Машка ракометна репрезентација на Шведска

Од Википедија — слободната енциклопедија
Шведска Шведска
Податоци
Сојуз Ракометна федерација
на Шведска
Тренер Кристјан Андресон
Помошник-тренер Мартин Боквист
Капитен Никлас Екберг
Најмногу натпревари Магнус Висландер (384)
Најмногу голови Магнус Висландер (1185)
Бои
Бои на екипата
Бои на екипата
Бои на екипата
Бои на екипата
Дома
Бои на екипата
Бои на екипата
Бои на екипата
Бои на екипата
Гости
Резултати
Летни олимписки игри
Настапи 8 (првпат во 1972)
Најдобар резултат 2. место (1992, 1996,
2000, 2012)
Светско првенство
Настапи 23 (првпат во 1938)
Најдобар резултат 1. место (1954, 1958,
1990, 1999)
Европско првенство
Настапи 12 (првпат во 1994)
Најдобар резултат 1. место (1994, 1998,
2000, 2002)
Последна поднова на податоците: 28 јануари 2018.

Машка ракометна репрезентација на Шведска — национална репрезентација која ја претставува Шведска на меѓународни ракометни натпревари. Репрезентацијата е управувана од шведската ракометна федерација. Најуспешни периоди шведската репрезентација имала под водство на тренерите Курт Вадмарк (1948-1967) и Бенгт Јохансон (1988–2004). Репрезентацијата предводена од Бенгт Јохансон се смета за една од најдобрите во историјата на ракометот, со играчи како Томас Свенсон, Магнус Висландер и Стефан Левгрен. Од 1990 до 2002 година, шведската репрезентација стигала до фазата на медали на секое првенство (6 светски првенства, 5 европски првенства и 3 олимпијади, освојувајќи вкупно 13 медали, од кои 6 златни).

Шведска е најуспешна земја на европските ракометни првенства со освоени 4 златни медали, и се наоѓа на врвот на табелата на медали на светските ракометни првенства со вкупно освоени 4 златни, 3 сребрени и 4 бронзени медали. Шведска е сопственик на европскиот рекорд за најмногу медали на меѓународните натпреварувања (20 медали). Спротивно на тоа, шведската репрезентација сѐ уште нема освоено златен олимписки медал и покрај четирите финални натпревари.

Одликувања[уреди | уреди извор]

Натпреварување Вкупно
Летни олимписки игри 0 4 0 4
Светски првенства 4 3 4 11
Европски првенства 4 1 0 5
Вкупно 8 8 4 20

Меѓународни учества[уреди | уреди извор]

     Шампион       Второпласирана       Трето место       Четврто место  

Олимписки игри[уреди | уреди извор]

Игри Фаза Место Оди Поб Нер Пор ДГ ПГ ГР
Германија 1936 Берлин Не учествувала
Ракометот не бил олимписки спорт во периодот од 1948 до 1968 година
Западна Германија 1972 Минхен 7./8. место 7. место 6 2 2 2 82 87 −5
Канада 1976 Монтреал Не се квалификувала
СССР 1980 Москва
САД 1984 Лос Анџелес 5./6. место 5. место 6 4 0 2 145 134 +11
Јужна Кореја 1988 Сеул 5./6. место 5. место 6 4 0 2 133 109 +24
Шпанија 1992 Барселона Финале 2. место 7 6 0 1 165 130 +35
САД 1996 Атланта Финале 2. место 7 6 0 1 182 141 +41
Австралија 2000 Сиднеј Финале 2. место 8 7 0 1 240 197 +43
Грција 2004 Атина Не се квалификувала
Кина 2008 Пекинг
Обединето Кралство 2012 Лондон Финале 2. место 8 5 0 3 228 186 +42
Бразил 2016 Рио де Жанеиро Групна фаза 11. место 5 1 0 4 132 131 +1
Јапонија 2020 Токио Ќе биде одредено
Вкупно 8/13 0 титули 53 35 2 16 1307 1115 +192

Светски првенства[уреди | уреди извор]

