Европско првенство во ракомет за мажи 2010

Од Википедија — слободната енциклопедија
2010 вропско првенство во ракомет за мажи
Handball-Europameisterschaft 2010 (германски)
Податоци за турнирот
Домаќини Австрија
Датуми19–31 јануари
Екипи16 (од 1 конфедерација)
Одржувалишта(во 5 градови-домаќини)
Конечен исход
Првак{{country data  Франција

| flaglink/core | variant = | size = | name = | altlink = Машка ракометна репрезентација на | altvar = handball

}} (2. титула)
Второпласиран Хрватска
Третопласиран Исланд
Четвртопласиран Полска
Статистикa за турнирот
Натпревари47
Дадени голови2676 (56.94 по натпр.)
Најдобар стрелец Филип Јиха (CZE)
(53 голови)
Најдобар играч Филип Јиха (CZE)
Логото и маскотата на Европското првенство во ракомет за мажи 2010

Европското (деветто) првенство во ракомет за мажи 2010 се одржа во Австрија од 19 до 31 јануари, во градовите Виена, Грац, Инсбрук, Линц и Винер Нојштад.

Домаќини[уреди | уреди извор]

5 Австриски градови беа избрани за домаќини на Европското првенство во 2010 година. Градовите домаќини беа: Линц, Грац и Винер Неуштад беа домаќини само за време на прелиминарната фаза.


Линц Виена Винер Нојштад
Интерспорт Арена
Капацитет: 6,000
Винер Штадхале
Капацитет: 11,000
Арена Нова
Капацитет: 5,000
Инсбрук
Европско првенство во ракомет за мажи 2010 is located in АвстријаГрешка во Lua во Модул:Location_map, ред 368: Unable to find the specified location map definition: "Module:Location map/data/Austria" does not existГрешка во Lua во Модул:Location_map, ред 368: Unable to find the specified location map definition: "Module:Location map/data/Austria" does not existГрешка во Lua во Модул:Location_map, ред 368: Unable to find the specified location map definition: "Module:Location map/data/Austria" does not existГрешка во Lua во Модул:Location_map, ред 368: Unable to find the specified location map definition: "Module:Location map/data/Austria" does not existГрешка во Lua во Модул:Location_map, ред 368: Unable to find the specified location map definition: "Module:Location map/data/Austria" does not exist
Грац
Олимпијаворлд Инсбрук
Капацитет: 10,000
Штадхале Грац
Капацитет: 5,000

Квалификации[уреди | уреди извор]

Квалификациските натпревари се играа од 2008 и 2009. За првпат, во квалификациската фаза сите тимови беа вклучени, освен Австрија како домаќин и бранителот на титулата, Данска. Тимовите беа поделени во 7 групи, тимовите што ќе завршат на првото и второто место се квалификуваат на првенството.

Квалификувани тимови[уреди | уреди извор]

