Машка ракометна репрезентација на Португалија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Португалија
Shirt badge/Association crest
Податоци
Сојуз Ракометна федерација на Португалија
Тренер Пауло Переира
Капитен Руи Силва
Најмногу натпревари Карлос Ресенде (250)
Најмногу голови Карлос Ресенде (1444)
Бои
Бои на екипата
Бои на екипата
Бои на екипата
Бои на екипата
Дома
Бои на екипата
Бои на екипата
Бои на екипата
Бои на екипата
Гости
Резултати
Летни олимписки игри
Настапи 1 (првпат во 2020)
Најдобар резултат 9. место (2020)
Светско првенство
Настапи 4 (првпат во 1997)
Најдобар резултат 10. место (2021)
Европски првенства
Настапи 7 (првпат во 1994)
Најдобар резултат 6. место (2020)
Последна поднова на податоците: 25 јануари 2021.

Машката ракометна репрезентација на Португалија — сениорска репрезентација што ја претставува Португалија на меѓународните ракометни натпреварувања во машка конкуренција. Репрезентацијата е раководена од страна на Ракометната федерација на Португалија.

Меѓународни учества[уреди | уреди извор]

Во својата историја, машката репрезентација на Португалија четири пати обезбедила пласман на светските првенства (1997, 2001, 2003 и 2021) и седум пати на европските првенства (1994, 2000, 2002, 2004, 2006, 2020 и 2022). Тие се пласирале автоматски на Светското првенство 2003 и на воведното Европско првенство 1994 како домаќин. Најдобар резултат на репрезентацијата на светските првенства е 10. место од Светското првенство 2021, додека пак на европките првенства најдобар резултат е 6. место постигнато на Европското првенство 2020.[1] Својот единствен настап на Летни олимписки игри, репрезентацијата го постигнала на Летните олимписки игри 2020 во Токио, каде што завршила на 9. место.

Олимписки игри[уреди | уреди извор]

Игри Фаза Место Оди Поб Нер Пор ДГ ПГ
Германија 1936 Не се квалификувала
Ракометот не бил олимписки спорт меѓу 1948 и 1968 година
Западна Германија 1972 Не се квалификувала
Канада 1976
СССР 1980
САД 1984
Јужна Кореја 1988
Шпанија 1992
САД 1996
Австралија 2000
Грција 2004
Кина 2008
Обединето Кралство 2012
Бразил 2016
Јапонија 2020 Групна фаза 9 5 1 0 4 143 156
Вкупно 1/14 5 1 0 4 143 156

Светски првенства[уреди | уреди извор]

Година Фаза Место Оди Поб Нер Пор ДГ ПГ
Трет Рајх 1938 Не се квалификувала
Шведска 1954
Источна Германија 1958
Западна Германија 1961
Чехословачка1964
Шведска 1967
Франција 1970
Источна Германија 1974
Данска 1978
Западна Германија 1982
Швајцарија 1986
Чехословачка 1990
Шведска 1993
Исланд 1995
Јапонија 1997 Групна фаза 19 5 1 0 4 119 123
Египет 1999 Не се квалификувала
Франција 2001 Осминафинале 16 6 2 0 4 140 145
Португалија 2003 Главна фаза 12 7 4 0 3 219 182
Тунис 2005 Не се квалификувала
Германија 2007
Хрватска 2009
Шведска 2011
Шпанија 2013
Катар 2015
Франција 2017
Данска/Германија 2019
Египет2021 Главна фаза 10 6 4 0 2 168 152
Полска/Шведска 2023 Квалификувана
Хрватска/Данска/Норвешка 2025 Ќе биде одредено
Германија 2027
Вкупно 5/28 24 11 0 13 646 602

Европски првенства[уреди | уреди извор]

