Женска ракометна репрезентација на Холандија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Холандија Холандија
Податоци
Сојуз Холандска Ракометна Федерација
Тренер Франција Емануел Мајонад
Капитен Даник Снелдер
Најмногу натпревари Лаура Робен (320)
Најмногу голови Олга Асинк (954)
Бои
Бои на екипата
Бои на екипата
Бои на екипата
Бои на екипата
Дома
Бои на екипата
Бои на екипата
Бои на екипата
Бои на екипата
Гости
Резултати
Летни олимписки игри
Настапи 1 (првпат во 2016)
Најдобар резултат 4-то, 2016
Светско првенство
Настапи 12 (првпат во 1971)
Најдобар резултат 2-ро, 2015
Европско првенство
Настапи 7 (првпат во 1998)
Најдобар резултат 2-ро, 2016
Последна поднова на податоците: 26 ноември 2018.

Женската ракометна репрезентација на Холандија е репрезентација кој ја претставува Холандија на меѓународните ракометни натпреварувања. Репрезентацијата е под контрола на Холандската Ракометна Федерација.

Најголемиот успех на холандската женска ракометна репрезентација е освојувањето на Светското првенство 2019. Покрај тоа тие играле во финалето на Светското првенство 2015 и Европското првенство 2016, кога и во двата случаи биле поразени од Норвешка. Холандија има и бронза од Светското првенство 2017 и Европското првенство 2018.

Во своето единствено учество досега на Олимписките игри го освоиле четвртото место во Рио де Жанеиро во 2016.

Резултати[уреди | уреди извор]

Летни олимписки игри[уреди | уреди извор]

Година Место ОН П Н И ДГ ПГ +/-
Бразил 2016 4-то 8 2 2 4 216 218 −2
Вкупно 1/11 8 2 2 4 216 218 −2

Светско првенство[уреди | уреди извор]

Од нивното прво појавување во 1971, Холандија учествувала на 12 Светски првенства.

Година Место ОН П Н И ДГ ПГ +/–
Југославија 1957 Не се квалификувале
Романија 1962 Не се квалификувале
Западна Германија 1965 Не се квалификувале
Холандија 1971 8-мо 4 1 0 3 31 46 –15
Југославија 1973 12-то 5 0 0 5 33 81 –48
СССР 1975 Не се квалификувале
Чехословачка 1978 9-то 5 1 0 4 87 97 –10
Унгарија 1982 Не се квалификувале
Холандија 1986 10-то 7 2 0 5 127 163 –36
Јужна Кореја 1990 Не се квалификувале
Норвешка 1993 Не се квалификувале
АвстријаУнгарија 1995 Не се квалификувале
Германија 1997 Не се квалификувале
НорвешкаДанска 1999 10-то 6 4 0 2 140 127 +13
Италија 2001 16-то 6 1 1 4 138 144 –6
Хрватска 2003 Не се квалификувале
Русија 2005 5-то 9 6 1 2 262 242 +20
Франција 2007 Не се квалификувале
Кина 2009 Не се квалификувале
Бразил 2011 15-то 6 2 0 4 186 176 +10
Србија 2013 13-то 6 2 0 4 170 150 +20
Данска 2015 2-ро 9 7 1 1 298 217 +81
Германија 2017 3-то 9 6 1 2 252 214 +38
Јапонија 2019 1-во 10 7 0 3 328 280 +48
Шпанија 2021 TBD
Вкупно 11/23 72 32 4 36 1724 1657 +67

Европско првенство[уреди | уреди извор]

Од нивното прво појавување во 1998, Холандија учествувала на пет Европско првенство.

Година Место ОН П Н И ДГ ПГ +/–
Германија 1994 Не се квалификувале
Данска 1996 Не се квалификувале
Холандија 1998 10-то 6 1 0 5 126 153 –27
Романија 2000 Не се квалификувале
Данска 2002 14-то 3 0 0 3 73 80 –7
Унгарија 2004 Не се квалификувале
Шведска 2006 15-то 3 0 0 3 65 84 –19
Македонија 2008 Не се квалификувале
ДанскаНорвешка 2010 8-мо 6 2 0 4 131 145 –14
Србија 2012 Се повлекле
УнгаријаХрватска 2014 7-мо 6 2 1 3 161 158 +3
Шведска 2016 2-ро 8 6 0 2 227 201 +26
Франција 2018 3-то 8 6 0 2 207 196 +11
ДанскаНорвешка 2020 TBD
Вкупно 7/13 32 11 1 20 783 821 –38

Играчи[уреди | уреди извор]

Моментален состав[уреди | уреди извор]

Состав за Светското првенство 2019.

