Ракометот на Летните олимписки игри 1976

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Ракометот на Летните олимписки игри 1976
Handball pictogram.svg
Раководен орган
Дисциплини 2 (мажи: 1; жени: 1)
Игри
1896 1900 1904 1908 1912 1920
1924 1928 1932 1936 1948 1952
1956 1960 1964 1968 1972 1976
1980 1984 1988 1992 1996 2000
2004 2008 2012 2016
Освојувачи на медали

Ракометот на Летните олимписки игри 1976 — третиот официјален ракометен турнир на Олимписките игри. Турнирот се одржал во Монтреал, Канада. На турнирот учествувале вкупно 11 репрезентации.

Првото место го освоил СССР, второто Источна Германија и третото Унгарија.

Учесници[уреди | уреди извор]

Резултати (мажи)[уреди | уреди извор]

Група A[уреди | уреди извор]

Место Екипа Натпревари Победи Нерешени Порази Дадени погодоци Примено погодоци Поени СССР Западна Германија Југославија Данска Јапонија Канада
1.  СССР (URS) 5 4 0 1 111 77 8 X 18:16 18:20 24:16 26:16 25:9
2.  Западна Германија (FRG) 5 4 0 1 97 76 8 16:18 X 18:17 18:14 19:16 26:11
3.  Југославија (YUG) 5 4 0 1 110 93 8 20:18 17:18 X 25:17 26:22 22:18
4.  Данска (DEN) 5 2 0 3 92 102 4 16:24 14:18 16:24 X 21:17 24:18
5.  Јапонија (JPN) 5 1 0 4 96 111 2 16:26 16:19 22:26 14:21 X 25:19
6.  Канада (CAN) 5 0 0 5 75 122 0 9:25 11:26 18:22 18:24 19:25 X

Група B[уреди | уреди извор]

Место Екипа Натпревари Победи Нерешени Порази Дадени погодоци Примено погодоци Поени Романија Полска Унгарија Чехословачка САД
1.  Романија (ROU) 4 3 1 0 91 71 7 X 17:15 23:18 19:19 32:19
2.  Полска (POL) 4 3 0 1 80 71 6 15:17 X 18:16 21:18 26:20
3.  Унгарија (HUN) 4 2 0 2 92 82 4 18:23 16:18 X 22:20 36:21
4.  Чехословачка (TCH) 4 1 1 2 85 82 3 19:19 18:21 20:22 X 28:20
5.  САД (USA) 4 0 0 4 80 122 0 19:32 20:26 21:36 20:28 X

Резултати (жени)[уреди | уреди извор]

Место Екипа Натпревари Победи Нерешени Порази Дадени погодоци Примено погодоци Поени СССР Источна Германија Унгарија Романија Јапонија Канада
Gold  СССР (URS) 5 5 0 0 92 40 10 X 14:11 12:9 14:8 31:9 21:3
Silver  Источна Германија (GDR) 5 3 1 1 89 47 7 11:14 X 7:7 18:12 24:10 29:4
Bronze  Унгарија (HUN) 5 3 1 1 85 55 7 9:12 7:7 X 20:15 25:18 24:3
4.  Романија (ROU) 5 2 0 3 73 83 4 8:14 12:18 15:20 X 21:20 18:11
5.  Јапонија (JPN) 5 1 0 4 72 115 2 9:31 10:24 18:25 20:21 X 15:14
6.  Канада (CAN) 5 0 0 5 35 106 0 3:21 4:29 3:24 11:17 14:15 X

Табела[уреди | уреди извор]

 Место  Земја Злато Сребро Бронза Вкупно
1  СССР (URS) 2 0 0 2
2  Романија (ROU) 0 1 0 1
 Источна Германија (GDR) 0 1 0 1
4  Полска (POL) 0 0 1 1
 Унгарија (HUN) 0 0 1 1

Надворешни врски[уреди | уреди извор]