Година Фаза Место Оди Поб Нер Пор ДГ ПГ
Португалија 1994 Групна фаза 12 5 0 0 5 96 116
Шпанија 1996 Не се квалификувала
Италија 1998
Хрватска 2000 Групна фаза 7 5 2 0 3 123 133
Шведска 2002 Главна фаза 9 6 2 0 4 181 204
Словенија 2004 Групна фаза 14 3 0 1 2 91 101
Швајцарија 2006 Групна фаза 15 3 0 0 3 80 96
Норвешка 2008 Не се квалификувала
Австрија 2010
Србија 2012
Данска 2014
Полска 2016
Хрватска 2018
Австрија/Норвешка/Шведска 2020 5./6. место 6 8 4 0 4 201 191
Унгарија/Словачка 2022 Групна фаза 19 3 0 0 3 85 91
Германија 2024 Ќе биде одредено
Данска/Норвешка/Шведска 2026 Ќе биде одредено
Португалија/Шпанија/Швајцарија 2028 Пласирана како ко-домаќин
Вкупно 8/18 33 8 1 24 857 932

Моментален состав[уреди | уреди извор]

Состав за Светското првенство 2021.[2][3]

Тренер: Пауло Переира

Бр. Поз. Име и презиме Датум на раѓање (возраст) Висина Настапи Голови Клуб
4 ДК Педро Портела 6 јануари 1990(1990-01-06)(34 г.) 1.86 m 90 295 Франција Нант
5 ЛБ Жилберто Дуарте 6 јули 1990(1990-07-06)(33 г.) 1.97 m 93 288 Франција Монпелје
8 П Виктор Итуриза 22 мај 1990(1990-05-22)(33 г.) 1.93 m 2 8 Португалија Порто
9 ДБ Жоао Фераз 8 јануари 1990(1990-01-08)(34 г.) 1.96 m 79 153 Швајцарија Сур Арау
10 СБ Мигел Мартинс 4 ноември 1997(1997-11-04)(26 г.) 1.92 m 45 91 Унгарија Пик Сегед
11 ДБ Белоне Мореира 1 јуни 1990(1990-06-01)(33 г.) 1.80 m 16 21 Португалија Бенфика
14 СБ Руи Силва 28 април 1993(1993-04-28)(30 г.) 1.86 m 80 128 Португалија Порто
15 П Дајмаро Салина 1 септември 1987(1987-09-01)(36 г.) 2.00 m 45 82 Португалија Порто
16 ГО Хумберто Гомес 1 јануари 1978(1978-01-01)(46 г.) 1.93 m 75 0 Португалија Повоа
22 П Алексис Борхес 6 октомври 1991(1991-10-06)(32 г.) 1.96 m 32 56 Португалија Бенфика
23 ЛК Диого Бранкињо 25 јули 1994(1994-07-25)(29 г.) 1.80 m 42 97 Португалија Порто
24 ЛБ Александре Кавалканти 27 декември 1996(1996-12-27)(27 г.) 2.02 m 37 35 Франција Нант
25 ДК Антонио Ареиа 21 јуни 1990(1990-06-21)(33 г.) 1.90 m 45 126 Португалија Порто
27 ЛБ Андре Гомес 27 јули 1998(1998-07-27)(25 г.) 1.92 m 19 35 Германија Мелсунген
30 ЛК Леонел Фернандес 12 март 1998(1998-03-12)(26 г.) 1.91 m 1 2 Португалија Порто
33 ДБ Диого Силва 2 јули 1998(1998-07-02)(25 г.) 1.98 m 5 6 Португалија Порто
41 ГО Густаво Капдевиља 31 август 1997(1997-08-31)(26 г.) 1.89 m 9 0 Португалија Бенфика
82 П Луис Фраде 11 септември 1998(1998-09-11)(25 г.) 1.94 m 21 28 Шпанија Барселона
88 ЛБ Фабио Магаљаеш 12 март 1988(1988-03-12)(36 г.) 1.94 m 139 290 Португалија Порто

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „European Handball Federation - Portugal / (Adults Team)“. eurohandball.com (англиски). Посетено на 25 јуни 2020.
  2. „Qualifiers EHF Euro 2022: Os Heróis do Mar estão de volta“ (португалски). portal.fpa.pt. 30 октомври 2020. Посетено на 30 октомври 2020.
  3. „Team Roster Portugal“ (PDF). ihf.info. 15 јануари 2021. Посетено на 18 јануари 2021.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]