67 +11 4 +1
 Франција 3 2 0 1 76 74 +2 4 0
 Данска 3 2 0 1 77 71 +6 4 -1
 Холандија 3 0 0 3 65 84 -19 0
7 декември 2006
Шпанија 26 – 16 Холандија
Данска 20 – 24 Франција
9 декември 2006
Франција 24 – 28 Шпанија
Холандија 23 – 30 Данска
10 декември 2006
Данска 27 – 24 Шпанија
Франција 28 – 26 Холандија

* Забелешка - тајбрејкерот е гол разликата во мечевите помеѓу Шпанија, Франција и Данска

Главна фаза[уреди | уреди извор]

Група I (Готеборг)[уреди | уреди извор]

Тим Нат Поб Нер Пор ГР ПГ ГР Пое
 Норвешка 5 5 0 0 160 111 +50 10
 Германија 5 4 0 1 143 116 +27 8
 Унгарија 5 3 0 2 166 134 +32 6
 Полска 5 2 0 3 130 156 -26 4
 Австрија 5 1 0 4 121 173 -52 2
 Македонија 5 0 0 5 113 144 -31 0
12 декември 2006
Македонија 33 – 35 Полска
Унгарија 27 – 34 Германија
Австрија 24 – 39 Норвешка
13 декември 2006
Унгарија 37 – 21 Полска
Австрија 22 – 34 Германија
Македонија 13 – 28 Норвешка
14 декември 2006
Австрија 24 – 33 Полска
Македонија 20 – 23 Германија
Унгарија 31 – 34 Норвешка

Група II (Стокхолм)[уреди | уреди извор]

Тим Нат Поб Нер Пор ГР ПГ ГР Пое Тајбрејкер*
 Русија 5 5 0 0 145 112 +33 10
 Франција 5 3 0 2 122 117 +5 6
 Шведска 5 2 0 3 109 120 -11 4 +4
 Хрватска 5 2 0 3 117 120 -3 4 -1
 Шпанија 5 2 0 3 124 133 -9 4 -3
 Данска 5 1 0 4 118 133 -15 2
12 декември 2006
Хрватска 27 – 29 Шпанија
Русија 25 – 24 Франција
Шведска 27 – 22 Данска
13 декември 2006
Хрватска 21 – 22 Франција
Шведска 24 – 19 Шпанија
Русија 32 – 27 Данска
14 декември 2006
Шведска 23 – 28 Франција
Хрватска 26 – 22 Данска
Русија 31 – 24 Шпанија

* Забелешка - тајбрејкерот е гол разликата во мечевите помеѓу Шведска, Хрватска и Шпанија

Финална фаза (Стокхолм)[уреди | уреди извор]

  Полуфинале Финале
             
16 декември 2006
   Норвешка 28  
   Франција 24  
 
17 декември 2006
       Норвешка 27
     Русија 24
Трето место
16 декември 2006 17 декември 2006
   Германија 29    Франција   29
   Русија 33      Германија   25

Натпревар за 5/6 место[уреди | уреди извор]

16 декември 2006

 Унгарија 32 – 25  Шведска

Распоред и статистики[уреди | уреди извор]

Конечен распоред[уреди | уреди извор]

 Норвешка
 Русија
 Франција
4  Германија
5  Унгарија
6  Шведска
7  Хрватска
8  Полска
9  Шпанија
10  Австрија
11  Данска
12  Македонија
13  Украина
14  Србија
15  Холандија
16  Словенија

Шампиони на Европското првенство во ракомет за жени 2006

Норвешка
Норвешка
Трета Титула

Екипа

Марит Малм Фрафјорд, Тереза Педерсен, Гро Хамерсенг, Кристин Лунд,
Маријан Рокне, Елс-Март Сорли Либек, Горил Снороеген,
Анет Ховинд Јохансен, Каролин Дир Брејванг, Кари Алвик Гримсбо,
Рагнилд Амод, Ан Ќерсти Сувдал, Кари Мет Јохансен,
Лин-Кристин Регелхут, Катја Нимберг и Тоње Ностволд
Главен Тренер: Марит Брејвик

Ол Стар Тим[уреди | уреди извор]

Најдобри стрелци[уреди | уреди извор]

Место Играч Тим Голови
1
Надин Краус  Германија
58
2
Каролина Кудлач  Полска
48
3
Тања Логвин  Австрија
45
4
Кари Мет Јохансен  Норвешка
41
Гро Хамерсенг  Норвешка
Грит Јурак  Германија
7
Марина Науковиќ  Македонија
40
8
Иболја Мехлман  Унгарија
37
9
Анџелик Спинсер  Франција
35
10
Јелена Поленова  Русија
34
Сузана Фраил Селаја  Шпанија

Наводи[уреди | уреди извор]