Тренер: Франција Емануел Мајонад

Бр. Поз. Име и презиме Датум на раѓање (возраст) Висина Настапи Голови Клуб
5 LB Џеси Крамер 16 февруари 1990(1990-02-16)(34 г.) 1.78 m 132 98 Франција Тулон Тулон
6 RB Лаура ван дер Хејден 27 јуни 1990(1990-06-27)(33 г.) 1.72 m 203 626 Германија Битигхајм Битигхајм
7 RW Деби Бонт 9 декември 1990(1990-12-09)(33 г.) 1.75 m 158 316 Данска Копенхаген Копенхаген
8 LB Лоис Абинг 13 август 1992(1992-08-13)(31 г.) 1.77 m 142 613 Русија Ростов-Дон Ростов-Дон
9 CB Лариса Нусер 8 февруари 2000(2000-02-08)(24 г.) 1.75 m 11 14 Данска Копенхаген Копенхаген
10 P Даник Снелдер 22 мај 1990(1990-05-22)(34 г.) 1.78 m 164 385 Унгарија Ференцварош ФТЦ-Раил Карго
12 LW Бо ван Ветеринг 10 мај 1999(1999-05-10)(25 г.) 1.72 m 5 19 Германија Мецинген Мецинген
14 CB Делаила Амега 21 септември 1997(1997-09-21)(26 г.) 1.72 m 20 33 Германија Мецинген Мецинген
18 LB Кели Дулфер 21 март 1994(1994-03-21)(30 г.) 1.85 m 105 104 Германија Борусија Дортмунд Борусија Дортмунд
19 P Мерел Фрерикс 6 јануари 1998(1998-01-06)(26 г.) 1.75 m 21 26 Германија Борусија Дортмунд Борусија Дортмунд
20 LB Ингер Смитс 17 септември 1994(1994-09-17)(29 г.) 1.79 m 23 17 Германија Борусија Дортмунд Борусија Дортмунд
24 LW Мартине Сметс 5 мај 1990(1990-05-05)(34 г.) 1.72 m 98 177 Норвешка Молде Молде
26 RW Анџела Малештајн 31 јануари 1993(1993-01-31)(31 г.) 1.70 m 135 287 Германија Битигхајм Битигхајм
30 GK Ринка Дујиндам 6 август 1997(1997-08-06)(26 г.) 1.78 m 17 0 Германија Борусија Дортмунд Борусија Дортмунд
33 GK Тес Вестер 19 мај 1993(1993-05-19)(31 г.) 1.78 m 97 8 Данска Оденсе Оденсе
48 RB Дионе Хушер 26 септември 1999(1999-09-26)(24 г.) 1.80 m 12 23 Данска Никобинг Фалстер Никобинг Фалстер
79 CB Еставана Полман 5 август 1992(1992-08-05)(31 г.) 1.73 m 134 488 Данска Тим Есбјерг Тим Есбјерг

Играчи рекордери[уреди | уреди извор]

  Означува сè уште активни играчи

Најмногу одиграни натпревари[уреди | уреди извор]

Вкупен број на натпревари одиграни за сениорската репрезентација.[1][2]

# Играч Натпревари Голови
1 Лаура Робен 320 10
2 Диане Ламен 302 623
3 Моник Фејен 246 591
4 Карла Клеинтјенс 225 756
5 Перл ван дер Висел 217 560
6 Диане Роелофсен 212 300
7 Настасја Бургерс 209 559
8 Лаура ван дер Хејден 204 626
9 Олга Асинк 203 954
10 Марике ван дер Вал 196 0

Последено ажурирање: 29 ноември 2019

Најмногу постигнати голови[уреди | уреди извор]

Вкупен број на постигнати голови за сениорската репрезентација.[1][2]

# Играч Голови Натпревари Просек
1 Олга Асинк 954 203 4.69
2 Карла Клеинтјенс 756 225 3.36
3 Саскија Мулдер 627 176 3.56
4 Лаура ван дер Хејден 626 203 3.08
5 Диане Ламен 623 302 2.06
6 Лоис Абинг 613 142 4.32
7 Моник Фејен 591 246 2.40
8 Перл ван дер Висел 560 221 2.58
9 Настасја Бургерс 559 209 2.67
10 Еставана Полман 488 134 3.64

Последено ажурирање: 29 ноември 2019

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 handbal.nl: All-Time Career Leaders, geraadpleegd op 30 april 2017
  2. 2,0 2,1 „архивски примерок“ (PDF). Архивирано од изворникот (PDF) на 2018-12-01. Посетено на 2019-12-12.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]