Година Фаза Место Оди Поб Нер Пор ДГ ПГ ГР
Трет Рајх 1938 Германија 3./4. место 3. место 3 1 0 2 8 13 −5
Шведска 1954 Шведска Финале 1. место 3 3 0 0 56 36 +20
Источна Германија 1958 Источна Германија Финале 1. место 6 6 0 0 138 74 +64
Западна Германија 1961 Западна Германија 3./4. место 3. место 6 5 0 1 89 73 +16
Чехословачка 1964 Чехословачка Финале 2. место 6 3 0 3 104 90 +14
Шведска 1967 Шведска 5./6. место 5. место 6 4 0 2 118 112 +6
Франција 1970 Франција 5./6. место 6. место 6 3 0 3 69 68 +1
Источна Германија 1974 Источна Германија Групна фаза 10. место 6 3 0 3 111 113 −2
Данска 1978 Данска Втора фаза 8. место 6 2 0 4 121 125 −4
Западна Германија 1982 Западна Германија Втора фаза 11. место 7 2 1 4 159 157 +2
Швајцарија 1986 Швајцарија 3./4. место 4. место 7 5 0 2 174 153 +21
Чехословачка 1990 Чехословачка Финале 1. место 7 6 0 1 177 143 +34
Шведска 1993 Шведска 3./4. место 3. место 7 6 0 1 166 136 +30
Исланд 1995 Исланд 3./4. место 3. место 9 8 0 1 251 201 +50
Јапонија 1997 Јапонија Финале 2. место 9 7 0 2 253 187 +66
Египет 1999 Египет Финале 1. место 9 8 1 0 282 202 +80
Франција 2001 Франција Финале 2. место 9 8 0 1 263 207 +56
Португалија 2003 Португалија Втора фаза 13. место 7 5 0 2 204 191 +13
Тунис 2005 Тунис Главна фаза 11. место 9 4 1 4 275 234 +41
Германија 2007 Германија Не се квалификувала
Хрватска 2009 Хрватска Главна фаза 7. место 9 6 0 3 277 232 +45
Шведска 2011 Шведска 3./4. место 4. место 10 6 0 4 272 241 +31
Шпанија 2013 Шпанија Не се квалификувала
Катар 2015 Катар Осминафинале 10. место 6 3 1 2 157 133 +24
Франција 2017 Франција Четвртфинале 6. место 7 5 0 2 233 166 +67
ДанскаГерманија 2019 Данска/Германија Ќе биде одредено
Египет 2021 Египет
ПолскаШведска 2023 Полска/Шведска Квалификувана
Вкупно 23/25 4 титули 160 109 4 47 3957 3287 +670

Европски првенства[уреди | уреди извор]

Година Фаза Место Оди Поб Нер Пор ДГ ПГ ГР
Португалија 1994 Португалија Финале 1. место 7 7 0 0 172 133 +39
Шпанија 1996 Шпанија 3./4. место 4. место 7 4 0 3 170 156 +14
Италија 1998 Италија Финале 1. место 7 6 0 1 182 158 +24
Хрватска 2000 Хрватска Финале 1. место 7 7 0 0 198 167 +31
Шведска 2002 Шведска Финале 1. место 8 7 0 1 235 191 +44
Словенија 2004 Словенија Главна фаза 7. место 7 4 0 3 211 203 +8
Швајцарија 2006 Швајцарија Не се квалификувала
Норвешка 2008 Норвешка 5./6. место 5. место 7 4 1 2 208 190 +18
Австрија 2010 Австрија Групна фаза 15. место 3 0 0 3 78 84 –6
Србија 2012 Србија Главна фаза 12. место 6 1 2 3 157 168 –11
Данска 2014 Данска Главна фаза 7. место 6 4 0 2 166 158  +8
Полска 2016 Полска 7./8. место 8. место 7 2 2 3 173 168 +5
Хрватска 2018 Хрватска Финале 2. место 8 4 0 4 218 216 +2
АвстријаНорвешкаШведска 2020 Австрија/Норвешка/Шведска Квалификувана
Вкупно 12/13 4 титули 80 50 5 25 2157 1992 +165

Моментален состав[уреди | уреди извор]

Состав за Европското првенство 2018.[1]

