Европско првенство во ракомет за жени 2008

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
ЕХФ Европско првенство во ракомет за жени 2008
Лого на европското првенство во ракомет за жени 2008.png
Податоци за првенството
Домаќини Македонија
Траење2 декември - 14 декември
Репрезентации16 (од 1 конфедерација)
Одржувалишта(во 2 градови-домаќини)
Конечен исход
Прваци Норвешка (4 титула)
Второпласиран Шпанија
Третопласиран Русија
Четвртопласиран Германија
Статистики за првенството
Натпревари47
Дадени голови2500 (53.19 по натпр.)
Гледачи81.500 (1.734 по натпр.)
Најуспешни стрелци Лин-Кристин Ригелхут (NOR) (51 гол)
Најдобар играч Кристине Лунде (NOR)

Европското првенство во ракомет за жени 2008 било одржано во Република Македонија од 2 декември до 14 декември, а трофејот го освоила Норвешка по победата над Шпанија со 34–21 во финалето.

Спортски сали[уреди | уреди извор]

Првенството се одржало во две спортски сали: „Борис Трајковски“ во Скопје и „Билјанини Извори“ во Охрид.

Скопје
Градови домаќини
Охрид
TrajkovskiSportsArenaSkopjeMacedonia.JPG Sala Biljanini Izvori.jpg
Спортска сала Борис Трајковски
Капацитет: 10,000
Спортска сала Билјанини Извори
Капацитет: 4,500

Квалификации[уреди | уреди извор]

Вкупно 16 репрезентации учествувале на ова европско првенство.

Домаќин
Директно квалификувани од Европското првенство во 2006 година (ранг од 1-5)
  1.  Норвешка (Бранител на титулата)
  2.  Русија
  3.  Франција
  4.  Германија
  5.  Унгарија
Квалификувани со бараж плеј-оф[1]
Тим 1 Резултат Тим 2 1 коло 2 коло
Словачка  51 – 58  Украина 27–28 24–30
Италија  53 – 65  Австрија 27–29 26–36
Шпанија  54 – 49  Литванија 24–19 30–30
Полска  61 – 63  Португалија 37–28 24–35
Црна Гора  63 – 66  Хрватска 40–35 23–31
Исланд  46 – 70  Романија 23–37 23–33
Белорусија  54 – 50  Словенија 29–25 25–25
Шведска  54 – 44  Чешка 25–19 29–25
Турција  44 – 45  Данска 25–24 19-21
Холандија  52 – 54  Србија 24–23 28-31

Прелиминарна рунда[уреди | уреди извор]

Извлекување[уреди | уреди извор]

Извлекувањето на групите се одржало на 20 јули 2008, во Охрид

Шешир 1 Шешир 2 Шешир 3 Шешир 4
 Норвешка  Унгарија  Шпанија  Украина
 Русија  Шведска Предлошка:АUT  Србија
 Франција  Хрватска  Данска  Белорусија
 Германија  Португалија Македонија Македонија  Романија

Група А (Скопје)[уреди | уреди извор]

Тим Одиграни натпревари П Н Пор. Дадени голови Примени голови Гол разлика Бодови
 Романија 3 3 0 0 84 71 +13 6
 Данска 3 1 1 1 75 76 -1 3
 Унгарија 3 1 1 1 76 73 -3 3
 Франција 3 0 0 3 74 83 -9 0

Сите часови се по средноевропско време.

3 декември 2008
18:15
 Унгарија 21 – 27  Романија TrajkovskiSportsArenaSkopjeMacedonia.JPG Спортска сала Борис Трајковски
Гледачи: 1,000
Судии: Baranowski, Lemanowicz (POL)
Görbicz 5 (Извештај) Lecusanu, Manea, Neagu 5

3 декември 2008
20:15
 Франција 23 – 24  Данска TrajkovskiSportsArenaSkopjeMacedonia.JPG Спортска сала Борис Трајковски
Гледачи: 800
Судии: Leandersson, Lindroos (FIN)
Spincer 6 (Извештај) Aaen 7

5 декември 2008
18:15
 Романија 30 – 25  Франција TrajkovskiSportsArenaSkopjeMacedonia.JPG Спортска сала Борис Трајковски
Гледачи: 700
Судии: Brunovsky, Canda (SVK)
Ardean-Elisei 8 (Извештај) Dembele, Limal 4

5 декември 2008
20:15
 Данска 26 – 26  Унгарија TrajkovskiSportsArenaSkopjeMacedonia.JPG Спортска сала Борис Трајковски
Гледачи: 1,000
Судии: Maric, Masic (SBR)
Skov 6 (Извештај) Görbicz 10

