Спортска сала Билјанини Извори

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Спортска сала
„Билјанини Извори“
Надворешен изглед на салата

Место Охрид, Македонија
Отворен 1998
Сопственик Општина Охрид
Игра РК Охрид
КК АМАК СП
Гледачи 3,000[1]

Спортската сала Билјанини Извори е една од најголемите мултифункционални спортски сали во Македонија. Салата е отворена во август 1998 година со ракометниот турнир Трофеј Македонија. Салата има сместивост од 3,000 гледачи. Салата била домаќин на Европското првенство во ракомет за жени одржано во 2008.[2]

Поважни настани одржани во салата[уреди | уреди извор]

Спортски комплекс “Билјанини извори“[уреди | уреди извор]

Салата е дел од спортскиот комплекс Билјанини извори во чиј состав се наоѓаат и стадионот Билјанини извори, атлетска патека и помошни игралишта за фудбал. Овој комплекс се користи како тренинг камп на Македонската фудбалска репрезентација. Исто така овој терен го користат и спортски клубови од Македонија и соседните држави за подготовки и тренинзи.[3]

Извори[уреди | уреди извор]

  1. http://www.ehf-euro.com/Biljanini-Izvori.859.0.html%7CСала Билјанини извори - ЕХФ
  2. http://www.ehf-euro.com/Women-s-EURO-2008.915.0.html%7C Европско првенство во ракомет за жени 2008
  3. http://www.biljaniniizvori.mk/%7C ЈП Билјанини извори

Координати: Erioll world.svg 42°0′20.64″N, 21°25′32.13″E