Европско првенство во ракомет за жени 2000

Од Википедија — слободната енциклопедија
2000 Европско првенство во ракомет за жени
Податоци за турнирот
Домаќини Романија
Датуми8–17 декември
Екипи12 (од 1 конфедерација)
Конечен исход
Првак Унгарија (1 титула)
Второпласиран Украина
Третопласиран Русија
Четвртопласиран Романија

Европското првенство во ракомет за жени 2000 се одржа во Романија од 8 до 17 декември. Првенството го освои репрезентацијата на Унгарија по победата над Украина со резултат 32 - 30 во продолжението во финалниот натпревар.

Домаќини[уреди | уреди извор]

Натпреварите од групата A заземаа место во градот Рамницу Валсеа, додека пак натпреварите од групата Б како и финалето беа одиграни во главниот град на Романија, Букурешт.

Тимови[уреди | уреди извор]

Група A Група B
 Германија  Белорусија
 Австрија  Данска
 Франција  Македонија
 Унгарија  Норвешка
 Русија  Романија
 Југославија  Украина

Прелиминарна фаза[уреди | уреди извор]

Група A[уреди | уреди извор]

Мес Екипа Нат Поб Нер Пор ДГ ПГ ГР Бод Пласман
0  Унгарија 5 4 1 0 159 115 +44 9
0  Русија 5 4 0 1 118 104 +14 8
0  Франција 5 3 0 2 127 106 +21 6
0  Југославија 5 2 1 2 139 138 +1 5
0  Германија 5 1 0 4 117 134 −17 2
0  Австрија 5 0 0 5 89 152 −63 0
8 декември 2000
 Унгарија 33 – 33  Југославија
 Австрија 20 – 30  Германија
 Франција 21 – 22  Русија
9 декември 2000
 Германија 22 – 33  Унгарија
 Југославија 19 – 26  Франција
 Русија 28 – 19  Австрија
10 декември 2000
 Франција 25 – 19  Германија
 Австрија 12 – 35  Унгарија
 Русија 27 – 20  Југославија
12 декември 2000
 Австрија 24 – 33  Југославија
 Унгарија 32 – 29  Франција
 Германија 18 – 22  Русија
13 декември 2000
 Унгарија 26 – 19  Русија
 Југославија 34 – 28  Германија
 Франција 26 – 14  Австрија

Група B[уреди | уреди извор]

Мес Екипа Нат Поб Нер Пор ДГ ПГ ГР Бод Пласман
0  Украина 5 2 3 0 130 120 +10 7
0  Романија 5 3 1 1 128 118 +10 7
0  Норвешка 5 2 2 1 132 126 +6 6
0  Македонија 5 1 2 2 113 123 −10 4
0  Данска 5 1 1 3 130 137 −7 3
0  Белорусија 5 0 3 2 134 143 −9 3
8 декември 2000
 Романија 29 – 28  Белорусија
 Норвешка 24 – 24  Украина
 Данска 19 – 20  Македонија
9 декември 2000
 Украина 29 – 29  Данска
 Македонија 19 – 19  Романија
 Белорусија 26 – 26  Норвешка
10 декември 2000
 Македонија 19 – 27  Украина
 Романија 26 – 22  Норвешка
 Данска 34 – 26  Белорусија
12 декември 2000
 Белорусија 27 – 27  Македонија
 Романија 21 – 23  Украина
 Норвешка 29 – 22  Данска
13 декември 2000
 Украина 27 – 27  Белорусија
 Данска 26 – 33  Романија
 Норвешка 31 – 28  Македонија

Финална фаза[уреди | уреди извор]

  Полуфинале Финале
             
16 декември 2000
   Украина 28  
   Русија 24  
 
17 декември 2000
       Украина 30
     Унгарија 32
Натпревар за 3/4 место
16 декември 2000 17 декември 2000
   Унгарија 25    Русија  21
   Романија 24      Романија  16

Конечен распоред[уреди | уреди извор]

 Унгарија
 Украина
 Русија
4  Романија
5  Франција
6  Норвешка
7  Југославија
8  Македонија
9  Германија
10  Данска
11  Белорусија
12  Австрија