Европско првенство во ракомет за мажи 1998

Од Википедија — слободната енциклопедија
1998 Европско првенство во ракомет за мажи
Податоци за турнирот
Домаќини Италија
Датуми29 мај-7 јуни
Екипи12 (од 1 конфедерација)
Одржувалишта(во 2 градови-домаќини)
Конечен исход
Првак Шведска (2. титула)
Второпласиран Шпанија
Третопласиран Германија
Четвртопласиран Русија

Европското првенство во ракомет за мажи 1998 (3 натпревар од овој вид) беше одржано во Италија од 29 мај до 7 јуни, во градовите Меран и Болзањо. Ракометната репрезентација на Шведска го освои првенството заедно со Шпанија на второто и Германија на третото место.

Тимови[уреди | уреди извор]

Група A Група B
 Франција  Хрватска
Сојузна Република Југославија Југославија  Унгарија
 Германија  Русија
 Литванија  Шпанија
 Шведска  Чешка
 Италија Македонија Македонија

Домаќини[уреди | уреди извор]

Град Стадион Капацитет
Болзањо Палаонда 7.200
Меран Меранарена 4.000

Прелиминарна фаза[уреди | уреди извор]

Група A[уреди | уреди извор]

Тим Нат Поб Нер Пор ДПF ПГ РГ Пое.
 Шведска 5 4 0 1 130 111 +19 8
 Германија 5 4 0 1 125 102 +23 8
Сојузна Република Југославија Југославија 5 3 0 2 125 121 +4 6
 Франција 5 1 1 3 110 125 -15 3
 Литванија 5 1 1 3 100 115 -15 3
 Италија 5 1 0 4 106 122 -16 2
29 мај 1998
 Франција 20 – 20  Литванија
 Германија 20 – 21  Шведска
Сојузна Република Југославија Југославија 26 – 19  Италија
30 мај 1998
 Шведска 25 – 22  Франција
 Литванија 22 – 30 Сојузна Република Југославија Југославија
 Италија 18 – 26  Германија
1 јуни 1998
 Литванија 21 – 27  Шведска
Сојузна Република Југославија Југославија 22 – 29  Германија
 Франција 23 – 22  Италија
3 јуни 1998
Сојузна Република Југославија Југославија 19 – 29  Шведска
 Германија 30 – 23  Франција
 Италија 18 – 19  Литванија
4 јуни 1998
 Франција 22 – 28 Сојузна Република Југославија Југославија
 Шведска 28 – 29  Италија
 Германија 20 – 18  Литванија

Група B[уреди | уреди извор]

Тим Нат Поб Нер Пор ДПF ПГ РГ Пое.
 Шпанија 5 4 1 0 135 103 +32 9
 Русија 5 3 1 1 127 110 +17 7
 Унгарија 5 3 0 2 121 122 -1 6
 Хрватска 5 2 1 2 117 120 -3 5
 Чешка 5 1 0 4 130 132 -2 2
Македонија Македонија 5 0 1 4 104 147 -43 1
29 мај 1998
 Унгарија 29 – 20 Македонија Македонија
 Русија 22 – 21  Чешка
 Хрватска 18 – 18  Шпанија
31 мај 1998
 Чешка 24 – 30  Хрватска
Македонија Македонија 26 – 26  Русија
 Шпанија 27 – 17  Унгарија
1 јуни 1998
 Хрватска 28 – 21 Македонија Македонија
 Унгарија 20 – 23  Русија
 Шпанија 35 – 22  Чешка
3 јуни 1998
 Унгарија 27 – 25  Чешка
Македонија Македонија 19 – 26  Шпанија
 Русија 29 – 14  Хрватска
4 јуни 1998
 Русија 27 – 29  Шпанија
 Хрватска 27 – 28  Унгарија
 Чешка 38 – 18 Македонија Македонија

Финална фаза[уреди | уреди извор]

  Полуфинале Финале
             
   Шпанија 29  
   Германија 22  
 
       Шпанија 23
     Шведска 25
Меч за бронзен медал
   Шведска 27    Русија   28
   Русија 24      Германија   30(1)
  • (1) - in overtime

Конечен распоред[уреди | уреди извор]

 Шведска
 Шпанија
 Германија
4  Русија
5 Сојузна Република Југославија Југославија
6  Унгарија
7  Франција
8  Хрватска
9  Литванија
10  Чешка
11  Италија
12  Macedonia

Наводи[уреди | уреди извор]

  • eurohandball.com. „1998 Men's European Championship“. Архивирано од изворникот на 2018-08-19. Посетено на 2011-01-24.
  • todor66.com. „Men Handball European Championship 1998“. Посетено на 2011-01-24.