држава квалификувана како потврдена квалификација претходни учестваt1
 Австрија 01Домаќин 005 мај 2006 01 (прво учество)
 Данска 00победник на ЕП 2008 0027 јануари 2008 70 (1994, 1996, 2000, 2002, 2004, 2006, 2008)
 Шведска 00победник во квалиф. група I 0011 јуни 2009 70 (1994, 1996, 1998, 2000, 2002, 2004, 2008)
 Полска 00второ место во квалиф. група I 0020 јуни 2009 40 (2002, 2004, 2006, 2008)
 Русија 00победник во квалиф. група II 0018 јуни 2009 80 (1994, 1996, 1998, 2000, 2002, 2004, 2006, 2008)
 Србија 00второ место во квалиф. група II 0018 јуни 2009 50 (19962, 19982, 20022, 20043, 20063)
 Исланд 00победник во квалиф. група III 0017 јуни 2009 50 (2000, 2002, 2004, 2006, 2008)
 Норвешка 00второ место во квалиф. група III 0017 јуни 2009 30 (2000, 2006, 2008)
 Хрватска 00победник во квалиф. група IV 0017 јуни 2009 81 (1994, 1996, 1998, 2000, 2002, 2004, 2006, 2008)
 Унгарија 00второ место во квалиф. група IV 0021 јуни 2009 61 (1994, 1996, 1998, 2004, 2006, 2008)
 Германија 00победник во квалиф. група V 0013 јуни 2009 81 (1994, 1996, 1998, 2000, 2002, 2004, 2006, 2008)
 Словенија 00второ место во квалиф. група V 0021 јуни 2009 71 (1994, 1996, 2000, 2002, 2004, 2006, 2008)
 Франција 00победник во квалиф. група VI 0017 јуни 2009 81 (1994, 1996, 1998, 2000, 2002, 2004, 2006, 2008)
 Чешка 00второ место во квалиф. група VI 0017 јуни 2009 51 (1996, 1998, 2002, 2004, 2008)
 Шпанија 00победник во квалиф. група VII 0017 јуни 2009 81 (1994, 1996, 1998, 2000, 2002, 2004, 2006, 2008)
 Украина 00второ место во квалиф. група VII 0018 јуни 2009 41 (2000, 2002, 2004, 2006)
1 Задебелените букви означуваат шампион за таа година.

Влечење на групи[уреди | уреди извор]

Влечењето на групите се одржа на 24 јуни 2009 година во Виена.[1]

1 шешир 2 шешир 3 шешир 4 шешир

екипаs[уреди | уреди извор]

Group A

Group B

Group C

Group D

Preliminary round[уреди | уреди извор]

Мажоретките и маскотата на Првенството.

Објаснување на симболите во табелите:

  • Нат = одиграни натпревари
  • Поб = победени натпревари
  • Нер = нерешени натпревари
  • Пор = изгубени натпревари
  • ДГ = дадени голови (goals for)
  • ПГ = примени голови
  • ГР = гол разлика
  • Пое = освоени бодови

Тимовите коишто завршиле на првото, второто и третото место (обоени во зелена боја) продолжиле кон главната фаза.

Група A (Грац)[уреди | уреди извор]

Мес Екипа Нат Поб Нер Пор ДГ ПГ ГР Бод Пласман
0  Хрватска 3 3 0 0 83 76 +7 6
0  Норвешка 3 2 0 1 82 78 +4 4
0  Русија 3 1 0 2 89 91 −2 2
0  Украина 3 0 0 3 87 96 −9 0
19 јануари
18:10
Русија  37 – 33  Украина Штадхале, Граз
Гледачи: 3,000
Судии: Какадор, Николау (ПОР)
Игропуло 11 (21 – 16) Бурка, Онуфриенко 9
Suspension 3×добил жолт картон Извештај Suspension 3×добил жолт картон

19 јануари
20:10
Хрватска  25 – 23  Норвешка Штадхале, Грац
Гледачи: 4,000
Судии: Муро, Родригес (Шпа)
Вучковиќ 7 (11 – 10) Тведен 9
Suspension 4×добил жолт картон Извештај Suspension 3×добил жолт картон

21 јануари
18:10
Украина  25 – 28  Хрватска Штадхале, Грац
Гледачи: 4,200
Судии: Канбро, Клаесон (ШВЕ)
Онуфриенко 11 (14 – 12) Вори 6
Suspension 2×добил жолт картон Извештај Suspension 3×добил жолт картон

21 јануари
20:10
Норвешка  28 – 24  Русија Штадхале, Граз
Гледачи: 4,200
Судии: Лазар, Ревере (ШПА)
Ќелинг 8 (16 – 13) Ковалев, Растворцев 4
Suspension 3×добил жолт картон Извештај Suspension 3×добил жолт картон

23 јануари
18:10
Хрватска  30 – 28  Русија Штадхале, Грац
Гледачи: 4,500
Судии: Мете, Мете (ГЕР)
Чупиќ 8 (17 – 16) Игропуло 12
Suspension 3×добил жолт картон Извештај Suspension 3×добил жолт картон

