Европско првенство во ракомет за жени 1994

Од Википедија — слободната енциклопедија
1994 Европско првенство во ракомет за жени
Податоци за турнирот
Домаќини Германија
Датуми17–25 септември
Екипи12 (од 1 конфедерација)
Одржувалишта(во 4 градови-домаќини)
Конечен исход
Првак Данска (1 титула)
Второпласиран Германија
Третопласиран Норвешка
Четвртопласиран Унгарија

Европското (прво) првенство во ракомет за жени 1994 беше одржано во Германија од 17 до 25 септември. Првенството го освои репрезентацијата на Данска по победата над Германија со резултат од 27 - 23 во финалниот меч.

Домаќини[уреди | уреди извор]

Европското првенство во ракомет за жени се одржа во следните градови:

Тимови[уреди | уреди извор]

Group A Group B
 Австрија  Чешка
 Хрватска  Германија
 Данска  Унгарија
 Норвешка  Романија
 Шведска  Русија
 Украина  Словачка

Прелиминарна фаза[уреди | уреди извор]

Група A[уреди | уреди извор]

Мес Екипа Нат Поб Нер Пор ДГ ПГ ГР Бод Пласман
0  Данска 5 5 0 0 130 100 +30 10
0  Норвешка 5 3 0 2 92 89 +3 6
0  Хрватска 5 3 0 2 88 92 −4 6
0  Шведска 5 2 0 3 110 125 −15 4
0  Австрија 5 1 0 4 94 98 −4 2
0  Украина 5 1 0 4 96 106 −10 2
17 септември 1994
 Норвешка 25 – 23  Шведска
 Данска 26 – 20  Хрватска
 Австрија 24 – 16  Украина
18 септември 1994
 Хрватска 14 – 13  Австрија
 Шведска 20 – 32  Данска
 Украина 16 – 19  Норвешка
19 септември 1994
 Шведска 24 – 23  Украина
 Норвешка 15 – 16  Хрватска
 Данска 28 – 21  Австрија
21 септември 1994
 Хрватска 20 – 17  Шведска
 Австрија 11 – 14  Норвешка
 Данска 21 – 20  Украина
22 септември 1994
 Украина 21 – 18  Хрватска
 Австрија 25 – 26  Шведска
 Норвешка 19 – 23  Данска

Група B[уреди | уреди извор]

Мес Екипа Нат Поб Нер Пор ДГ ПГ ГР Бод Пласман
0  Германија 5 4 0 1 107 98 +9 8
0  Унгарија 5 3 1 1 116 107 +9 7
0  Русија 5 3 0 2 117 89 +28 6
0  Чешка 5 2 0 3 98 98 0 4
0  Романија 5 2 0 3 88 98 −10 4
0  Словачка 5 0 1 4 82 118 −36 1
17 септември 1994
 Германија 23 – 21  Русија
 Романија 22 – 16  Словачка
 Унгарија 25 – 19  Чешка
18 септември 1994
 Чешка 21 – 22  Германија
 Русија 21 – 14  Романија
 Словачка 23 – 23  Унгарија
19 септември 1994
 Романија 16 – 24  Унгарија
 Германија 20 – 13  Словачка
 Русија 17 – 19  Чешка
21 септември 1994
 Словачка 14 – 31  Русија
 Романија 18 – 17  Чешка
 Унгарија 25 – 22  Германија
22 септември 1994
 Чешка 22 – 16  Словачка
 Унгарија 19 – 27  Русија
 Германија 20 – 18  Романија

Конечна фаза[уреди | уреди извор]

  Полуфинале Финале
             
24 септември 1994
   Данска 29  
   Унгарија 28  
 
25 септември 1994
       Данска 27
     Германија 23
3-то/4-то место
24 септември 1994 25 септември 1994
   Германија 22    Унгарија  19
   Норвешка 18      Норвешка  24

Конечен распоред[уреди | уреди извор]

 Данска
 Германија
 Норвешка
4  Унгарија
5  Хрватска
6  Русија
7  Шведска
8  Чешка
9  Австрија
10  Романија
11  Украина
12  Словачка