7 декември 2008
18:15
 Франција 26 – 29  Унгарија TrajkovskiSportsArenaSkopjeMacedonia.JPG Спортска сала Борис Трајковски
Гледачи: 600
Судии: Andersen, Sodahl (NOR)
Kamto N'jitam 7 (Извештај) Görbicz 9

7 декември 2008
20:15
 Данска 25 – 27  Романија TrajkovskiSportsArenaSkopjeMacedonia.JPG Спортска сала Борис Трајковски

Група Б (Охрид)[уреди | уреди извор]

Тим Одиграни натпревари П Н Пор. Дадени голови Примени голови Гол разлика Бодови
 Норвешка 3 2 1 0 88 60 +28 5
 Шпанија 3 1 2 0 74 69 5 4
 Украина 3 1 1 1 82 81 +1 3
 Португалија 3 0 0 3 67 101 -34 0

Времето е според средноевропско време.

3 декември 2008
17:15
 Португалија 24 – 38  Украина Sala Biljanini Izvori.jpg Спортска сала Билјанини извори
Гледачи: 500
Судии: Nikolovski, Kolevski (MKD)
Barbosa 9 (Извештај) Nikolayenko 9

3 декември 2008
19:15
 Норвешка 21 – 21  Шпанија Sala Biljanini Izvori.jpg Спортска сала Билјанини извори
Гледачи: 1000
Судии: Maric, Masic (SRB)
Riegelhuth 5 (Извештај) Mangué 6

5 декември 2008
17:15
 Шпанија 29 – 24  Португалија Sala Biljanini Izvori.jpg Спортска сала Билјанини извори
Гледачи: 500
Судии: Leifsson, Palsson (ISL)
Pinedo, Mangué 7 (Извештај) Barbosa 11

5 декември 2008
19:15
 Украина 20 – 33  Норвешка Sala Biljanini Izvori.jpg Спортска сала Билјанини извори
Гледачи: 1000
Судии: Bol, Van Eck (NED)
Pidpalova, Nikolayenko 5 (Извештај) Larsen 7

7 декември 2008
17:15
 Шпанија 24 – 24  Украина Sala Biljanini Izvori.jpg Спортска сала Билјанини извори
Гледачи: 1000
Судии: Brunovsky, Canda (SVK)
Beatriz 7 (Извештај) Shymkute 8

7 декември 2008
19:15
 Норвешка 34 – 19  Португалија Sala Biljanini Izvori.jpg Спортска сала Билјанини извори
Гледачи: 1200
Судии: Leandersson, Lindroos (FIN)
Riegelhuth 9 Barbosa 6

Група Ц (Охрид)[уреди | уреди извор]

Тим Одиграни натпревари П Н Пор. Дадени голови Примени голови Гол разлика Бодови
 Русија 3 2 1 0 79 66 +13 5
 Шведска 3 1 2 0 64 50 +14 4
 Белорусија 3 1 1 1 77 71 +6 3
 Австрија 3 0 0 3 53 86 -33 0

Времето е според средноевропско време.

2 декември 2008
18:15
 Шведска 21 – 21  Белорусија Sala Biljanini Izvori.jpg Спортска сала Билјанини извори
Гледачи: 1000
Судии: Bol, Van Eck (NED)
Ahlm, Utkovic 4 (Извештај) Kurchankova 6

2 декември 2008
20:15
 Русија 31 – 22  Австрија Sala Biljanini Izvori.jpg Спортска сала Билјанини извори
Гледачи: 1000
Судии: Hlynur Leifsson, Anton Palsson (ISL)
Davydenko, Dmitrieva, Vetkova 5 (Извештај) Engel 8

4 декември 2008
18:15
 Австрија 10 – 24  Шведска Sala Biljanini Izvori.jpg Спортска сала Билјанини извори
Гледачи: 500
Судии: Rakytina, Tkachuk (UKR)
Engel 4 (Извештај) Ahlm 5

4 декември 2008
20:15
 Белорусија 25 – 29  Русија Sala Biljanini Izvori.jpg Спортска сала Билјанини извори
Гледачи: 700
Судии: Baranowski, Lemanowicz (POL)
Mahilina 5 (Извештај) Polenova, Poltoratskaya, Turey 4

6 декември 2008
18:15
 Русија 19 – 19  Шведска Sala Biljanini Izvori.jpg Спортска сала Билјанини извори
Гледачи: 1500
Судии: Dobrovits, Tajok (HUN)
Polenova 4 (Извештај) Ahlm 6