23 јануари
20:10
Норвешка  31 – 29  Украина Штадхале, Граз
Гледачи: 3,500
Судии: Какадор, Николау (ПОР)
Тведен 8 (14 – 16) Бурка 7
Suspension 3×добил жолт картон Извештај Suspension 4×добил жолт картон

Група B (Линц)[уреди | уреди извор]

Мес Екипа Нат Поб Нер Пор ДГ ПГ ГР Бод Пласман
0  Исланд 3 1 2 0 93 88 +5 4
0  Данска 3 2 0 1 83 79 +4 4
0  Австрија 3 1 1 1 103 101 +2 3
0  Србија 3 0 1 2 83 94 −11 1
19 јануари
18:00
Данска  33 – 29  Австрија Интерспорт Арена, Линц
Гледачи: 5,500
Судии: Лазар, Ревере (ФРА)
Могенсен 7 (17 – 15) Зиура 7
Suspension 3×добил жолт картон Извештај Suspension 3×добил жолт картон

19 јануари
20:15
Исланд  29 – 29  Србија Интерспорт Арена, Линц
Гледачи: 5,000
Судии: Мете, Мете
Сигурдсон 9 (15 – 11) Илиќ 7
Suspension 3×добил жолт картон Извештај Suspension 3×добил жолт картон

21 јануари
18:00
Австрија  37 – 37  Исланд Интерспорт Арена, Линц
Гледачи: 6,000
Судии: Дину, Дин
Шилаги 10 (17 – 20) Атласон 8
Suspension 3×добил жолт картон Извештај Suspension 3×добил жолт картон

21 јануари
20:15
Србија  23 – 28  Данска Интерспорт Арена, Линц
Гледачи: 6,000
Судии: Хорачек, Новотниј (ЧЕШ)
Илиќ, Станковиќ, Шешум 4 (9 – 15) Егерт Јенсен 10
Suspension 3×добил жолт картон Извештај Suspension 3×добил жолт картон

23 јануари
18:00
Австрија  37 – 31  Србија Интерспорт Арена, Линц
Гледачи: 6,000
Судии: Муро, Родригес (ШПА)
Шилаги 9 (15 – 18) Шешум 8
Suspension 4×добил жолт картон 1×Red card Извештај Suspension 3×добил жолт картон

23 јануари
20:15
Данска  22 – 27  Исланд Интерспорт Арена, Линц
Гледачи: 5,500
Судии: Канбро, Клаесон
Кристијансен 5 (13 – 15) Сигурдсон 6
Suspension 4×добил жолт картон Извештај Suspension 3×добил жолт картон

Group C (Инсбрук)[уреди | уреди извор]

Мес Екипа Нат Поб Нер Пор ДГ ПГ ГР Бод Пласман
0  Полска 3 2 1 0 84 79 +5 5
0  Словенија 3 1 2 0 91 89 +2 4
0  Германија 3 1 1 1 89 90 −1 3
0  Шведска 3 0 0 3 78 84 −6 0
19 јануари
18:30
Германија  25 − 27  Полска Олимпијаворлд, Инсбрук
Гледачи: 6,800
Судии: Олесен, Педерсен (ДАН)
Кауфман 7 (8 − 12) Бјелецки 6
Suspension 2×добил жолт картон Извештај Suspension 3×добил жолт картон

19 јануари
20:30
Шведска  25 − 27  Словенија Олимпијаворлд, Инсбрук
Гледачи: 4,800
Судии: Рејсингер, Кашуц (АВС)
Калман, Карлсон, Екберг, Додер 5 (13 − 7) Жвижеј 8
Suspension 2×добил жолт картон Извештај Suspension 3×добил жолт картон

20 јануари
18:30
Словенија  34 − 34  Германија Олимпијаворлд, Инсбрук
Гледачи: 7,200
Судии: Гуско, Репкин (БЛР)
Кавтичник, Шпилер 7 (16 − 11) Теуеркауф 7
Suspension 3×добил жолт картон Извештај Suspension 3×добил жолт картон

