Ракомет на Летните олимписки игри 2004 (жени)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Ракомет на Летните олимписки игри 2004 - жени
Податоци за турнирот
Домаќини Грција
Датуми14 август – 29 август
Екипи10 (од 5 конфедерации)
Одржувалишта(во 1 град-домаќин)
Конечен исход
Првак Данска (3 титула)
Второпласиран Јужна Кореја
Третопласиран Украина
Четвртопласиран Франција
Статистикa за турнирот
Најдобар стрелец Бојана Радуловиќ (HUN)
Ракомет на
Летните олимписки игри
Турнир
мажи  жени
Екипи
мажи  жени

Ракометното натпреварување на Летните олимписки игри 2004 за жени зазема место во Спортскиот Павилјон сместен во Крајбрежниот Олимписки Комплекс Фалиро за време на прелиминарната фаза. Од четврт-финалето па сè до крај натпреварите се одиграа во Олимписката Арена Хелинико.

Женскиот ракометен турнир вклучуви десет тимови поделени во две групи:
Group A: Бразил, Кина, Грција, Унгарија, и Украина
Group B: Ангола, Данска, Франција, Јужна Кореја, и Шпанија

Медалисти[уреди | уреди извор]

Злато Сребро Бронза
 Данска (DEN)  Јужна Кореја (KOR)  Украина (UKR)

Групна фаза[уреди | уреди извор]

Група A[уреди | уреди извор]

Тим Нат Поб Нер Пор ДГ ПГ Бод
 Украина 4 4 0 0 99 82 8
 Унгарија 4 3 1 0 118 93 6
 Кина 4 2 2 0 106 90 4
 Бразил 4 1 3 0 97 105 2
 Грција 4 0 4 0 74 124 0

Резултати од Група А

15 август 14:30 Кина Кина 24 - 28 Унгарија Унгарија
15 август 16:30 Грција Грција 21 - 29 Бразил Бразил
17 август 14:30 Украина Украина 26 - 21 Кина Кина
17 август 16:30 Унгарија Унгарија 33 - 20 Грција Грција
19 август 16:30 Грција Грција 13 - 33 Кина Кина
19 август 19:30 Бразил Бразил 19 - 21 Украина Украина
21 август 16:30 Украина Украина 29 - 20 Грција Грција
21 август 21:30 Бразил Бразил 26 - 35 Унгарија Унгарија
23 август 16:30 Кина Кина 28 - 23 Бразил Бразил
23 август 19:30 Унгарија Унгарија 22 - 23 Украина Украина

Група B[уреди | уреди извор]

Тим Нат Поб Нер Пор ДГ ПГ Бод
 Јужна Кореја 4 3 0 1 135 103 7
 Данска 4 3 0 1 125 98 7
 Франција 4 2 2 0 105 106 4
 Шпанија 4 0 3 1 86 110 1
 Ангола 4 0 3 1 97 131 1

Резултати од Група В

15 август 19:30 Шпанија Шпанија 24 - 24  Ангола
15 август 21:30 Данска Данска 35 - 26 Франција Франција
17 август 19:30 Јужна Кореја Јужна Кореја 29 - 29 Данска Данска
17 август 21:30 Франција Франција 27 - 20 Шпанија Шпанија
19 август 14:30  Ангола 30 - 40 Јужна Кореја Јужна Кореја
19 август 21:30 Шпанија Шпанија 21 - 23 Данска Данска
21 август 14:30  Ангола 21 - 29 Франција Франција
21 август 19:30 Јужна Кореја Јужна Кореја 36 - 21 Шпанија Шпанија
23 август 14:30 Франција Франција 23 - 30 Јужна Кореја Јужна Кореја
23 август 21:30 Данска Данска 38 - 22  Ангола

Медална фаза[уреди | уреди извор]

Сите времиња се според Источноевропското време (UTC+2)

  Четврт-финале Semifinals Gold medal game
                           
  A1   Украина 25  
B4   Шпанија 23  
  A1   Украина 20  
  B2   Данска 29  
B2   Данска 32
  A3   Кина 28  
      Данска (Пен.) 34 (4)
    Јужна Кореја 34 (2)
  A2   Унгарија 23  
B3   Франција 25  
  B3   Франција 31 Bronze medal game
  B1   Јужна Кореја 32  
B1   Јужна Кореја 26   Украина 21
  A4   Бразил 24   4   Франција 18

Плејоф и Класификациски фази[уреди | уреди извор]

Натпревар за 9-то место[уреди | уреди извор]

26 август 10:30 Грција Грција 23 - 38 Ангола Ангола

Четврт-финале[уреди | уреди извор]

26 август 12:30 Украина Украина 25 - 23 Шпанија Шпанија
26 август 14:30 Франција Франција 25 - 23 Унгарија Унгарија
26 август 19:30 Кина Кина 28 - 32 Данска Данска
26 август 17:30 Јужна Кореја Јужна Кореја 26 - 24 Бразил Бразил

Полуфинале[уреди | уреди извор]

27 август 19:30 Украина Украина 20 - 29 Данска Данска
27 август 17:30 Франција Франција 31 - 32 Јужна Кореја Јужна Кореја

Натпревари за пласман од 5-то до 8-мо место[уреди | уреди извор]

28 август 07:30 Шпанија Шпанија 27 - 23 Кина Кина
28 август 09:30 Унгарија Унгарија 36 - 31 Бразил Бразил

Натпревар за 7-мо место[уреди | уреди извор]

29 август 06:30 Кина Кина 25 - 26 Бразил Бразил

Натпревар за 5-то место[уреди | уреди извор]

29 август 14:30 Шпанија Шпанија 29 - 38 Унгарија Унгарија

Трето место[уреди | уреди извор]

28 август 16:30 Украина Украина 21 - 18 Франција Франција

Финале[уреди | уреди извор]

29 август 08:45 Данска Данска 34 (4) - 34 (2) Јужна Кореја Јужна Кореја

Распоред и статистики[уреди | уреди извор]

Класификација
 Данска
 Јужна Кореја
 Украина
4  Франција
5  Унгарија
6  Шпанија
7  Бразил
8  Кина
9  Ангола
10  Грција

Наводи[уреди | уреди извор]

  • „2004 Athens Olympic Games – Official results book“ (PDF). IHF. Архивирано од изворникот (PDF) на 2012-03-24. Посетено на 25 јули 2009.