6 декември 2008
20:15
 Австрија 21 - 31  Белорусија Sala Biljanini Izvori.jpg Спортска сала Билјанини извори
Гледачи: 800
Судии: Nikolovski, Kolevski (MKD)
Acimovic 7 (Извештај) Mahilina 6

Група Д (Скопје)[уреди | уреди извор]

Тим Одиграни натпревари П Н Пор. Дадени голови Примени голови Гол разлика Бодови
 Германија 3 3 0 0 89 80 +9 6
Македонија Македонија 3 2 0 1 84 84 0 4
 Хрватска 3 1 0 2 86 89 -3 2
 Србија 3 0 0 3 87 93 -6 0

Времето е според средноевропско време.

2 декември 2008
17:45
 Хрватска 30 – 26  Србија TrajkovskiSportsArenaSkopjeMacedonia.JPG Спортска сала Борис Трајковски
Гледачи: 2000
Судии: Andersen, Sodahl (NOR)
Голубиќ, Пенезиќ 7 (Извештај) Лекиќ 9

2 декември 2008
20:15
 Германија 25 – 22 Македонија Македонија TrajkovskiSportsArenaSkopjeMacedonia.JPG Спортска сала Борис Трајковски
Гледачи: 4500
Судии: Brunovsky, Canda (SVK)
Краузе 11 (Извештај) Портјанко 8

4 декември 2008
18:15
 Србија 31 – 32  Германија TrajkovskiSportsArenaSkopjeMacedonia.JPG Спортска сала Борис Трајковски
Гледачи: 3500
Судии: Leandersson, Lindroos (FIN)
Лекиќ 8 (Извештај) Јурак 8

4 декември 2008
20:15
Македонија Македонија 31 – 29  Хрватска TrajkovskiSportsArenaSkopjeMacedonia.JPG Спортска сала Борис Трајковски
Гледачи: 6000
Судии: Dobrovits, Tajok (HUN)
Кресоја, Портјанко 8 (Извештај) Франиќ 7

6 декември 2008
18:15
 Германија 32 – 27  Хрватска TrajkovskiSportsArenaSkopjeMacedonia.JPG Спортска сала Борис Трајковски
Гледачи: 1000
Судии: Rakytina, Tkachuk (UKR)
Валзик 10 (Извештај) Арсланагиќ 8

6 декември 2008
20:15
Македонија Македонија 31 – 30  Србија TrajkovskiSportsArenaSkopjeMacedonia.JPG Спортска сала Борис Трајковски
Гледачи: 6000
Судии: Baranowski, Lemanowicz (POL)
Тодоровска 8 (Извештај) Лекиќ 7

Главна рунда[уреди | уреди извор]

Првите три екипи од групите формираат две нови групи и разигруваат меѓусебе. Во овие групи, екипите ги задржуваат бодовите и головите од претходните групи освен бодовите и головите постигнати со последнопласираната екипа од претходните групи. Првите две екипи од новоформираните групи одат во полуфинале, а додека третите пласирани разигруваат за 5 место.

Група 1 (Охрид)[уреди | уреди извор]

Тим Одиграни натпревари П Н Пор. Дадегони голови Примени голови Гол разлика Бодови
 Норвешка 5 4 1 0 156 111 +45 9
 Шпанија 5 2 2 1 117 110 +7 6
 Романија 5 3 0 2 143 141 +2 6
 Унгарија 5 1 1 3 114 134 - 20 3
 Украина 5 1 1 3 130 148 -18 3
 Данска 5 1 1 3 121 137 - 16 3

Времето е според средноевропско време.

9 декември
16:15
 Романија 18 - 26  Шпанија Sala Biljanini Izvori.jpg Спортска сала Билјанини извори

9 декември
18:15
 Унгарија 26 - 24  Украина Sala Biljanini Izvori.jpg Спортска сала Билјанини извори

9 декември
20:10
 Данска 19 - 31  Норвешка Sala Biljanini Izvori.jpg Спортска сала Билјанини извори

10 декември
16:15
 Романија 40 - 32  Украина Sala Biljanini Izvori.jpg Спортска сала Билјанини извори

10 декември
18:15
 Данска 26 - 23  Шпанија Sala Biljanini Izvori.jpg Спортска сала Билјанини извори

10 декември
20:10
 Унгарија 20 - 34  Норвешка Sala Biljanini Izvori.jpg Спортска сала Билјанини извори