20 јануари
20:30
Полска  27 − 24  Шведска Олимпијаворлд, Инсбрук
Гледачи: 7,500
Судии: Николиќ, Стојковиќ (СРБ)
Јурецки, Росински 6 (15 − 14) Андерсон 4
Suspension 2×добил жолт картон Извештај Suspension 3×добил жолт картон

22 јануари
18:15
Германија  30 − 29  Шведска Олимпијаворлд, Инсбрук
Гледачи: 8,200
Судии: Николиќ, Стојковиќ (СРБ)
Гландорф 8 (21 − 18) Андерсон 7
Suspension 3×добил жолт картон 1×Red card Извештај Suspension 2×добил жолт картон

22 јануари
20:15
Полска  30 − 30  Словенија Олимпијаворлд, Инсбрук
Гледачи: 7,500
Судии: Абрахамсен, Кристијансен (НОР)
Лиевски 6 (12 − 13) Жвижеј 9
Suspension 4×добил жолт картон Извештај Suspension 3×добил жолт картон

Група D (Винер Нојштад)[уреди | уреди извор]

Мес Екипа Нат Поб Нер Пор ДГ ПГ ГР Бод Пласман
0  Шпанија 3 2 1 0 95 74 +21 5
0  Франција 3 1 2 0 74 73 +1 4
0  Чешка 3 1 0 2 78 84 −6 2
0  Унгарија 3 0 1 2 80 96 −16 1
19 јануари
18:15
Шпанија  37 – 25  Чешка Арена Нова, Винер Нојштад
Гледачи: 2,800
Судии: Дин, Дину (РОМ)
Ромеро 14 (17 – 10) Јиха 8
Suspension 2×добил жолт картон Извештај Suspension 3×добил жолт картон

19 јануари
20:15
Франција  29 – 29  Унгарија Арена Нова, Винер Нојштад
Гледачи: 3,500
Судии: Николиќ, Стојковиќ (СРБ)
Карабатиќ 7 (16 – 16) Илјес 7
Suspension 3×добил жолт картон Извештај Suspension 3×добил жолт картон 1×Red card

20 јануари
18:15
Чешка  20 – 21  Франција Арена Нова, Винер Нојштад
Гледачи: 3,800
Судии: Абрахамсен, Кристијансен (НОР)
Јиха 6 (10 – 16) Абало, Нарциз 4
Suspension 3×добил жолт картон Извештај Suspension 3×добил жолт картон

20 јануари
20:15
Унгарија  25 – 34  Шпанија Арена Нова, Винер Нојштад
Гледачи: 3,800
Судии: Рејсингер, Кашуц (АВС)
Гулјас, Кривокапиќ 5 (9 – 17) Алберто Ентрериос, Гонсалес 7
Suspension 2×добил жолт картон Извештај Suspension 4×добил жолт картон

22 јануари
18:15
Франција  24 − 24  Шпанија Арена Нова, Винер Нојштад
Гледачи: 3,800
Судии: Гуско, Репкин (БЛР)
Карабатиќ 5 (10 – 10) Агинагалде, Гарсија 6
Suspension 4×добил жолт картон Извештај Suspension 3×добил жолт картон

22 јануари
20:15
Унгарија  26 − 33  Чешка Арена Нова, Винер Нојштад
Гледачи: 4,000
Судии: Олесен, Педерсен (ДАН)
Цезар 6 (13 – 14) Јиха 14
Suspension 3×добил жолт картон Извештај Suspension 3×добил жолт картон

Главна фаза[уреди | уреди извор]

     Тимот продолжил во Полуфиналето
     Тимот ќе игра во меч за 5/6 место
     Тимот е елиминиран од натпреварувањето

Група I (Виена)[уреди | уреди извор]

