Европско првенство во ракомет за мажи 1994

Од Википедија — слободната енциклопедија
1994 Европско првенство во ракомет за мажи
Податоци за првенството
Домаќини Португалија
Траење3–12 јуни
Репрезентации12 (од 1 конфедерација)
Одржувалишта(во 2 градови-домаќини)
Конечен исход
Прваци{{country data  Шведска

| flaglink/core | variant = | size = | name = | altlink = Машка ракометна репрезентација на | altvar = handball

}} (1. титула)
Второпласиран Русија
Третопласиран Хрватска
Четвртопласиран Данска

Европското првенство во ракомет за мажи 1994 (1 натпревар од овој вид) беше одржано во Португалија од 3 до 12 јуни, во градовите Порто и Алмада. Ракометната репрезентација на Шведска го освои турнирот заедно со Русија на второто и Хрватска на третото место.

Тимови[уреди | уреди извор]

Група A Група B
 Хрватска  Данска
 Белорусија  Унгарија
 Романија  Португалија
 Русија  Шведска
 Франција  Шпанија
 Германија  Словенија

Домаќини[уреди | уреди извор]

Град Сала Капацитет
Алмада Спортски Комплекс Алмада 4.000
Порто Pavilhão Rosa Mota 5.400

Прелиминарна рунда[уреди | уреди извор]

Група A[уреди | уреди извор]

Тим Нат Поб Нер Пор ДПF ПГ ГР Пое
 Русија 5 5 0 0 122 94 +28 10
 Хрватска 5 3 0 2 120 114 +6 6
 Франција 5 2 1 2 123 120 +3 5
 Белорусија 5 2 0 3 130 139 -9 4
 Германија 5 1 1 3 107 113 -6 3
 Романија 5 1 0 4 113 135 -22 2
3 јуни 1994
 Германија 23 – 24  Белорусија
 Русија 27 – 20  Романија
 Франција 27 – 25  Хрватска
4 јуни 1994
 Хрватска 24 – 22  Германија
 Белорусија 23 – 31  Русија
 Романија 27 – 26  Франција
5 јуни 1994
 Франција 21 – 21  Германија
 Русија 21 – 18  Хрватска
 Романија 24 – 33  Белорусија
7 јуни 1994
 Германија 16 – 25  Русија
 Франција 32 – 29  Белорусија
 Хрватска 24 – 23  Романија
8 јуни 1994
 Германија 25 – 19  Романија
 Белорусија 21 – 29  Хрватска
 Русија 18 – 17  Франција

Група B[уреди | уреди извор]

Тим Нат Поб Нер Пор ДПF ПГ ГР Пое
 Шведска 5 5 0 0 114 91 +23 10
 Данска 5 3 1 1 107 99 +8 7
 Шпанија 5 3 0 2 114 101 +13 6
 Унгарија 5 2 0 3 100 107 -7 4
 Словенија 5 1 1 3 94 111 -17 3
 Португалија 5 0 0 5 96 116 -20 0
3 јуни 1994
 Шведска 22 – 17  Словенија
 Шпанија 25 – 20  Унгарија
 Данска 24 – 17  Португалија
4 јуни 1994
 Словенија 19 – 19  Данска
 Унгарија 18 – 22  Шведска
 Португалија 18 – 24  Шпанија
5 јуни 1994
 Унгарија 19 – 18  Португалија
 Шведска 22 – 16  Данска
 Шпанија 24 – 16  Словенија
7 јуни 1994
 Словенија 19 – 24  Унгарија
 Шведска 26 – 21  Португалија
 Данска 25 – 22  Шпанија
8 јуни 1994
 Данска 23 – 19  Унгарија
 Португалија 22 – 23  Словенија
 Шпанија 19 – 22  Шведска

Финале[уреди | уреди извор]

  Полуфинале Финале
             
   Русија 29  
   Данска 20  
 
       Русија 21
     Шведска 34
Бронзен медал
   Шведска 24    Данска   23
   Хрватска 21      Хрватска   24

Конечен распоред[уреди | уреди извор]

Gold medal icon.svg  Шведска
Silver medal icon.svg  Русија
Bronze medal icon.svg  Хрватска
4  Данска
5  Шпанија
6  Франција
7  Унгарија
8  Белорусија
9  Германија
10  Словенија
11  Романија
12  Португалија

Наводи[уреди | уреди извор]

  • eurohandball.com. „1994 Men's European Championship“. Архивирано од изворникот на 2011-01-19. Посетено на 2011-01-24.
  • todor66.com. „Men Handball European Championship 1994“. Посетено на 2011-01-24.