11 декември
16:15
 Данска 25 - 30  Украина Sala Biljanini Izvori.jpg Спортска сала Билјанини извори

11 декември
18:15
 Унгарија 21 - 23  Шпанија Sala Biljanini Izvori.jpg Спортска сала Билјанини извори

11 декември
20:10
 Романија 31 - 37  Норвешка Sala Biljanini Izvori.jpg Спортска сала Билјанини извори

Група 2 (Скопје)[уреди | уреди извор]

Тим Одиграни натпревари П Н Пор. Дадени голови Примени голови Гол разлика Бодови
 Германија 5 4 1 0 145 121 +24 9
 Русија 5 3 1 1 137 116 +21 7
 Хрватска 5 2 0 3 149 146 +3 4
Македонија Македонија 5 2 0 3 129 145 -16 4
 Шведска 5 1 2 2 110 125 -15 4
 Белорусија 5 0 2 3 133 150 -17 2

Времето е според средноевропско време.

8 декември 2008  Русија 43 - 24 Македонија Македонија TrajkovskiSportsArenaSkopjeMacedonia.JPG Спортска сала Борис Трајковски

8 декември 2008  Шведска 22 - 33  Германија TrajkovskiSportsArenaSkopjeMacedonia.JPG Спортска сала Борис Трајковски

8 декември 2008  Белорусија 35 - 43  Хрватска TrajkovskiSportsArenaSkopjeMacedonia.JPG Спортска сала Борис Трајковски

10 декември 2008  Русија 24 - 21  Хрватска TrajkovskiSportsArenaSkopjeMacedonia.JPG Спортска сала Борис Трајковски

10 декември 2008  Белорусија 28 - 28  Германија TrajkovskiSportsArenaSkopjeMacedonia.JPG Спортска сала Борис Трајковски

10 декември 2008  Шведска 24 - 23 Македонија Македонија TrajkovskiSportsArenaSkopjeMacedonia.JPG Спортска сала Борис Трајковски

11 декември 2008  Шведска 24 - 29  Хрватска TrajkovskiSportsArenaSkopjeMacedonia.JPG Спортска сала Борис Трајковски

11 декември 2008  Белорусија 24 - 29 Македонија Македонија TrajkovskiSportsArenaSkopjeMacedonia.JPG Спортска сала Борис Трајковски

11 декември 2008  Русија 22 - 27  Германија TrajkovskiSportsArenaSkopjeMacedonia.JPG Спортска сала Борис Трајковски


  Полуфинале Финале
             
13 декември 2008 - 16:30
   Норвешка 24  
   Русија 18  
 
14 декември 2008 - 16:30
       Норвешка 34
     Шпанија 21
Бронзен медал
13 декември 2008 - 14:00 14 декември 2008 - 14:00
   Германија 29    Русија   24
   Шпанија 32      Германија   21

5-то/6-то место[уреди | уреди извор]

13 декември 2008
11:30
 Романија 36 - 33  Хрватска TrajkovskiSportsArenaSkopjeMacedonia.JPG Спортска сала Борис Трајковски

Полуфиналиња[уреди | уреди извор]

13 декември 2008
14:00
 Норвешка 24 - 18  Русија TrajkovskiSportsArenaSkopjeMacedonia.JPG Спортска сала Борис Трајковски

13 декември 2008
16:30
 Германија 29 - 32  Шпанија TrajkovskiSportsArenaSkopjeMacedonia.JPG Спортска сала Борис Трајковски

Борба за 3 место[уреди | уреди извор]

14 декември 2008
16:30
 Норвешка 34 - 21  Шпанија TrajkovskiSportsArenaSkopjeMacedonia.JPG Спортска сала Борис Трајковски

Финале[уреди | уреди извор]

14 декември
16:30
 Норвешка 34 – 21  Шпанија Спортска сала Борис Трајковски
Гледачи: 5,000
Судии: Rakytina, Tkachuk
Nøstvold 7 (13–12) Fernández, Mangué 4
Suspension 3×добил жолт картон (Извештај) Suspension 3×добил жолт картон

Конечна листа[уреди | уреди извор]

Gold medal icon.svg  Норвешка
Silver medal icon.svg  Шпанија
Bronze medal icon.svg  Русија
4  Германија
5  Романија
6  Хрватска
7 Македонија Македонија
8  Унгарија
9  Шведска
10  Украина
11  Данска
12  Белорусија
13  Србија
14  Франција
15  Австрија
16  Португалија

Извор: EuroHandball.com

Европски првак
 Норвешка
Четврта титула

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]