Мес Екипа Нат Поб Нер Пор ДГ ПГ ГР Бод Пласман
0  Хрватска 5 4 1 0 134 123 +11 9
0  Исланд 5 3 2 0 163 149 +14 8
0  Данска 5 3 0 2 136 134 +2 6
0  Норвешка 5 2 0 3 138 135 +3 4
0  Австрија 5 1 1 3 147 156 −9 3
0  Русија 5 0 0 5 140 161 −21 0
25 јануари
16:00
Хрватска  26 – 26  Исланд Штадхале, Виена
Гледачи: 6,800
Судии: Хорачек, Новотниј (ЧЕШ)
Чупиќ 5 (12 – 15) Стефансон 7
Suspension 3×добил жолт картон 1×Red card Извештај Suspension 3×добил жолт картон 1×Red card

25 јануари
18:00
Норвешка  30 – 27  Австрија Штадхале, Виена
Гледачи: 6,800
Судии: Лазар, Ревере (ФРА)
Мирхол, Тведен 6 (12 – 11) Шлингер 6
Suspension 3×добил жолт картон Извештај Suspension 3×добил жолт картон 1×Red card

25 јануари
20:15
Русија  28 – 34  Данска Штадхале, Виена
Гледачи: 6,800
Судии: Муро, Родригес (ШПА)
Игропуло 6 (13 – 18) Кристијансен, Кнудсен 6
Suspension 3×добил жолт картон 1×Red card Извештај Suspension 4×добил жолт картон

26 јануари
16:00
Русија  30 – 38  Исланд Штадхале, Виена
Гледачи: 4,000
Судии: Лазар, Ревере (ФРА)
Чипурин 7 (10 – 19) Гудјонсон, Петерсон 7
Suspension 3×добил жолт картон Извештај Suspension 3×добил жолт картон

26 јануари
18:00
Хрватска  26 – 23  Австрија Штадхале, Виена
Гледачи: 8,000
Судии: Канбро, Клаесон (ШВЕ)
Чупиќ 6 (11 – 10) Шлингер, Шилаги 5
Suspension 2×добил жолт картон Извештај Suspension 4×добил жолт картон 1×Red card

26 јануари
20:15
Норвешка  23 – 24  Данска Штадхале, Виена
Гледачи: 7,000
Судии: Мете, Мете (ГЕР)
Ќелинг 7 (15 – 11) Егерт Јенсен, Хансен, Линдберг 5
Suspension 3×добил жолт картон Извештај Suspension 3×добил жолт картон

28 јануари
16:00
Норвешка  34 – 35  Исланд Штадхале, Виена
Гледачи: 7,000
Судии: Муро, Родригес (ШПА)
Тведен 7 (16 – 18) Атласон 10
Suspension 3×добил жолт картон Извештај Suspension 3×добил жолт картон

28 јануари
18:00
Русија  30 – 31  Австрија Штадхале, Виена
Гледачи: 8,200
Судии: Мете, Мете (ГЕР)
Чипурин 7 (15 – 17) Вебер, Вилчински, Шлингер 6
11×Suspension 3×добил жолт картон Извештај Suspension 3×добил жолт картон

28 јануари
20:15
Хрватска  27 – 23  Данска Штадхале, Виена
Гледачи: 9,000
Судии: Хорачек, Новотниј (ЧЕШ)
Buntić 8 (14 – 11) Хансен, Кнудсен 5
Suspension 4×добил жолт картон Извештај Suspension 3×добил жолт картон

Група II (Инсбрук)[уреди | уреди извор]

Мес Екипа Нат Поб Нер Пор ДГ ПГ ГР Бод Пласман
0  Франција 5 4 1 0 135 118 +17 9
0  Полска 5 3 1 1 148 144 +4 7
0  Шпанија 5 3 1 1 152 133 +19 7
0  Чешка 5 1 1 3 142 154 −12 3
0  Германија 5 0 2 3 127 136 −9 2
0  Словенија 5 0 2 3 159 178 −19 2
24 јануари
16:30
Германија  22 – 24  Франција Олимпијаворлд, Инсбрук
Гледачи: 8,200
Судии: Дин, Дину (РОМ)
Јансен 5 (10 – 12) Џоли 7
Suspension 3×добил жолт картон Извештај Suspension 4×добил жолт картон

