Ракомет на Летните олимписки игри 1992 (мажи)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Ракомет на Летните олимписки игри 1992
Податоци за првенството
Домаќини Шпанија
Траење27 јули - 8 август
Репрезентации12
Одржувалишта (во 2 градови-домаќини)
Второпласиран Шведска
Третопласиран Франција
Четвртопласиран Исланд
Статистики за првенството
Натпревари38
Дадени голови1616 (42.53 по натпр.)
Најуспешни стрелциТалант Душебаев (EUN), 47 голови

Ракометот на Летните олимписки игри 1996 — официјален ракометарски турнир на Олимписките игри во машка конкуренција. Турнирот се одржил во Барселона, Шпанија во периодот од 27 јули до 8 август. Вкупно учествувале 12 репрезентации и биле поделени во две групи.

Прва фаза[уреди | уреди извор]

Група A[уреди | уреди извор]

Екипа Натпревари Победи Нерешени Порази Дадено голови Примено голови Головна разлика Бодови
 Шведска 5 5 0 0 120 86 +44 10
 Исланд 5 3 1 1 101 99 +2 7
 Јужна Кореја 5 3 0 2 114 117 −3 6
 Унгарија 5 2 0 3 102 108 −6 4
 Чехословачка 5 1 1 3 94 92 +2 3
 Бразил 5 0 0 5 96 125 −29 0
Резултати Шведска Исланд Јужна Кореја Унгарија Чехословачка Бразил
Шведска  25–18 28–18 25–21 20–14 22–15
Исланд  18–25 26–24 22–16 16–16 19–18
Јужна Кореја  18–28 24–26 22–18 20–19 30–26
Унгарија  21–25 16–22 18–22 20–18 27–21
Чехословачка  14–20 16–16 19–20 18–20 27–16
Бразил  15–22 18–19 26–30 21–27 16–27

Група B[уреди | уреди извор]

Екипа Натпревари Победи Нерешени Порази Дадено голови Примено голови Головна разлика Бодови
Обединета екипа 5 5 0 0 121 98 +23 10
 Франција 5 4 0 1 111 98 +13 8
 Шпанија 5 3 0 2 97 98 −1 6
 Романија 5 1 1 3 107 115 −8 3
 Германија 5 1 1 3 97 103 −6 3
 Египет 5 0 0 5 92 113 −21 0
Резултати [[Image:Грешка во Lua во Модул:Country_alias, ред 181: Invalid country alias: <strong class="error"><span class="scribunto-error" id="mw-scribunto-error-1">Грешка во скриптата: Нема модул наречен „TitleReplace“.</span></strong>|22x20px|border|Грешка во Lua во Модул:Country_alias, ред 181: Invalid country alias: <strong class="error"><span class="scribunto-error" id="mw-scribunto-error-4">Грешка во скриптата: Нема модул наречен „TitleReplace“.</span></strong>]] Франција Шпанија Романија Германија Египет
Обединета екипа 23–22 24–18 27–25 25–15 22–18
Франција  22–23 18–16 26–20 23–20 22–19
Шпанија  18–24 16–18 21–20 19–18 23–18
Романија  25–27 20–26 20–21 20–20 22–21
Германија  15–25 20–23 18–19 20–20 24–16
Египет  18–22 19–22 18–23 21–22 16–24

Плеј оф[уреди | уреди извор]

  Полуфинале Финале
             
  Шведска 25  
  Франција 22  
 
      Шведска 20
    Обединета екипа 22
Бронзен медал
  Обединета екипа 23   Франција  24
  Исланд 19     Исланд  20

Полуфинале[уреди | уреди извор]

6 август
19:00
Шведска  25–22  Франција
(10-10)

6 август
21:00
Предлошка:FlagIOC-rt 23–19  Исланд
(11-9)

Натпревар за 11 место[уреди | уреди извор]

7 август
14:00
Египет  27–24 (Прод.)  Бразил
(10-8)

Прод.: 19-19 Прод.: 22-22, 24-24

Натпревар за 9 место[уреди | уреди извор]

7 август
16:00
Чехословачка  20–19  Германија
(11-8)

Натпревар за 7 место[уреди | уреди извор]

=7 август
19:00
Романија  19–23  Унгарија
(13-9)

Натпревар за 5 место[уреди | уреди извор]

7 август
21:00
Јужна Кореја  21–36  Шпанија
(10-18)

Натпревар за 3 место[уреди | уреди извор]

8 август
15:00
Франција  24–20  Исланд
(12-9)

Финале[уреди | уреди извор]

8 август
17:00
Шведска  20–22 Обединета екипа
(9-9)

Табела[уреди | уреди извор]

Final rankings
1 Обединета екипа
2  Шведска
3  Франција
4  Исланд
5  Шпанија
6  Јужна Кореја
7  Унгарија
8  Романија
9  Чехословачка
10  Германија
11  Египет
12  Бразил

Надворешни врски[уреди | уреди извор]