Тренер: Кристјан Андресон

Бр. Поз. Име и презиме Датум на раѓање (возраст) Висина Настапи Голови Клуб
2 ЛБ Филип Хенингсон 14 јуни 1995(1995-06-14)(28 г.) 1.96 m 6 6 Шведска Кристијанштад
5 ЛБ Симон Јепсон 15 јули 1995(1995-07-15)(28 г.) 2.03 m 19 44 Германија Фленсбург-Хандевит
7 П Макс Дарј 27 септември 1991(1991-09-27)(32 г.) 1.92 m 25 12 Германија Бергишер
9 ЛК Јери Толбринг 13 септември 1995(1995-09-13)(28 г.) 1.82 m 35 116 Германија Рајн-Некар Левен
10 ДК Никлас Екберг 23 декември 1988(1988-12-23)(35 г.) 1.91 m 155 646 Германија Кил
12 ГО Андреас Паличка 10 јули 1986(1986-07-10)(37 г.) 1.89 m 73 1 Германија Рајн-Некар Левен
15 ЛК Хампус Ване 10 декември 1993(1993-12-10)(30 г.) 1.85 m 6 10 Германија Фленсбург-Хандевит
18 П Фредрик Петерсон 11 февруари 1989(1989-02-11)(35 г.) 2.01 m 29 38 Франција Феникс Тулуза
19 ДБ Јохан Јакобсон 12 февруари 1987(1987-02-12)(37 г.) 1.95 m 116 255 Шведска Савехоф
20 ГО Микаел Апелгрен 6 септември 1989(1989-09-06)(34 г.) 1.91 m 61 1 Германија Рајн-Некар Левен
23 ДБ Албин Лагергрен 11 септември 1992(1992-09-11)(31 г.) 1.86 m 25 62 Шведска Кристијанштад
24 СБ Џим Готфридсон 2 септември 1992(1992-09-02)(31 г.) 1.91 m 52 187 Германија Фленсбург-Хандевит
25 СБ Линус Арнесон 11 мај 1990(1990-05-11)(33 г.) 1.88 m 6 6 Германија Бергишер
29 ДБ Андреас Седерхолм 4 мај 1990(1990-05-04)(33 г.) 1.86 m 38 66 Германија Минден
31 ЛБ Виктор Естлунд 19 јануари 1992(1992-01-19)(32 г.) 1.98 m 38 96 Данска Холстебро
32 ДК Матијас Захрисон 22 август 1990(1990-08-22)(33 г.) 1.78 m 104 222 Германија Фуксе Берлин
36 П Јеспер Нилсен 30 август 1989(1989-08-30)(34 г.) 2.00 m 87 108 Франција Париз Сент-Жермен
65 ЛБ Лукас Нилсон 16 ноември 1996(1996-11-16)(27 г.) 1.94 m 42 106 Германија Кил

Статистика[уреди | уреди извор]

Играчите кои сѐ уште активно играат се означени со задебелни букви.

Најмногу натревари[уреди | уреди извор]

Вкупен број на одиграни официјални натпревари.

# Играч Натп Гол
1 Магнус Висландер 384 1185
2 Ола Линдрен 376 482
3 Стафан Олсон 358 855
4 Пер Карлен 329 1032
5 Томас Свенсон 327 0
6 Магнус Андерсон 307 922
7 Матс Олсон 294 2
8 Ерик Хајас 281 996
9 Стефан Левгрен 268 1138
10 Јохан Петерсон 249 813

Ажурирано на: 5 февруари 2018
Извор: handbollslandslaget.se

Најмногу голови[уреди | уреди извор]

Вкупен број на постигнати голови само на официјални натпревари.

# Играч Гол Натп Прос
1 Магнус Висландер 1185 384 3.09
2 Стефан Левгрен 1138 268 4.25
3 Пер Карлен 1032 329 3.14
4 Ерик Хајас 996 281 3.54
5 Бјерн Јилсен 957 189 5.06
6 Магнус Андерсон 922 307 3.00
7 Стафан Олсон 855 358 2.39
8 Јохан Петерсон 813 249 3.27
9 Ким Андерсон 799 227 3.52
10 Никлас Екберг 672 163 4.12

Ажурирано на: 5 февруари 2018
Извор: handbollslandslaget.se

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „2018 European Championship roster“ (PDF). Архивирано од изворникот (PDF) на 2018-01-13. Посетено на 2018-02-21.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]