24 јануари
18:30
Полска  32 – 26  Шпанија Олимпијаворлд, Инсбрук
Гледачи: 7,700
Судии: Олесен, Педерсен (ДАН)
Јурецки 6 (13 – 9) Ромеро 8
Suspension 3×добил жолт картон Извештај Suspension 2×добил жолт картон

24 јануари
20:30
Словенија  35 – 37  Чешка Олимпијаворлд, Инсбрук
Гледачи: 5,600
Судии: Кашуц, Рејсингер (АВС)
Кавтичник 8 (12 – 21) Јиха 12
Suspension 3×добил жолт картон Извештај Suspension 3×добил жолт картон

26 јануари
16:15
Словенија  28 – 37  Франција Олимпијаворлд, Инсбрук
Гледачи: 4,500
Судии: Олесен, Педерсен (ДАН)
Кавтичник, Жвижеј 6 (18 – 17) Гиогу 10
Suspension 3×добил жолт картон Извештај  3×добил жолт картон

26 јануари
18:15
Германија  20 – 25  Шпанија Олимпијаворлд, Инсбрук
Гледачи: 7,000
Судии: Николиќ, Стојковиќ (СРБ)
Генсхајмер 5 (9 – 14) Томас 6
Suspension 3×добил жолт картон Извештај Suspension 3×добил жолт картон

26 јануари
20:15
Полска  35 – 34  Чешка Олимпијаворлд, Инсбрук
Гледачи: 5,100
Судии: Абрахамсен, Кристијансен (НОР)
Бјелецки 7 (18 – 19) Јиха 7
Suspension 3×добил жолт картон Извештај Suspension 3×добил жолт картон

28 јануари
16:30
Германија  26 – 26  Чешка Олимпијаворлд, Инсбрук
Гледачи: 5,200
Судии: Абрахамсен, Кристијансен (НОР)
Кауфман 7 (16 – 14) Јиха 6
Suspension 2×добил жолт картон Извештај Suspension 3×добил жолт картон

28 јануари
18:30
Словенија  32 – 40  Шпанија Олимпијаворлд, Инсбрук
Гледачи: 6,400
Судии: Дин, Дину (РОМ)
Жвижеј 9 (14 – 20) Ентреиос 11
Suspension 3×добил жолт картон Извештај Suspension 3×добил жолт картон

28 јануари
20:30
Полска  24 – 29  Франција Олимпијаворлд, Инсбрук
Гледачи: 7,000
Судии: Николиќ, Стојковиќ (СРБ)
Бјелецки 5 (10 – 15) Нарциз, Сорхајиндо 6
Suspension 4×добил жолт картон Извештај Suspension 3×добил жолт картон

Финална фаза[уреди | уреди извор]

Натпревар за 5-то/6-то место[уреди | уреди извор]

30 јануари
11:30
Данска  34 – 27  Шпанија Штадхале, Виена
Гледачи: 4,000
Судии: Рејсингер, Кашуц (АВС)
Лаен 8 (18 – 13) Малмагро 7
Suspension 2×добил жолт картон Извештај Suspension 2×добил жолт картон


  Полуфинале Финале
             
30 јануари - 14:00 (Виена)
  Исланд 28  
  Франција 36  
 
31 јануари - 17:30 (Виена)
      Франција 25
    Хрватска 21
Натпревар за трето место
30 јануари - 16:30 (Виена) 31 јануари - 15:00 (Виена)
  Хрватска 24   Исланд  29
  Полска 21     Полска  26

Полуфинале[уреди | уреди извор]

