Ракомет на Летните олимписки игри 1936

Од Википедија — слободната енциклопедија
Ракомет на Летните олимписки игри 1936
Раководен орган
Дисциплини 2 (мажи: 1; жени: 1)
Игри
1896 1900 1904 1908 1912 1920
1924 1928 1932 1936 1948 1952
1956 1960 1964 1968 1972 1976
1980 1984 1988 1992 1996 2000
2004 2008 2012 2016 2020
Освојувачи на медали

Ракометот на Летните олимписки игри 1936 — првиот официјален ракометен турнир на Олимписките игри. Турнирот се одржал во Берлин, Германија. На турнирот учествувале вкупно 6 репрезентации. Се играл на отворено, во облик на голем ракомет.

Првото место го освоил Германија, второто Австрија и третото Швајцарија.

Учесници[уреди | уреди извор]

Резултати[уреди | уреди извор]

Групна фаза[уреди | уреди извор]

Група A[уреди | уреди извор]

Екипа Натпревари Победи Нерешени Порази Дадени погодоци Примено погодоци Разлика Бодови
 Германија 2 2 0 0 51 1 +50 4
 Унгарија 2 1 0 1 7 24 -17 2
 САД 2 0 0 2 3 36 -33 0
Германија  22 – 0  Унгарија
Унгарија  7 – 2  САД
Германија  29 – 1  САД

Група B[уреди | уреди извор]

Team P W T L GF GA GD Pts.
 Австрија 2 2 0 0 32 6 +26 4
 Швајцарија 2 1 0 1 11 20 -9 2
 Романија 2 0 0 2 9 26 -17 0
Австрија  18 – 3  Романија
Швајцарија  8 – 6  Романија
Австрија  14 – 3  Швајцарија

5-6 место[уреди | уреди извор]

Романија  10 – 3  САД

Финална фаза[уреди | уреди извор]

Екипа Натпревари Победи Нерешени Порази Дадени погодоци Примено погодоци Разлика Бодови
 Германија 3 3 0 0 45 18 +27 6
 Австрија 3 2 0 1 28 23 +5 4
 Швајцарија 3 1 0 2 22 32 -10 2
 Унгарија 3 0 0 3 18 40 -22 0
Германија  19 – 6  Унгарија
Австрија  11 – 6  Швајцарија
Австрија  11 – 7  Унгарија
Германија  16 – 6  Швајцарија
Швајцарија  10 – 5  Унгарија
Германија  10 – 6  Австрија

Табела[уреди | уреди извор]

Место Земја
1  Германија (GER)
2  Австрија (AUT)
3  Швајцарија (SUI)
4  Унгарија (HUN)
5  Романија (ROU)
6  САД (USA)