Машка ракометна репрезентација на Данска

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Данска
Податоци
Сојуз Дански Ракометен Сојуз
Тренер Улрик Вилбек
Најмногу голови Ларс Кристијансен (1500)
Бои
Бои на екипата
Бои на екипата
Бои на екипата
Бои на екипата
Дома
Бои на екипата
Бои на екипата
Бои на екипата
Бои на екипата
Гости
Резултати
Летни олимписки игри
Настапи 5 (првпат во 1972)
Најдобар резултат 4-то, 1984
Светско првенство
Настапи 18 (првпат во 1938)
Најдобар резултат 2-ро, 1967 и 2011
Европско првенство
Настапи 9 (првпат во 1994)
Најдобар резултат 1-во, 2008 и 2012
Последна поднова на податоците: непознато.

Машка ракометна репрезентација на Данска — државна репрезентација на Данска која ја претставува државата на меѓународните ракометни турнири. Од јануари, 2012, Данска е актуелен европски шампион, откако го освои Европското ракометно првенство кое се одржа во Србија. Данска е на врвот на листата со освоени медали на Европските првенства освојувајќи три бронзени (2002, 2004, 2006) и два златни медали (2008, 2012).

Учества[уреди | уреди извор]

Светско првенство[уреди | уреди извор]

 1. 1938 – 4-то
 2. 1954 – 5-то
 3. 1958 – 4-то
 4. 1961 – 5-то
 5. 1964 – 7-мо
 6. 1967 – 2-ро Med 2.png
 7. 1970 – 4-то
 8. 1974 – 8-мо
 9. 1978 – 4-то
 10. 1982 – 4-то
 11. 1986 – 8-мо
 12. 1990 – нема учество
 13. 1993 – 9-то
 14. 1995 – 19-то
 15. 1997 – нема учество
 16. 1999 – 9-то
 17. 2001 – нема учество
 18. 2003 – 9-то
 19. 2005 – 13-то
 20. 2007 – 3-то Med 3.png
 21. 2009 – 4-то
 22. 2011 – 2-ро Med 2.png

Европско првенство[уреди | уреди извор]

 1. 1994 – 4-то
 2. 1996 – 12-то
 3. 1998 – нема учество
 4. 2000 – 10-то
 5. 2002 – 3-то Med 3.png
 6. 2004 – 3-то Med 3.png
 7. 2006 – 3-то Med 3.png
 8. 2008 – 1-во Med 1.png
 9. 2010 – 5-то
 10. 2012 – 1-во Med 1.png

ЛОИ[уреди | уреди извор]

 1. 1972 – 13-то
 2. 1976 – 8-мо
 3. 1980 – 9-то
 4. 1984 – 4-то
 5. 1988 – нема учество
 6. 1992 – нема учество
 7. 1996 – нема учество
 8. 2000 – нема учество
 9. 2004 – нема учество
 10. 2008 – 7-мо


Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]