30 January
14:00
 Исланд 28 – 36 Франција  Штадхале, Виена
Гледачи: 9,000
Судии: Олесен, Педерсен (ДАН) (DEN)
Pálmarsson 6 (14 – 16) Karabatić 9
Suspension 3×добил жолт картон Извештај Suspension 3×добил жолт картон

30 јануари
16:30
Хрватска  24 – 21  Полска Штадхале, Виена
Гледачи: 11,000
Судии: Абрахамсен, Кристијансен (НОР)
Чупиќ 6 (9 – 10) Јурецки 7
Suspension 3×добил жолт картон Извештај Suspension 3×добил жолт картон

Натпревар за трето место[уреди | уреди извор]

31 јануари
15:00
Полска  26 – 29  Исланд Штадхале, Виена
Гледачи: 9,000
Судии: Лазар, Ревере (ФРА)
Б. Јурецки, М. Јурецки, Тлужински 4 (10 – 18) Сигурдсон 8
Suspension 3×добил жолт картон Извештај Suspension 3×добил жолт картон

Финале[уреди | уреди извор]

31 јануари
17:30
Хрватска  21 – 25  Франција Штадхале, Виена
Гледачи: 11,000
Судии: Бернд Мете, Рејнер Мете (ГЕР)
Зрниќ 7 (12 – 12) Карабатиќ 6
Suspension 4×добил жолт картон 1×Red card Извештај Suspension 4×добил жолт картон

Ranking and Statistics[уреди | уреди извор]

Конечен распоред[уреди | уреди извор]

 Франција
 Хрватска
 Исланд
4  Полска
5  Данска
6  Шпанија
7  Норвешка
8  Чешка
9  Австрија
10  Германија
11  Словенија
12  Русија
13  Србија
14  Унгарија
15  Шведска
16  Украина
     Тимот е квалификуван за Светското првенство во ракомет за мажи 2011[2]
     Шведска и Франција се веќе квалификувани како домаќини и актуелeн шампион.

Шампиони на Европското првенство во ракомет за мажи 2010

Франција
Франција
Втора Титула

Ол Стар Тим[уреди | уреди извор]

Други награди[уреди | уреди извор]

Извор: ehf-euro.com

Најдобри голмани[уреди | уреди извор]

Најмногу обиди за шут (Топ 10)
Место Име Тим Шутови Одбрани % MP
1 Славомир Шмал  Полска 316 123 39 8
2 Тиери Омеер  Франција 301 113 38 8
3 Мирко Алиловиќ  Хрватска 271 98 36 8
3 Матијас Андерсон  Шведска 64 23 36 3
5 Томас Баурр  Австрија 58 20 34 6
5 Јоханес Битер  Германија 195 67 34 6
5 Мартин Галија  Чешка 174 59 34 6
5 Silvio Heinevetter  Германија 56 19 34 6
5 Каспер Хвид  Данска 176 59 34 7
5 Генадиј Комок  Украина 83 28 34 3

Извор: EHF

Најдобри стрелци[уреди | уреди извор]

Најмногу постигнати голови (Топ 10)
Место Име Тим Шутови Голови % MP
1 Филип Јиха  Чешка 88 53 60 6
2 Лука Жвижеј  Словенија 64 41 64 6
3 Никола Карабатиќ  Франција 73 40 55 8
4 Арнор Атласон  Исланд 66 39 59 8
4 Гудјон Валур Сигурдсон  Исланд 62 39 63 8
4 Хавард Тведен  Норвешка 58 39 67 6
7 Иван Чупиќ  Хрватска 53 36 68 8
7 Снори Стејн Гудјонсон  Исланд 56 36 64 8
9 Константин Игропуло  Русија 60 35 58 6
10 Роберт Гунарсон  Исланд 44 34 77 8

Извор: EHF

Телевизии со право на емитување на првенството[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Draw sets up heavyweight contests“. ehf-euro.com/aut2010.com. 24 June 2009. Посетено на 24 June 2009.
  2. „Team Handball News: 2011 WC Qualication (Men)“. Архивирано од изворникот на 2010-02-20.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]