Бразил на Летните олимписки игри 2004

Од Википедија — слободната енциклопедија
Бразил на Олимписките игри

Знаме на Бразил
МОК-код  BRA
НОК Brazilian Olympic Committee
Порталwww.cob.org.br (португалски)
Олимписка историја
Летни олимпијади
Зимски олимпијади

Бразил учествувал на Летните олимписки игри 2004 во Атина, Грција, од 13 до 29 август 2004 година. Ова било деветнаесетти настап на нацијата на Летните олимписки игри, без Летните олимписки игри 1928 година во Амстердам. Олимписки комитет на Бразил (португалски: Comitê Olímpico Brasileiro, COB) испратил најголем број до тогаш натпреварувачи во историјата на нацијата на Игрите. Вкупно 243 спортисти, 124 мажи и 119 жени, се натпреварувале во 24 спортови.[1]

Бразил освоил вкупно 10 медали, од кои 5 златни, 2 сребрени и 3 бронзени.

Атлетика[уреди | уреди извор]

Бразилските атлетичари постигнале квалификациски стандарди во следните атлетски настани (најмногу до 3 спортисти во секоја од настаните на „А“ стандард и 1 на „Б“ стандард“).[2][3] Маратонскиот тркач Вандерлеј де Лима бил награден со престижниот медал Пјер де Кубертен од Меѓународниот олимписки комитет за спортска способност, откако бил нападнат од ирскиот демонстрант Корнелиус Хоран, кој го исфрлил од патеката на четири милји од целта.[4][5]

Клуч
 • Белешка - Дадените дисциплини се за групната фаза на спортистот
 • П = Квалификувани за следната фаза
 • q = Квалификуван за следната фаза како најбрз губитник или, на теренски настани, по позиција без постигнување на квалификациската цел
 • NR = Национален рекорд
 • N / A = Фазата не е применлива за настанот
 • Bye = Од спортистот не се бара да се натпреварува во фаза
Мажи
Атлетичар Настан Квалификации Четврт финале Полуфинале Финале
Резултат Место Резултат Место Резултат Место Резултат Место
Висенте де Лима 100 м 10,23 4 q 10.26 3 П 10,28 8 Не се квалификувал за следната фаза
Андре да Силва 100 м 10,28 4 q 10.34 8 Не се квалификувал за следната фаза
Жарбас Маскаренас 100 м 10.34 4 q 10.30 7 Не се квалификувал за следната фаза
Басилио де Мораес Јуниор 200 м 21.14 8 Не се квалификувал за следната фаза
Клаудио Роберто Соуза 200 м 20.70 4 П 20,64 5 Не се квалификувал за следната фаза
Андерсон Хорхе дос Сантош 400 м 48,77 8 Н/П Не се квалификувал за следната фаза
Осмар дос Сантош 800 м 1: 45,90 4 q Н/П 1: 48.23 7 Не се квалификувал за следната фаза
Хадсон де Соуза 1500 м 3: 40,78 7 q Н/П 3: 38,83 9 Не се квалификувал за следната фаза
Марсио де Соуза 110 метри со пречки 13.43 4 П 13.54 5 Не се квалификувал за следната фаза
Ределен Мело дос Сантос 110 метри со пречки DNS Не се квалификувал за следната фаза
Матеус Иноченцио 110 метри со пречки 13,45 2 П 13.33 1 П 13,34 4 П 13.49 7
Хосе Алесандро Багио 20 километри одење Н/П 1:23:33 14
Марио Хосе дос Сантос 50 километри одење Н/П 4:20:11 40
Серхио Галдино 50 километри одење Н/П 4:05:02 26
Вандерлеј де Лима Маратон Н/П 2:12:11 3rd
Андре Луиз Рамос Маратон Н/П DNF
Ромуло Силва Н/П DNF
Висенте де Лима
Андре да Силва
Едсон Рибеиро
Клаудио Роберто Соуза
Штафета од 4 × 100 м 38,64 3 П Н/П 38,67 8
Атлетичар Настан Квалификација Финале
Растојание Позиција Растојание Позиција
Жеси де Лима Скок во височина 2,25 17 Не се квалификувал за следната фаза
Жадел Грегорио Скок во далечина 7,50 32 Не се квалификувал за следната фаза
Трискок 17.20 5 П 17,31 5
Жени
Атлетичар Настан Квалификации Четврт финале Полуфинале Финале
Резултат Место Резултат Место Резултат Место Резултат Место
Розмар Коелјо Нето 100 м 11.43 5 q 11.45 7 Не се квалификувал за следната фаза
Лусимар де Моура 200 м 23,40 4 П 23,44 8 Не се квалификувал за следната фаза
Марија Лаура Алмирао 400 м 52.10 5 Н/П Не се квалификувал за следната фаза
Геиса Кутињо 400 м 52.18 5 Н/П Не се квалификувал за следната фаза
Лусијана де Пола Мендес 800 м 2: 01.36 4 q Н/П 2: 02.00 7 Не се квалификувал за следната фаза
Мала Мачадо 100 метри пречки 13.35 6 Н/П Не се квалификувал за следната фаза
Алесандра Пикагевич 20 километри одење Н/П 1:46:21 48
Марлен Фортунато Маратон Н/П DNF
Марсија Нарлох Маратон Н/П DNF
Розмар Коелјо Нето
Катија де Хесус
Лусимар де Моура
Лусијана дос Сантос
Штафета од 4 × 100 м 43.12 4 Н/П Не се квалификувал за следната фаза
Марија Лаура Алмирао
Геиса Кутињо
Луцимар Теодоро
Хосијан Тито
Реле од 4 × 400 м 3: 28.43 6 Н/П Не се квалификувал за следната фаза
Атлетичар Настан Квалификација Финале
Растојание Позиција Растојание Позиција
Елисангела Адријано фрлање ѓуле 17.44 17 Не се квалификувал за следната фаза
Фрлање диск 58,13 26 Не се квалификувал за следната фаза
Кејла Коста Скок во далечина 6,33 31 Не се квалификувал за следната фаза

Кошарка[уреди | уреди извор]

Турнир за жени[уреди | уреди извор]

Женската кошаркарска репрезентација на Бразил на Летните олимписки игри во Атина го освоила четвртото место.

Квалификувани за полуфинале
Земја Победи Порази Дадено кошеви Примено кошеви Разлика Бодови
 Австралија 5 0 418 313 +105 10
 Русија 4 1 389 333 +56 9
 Бразил 3 2 430 361 +69 8
 Грција 2 3 353 392 −39 7
 Јапонија 1 4 381 485 −104 6
 Нигерија 0 5 335 422 −87 5
14 август
16:45
Јапонија  62 – 128  Бразил    Атина
16 август
20:00
Бразил  87 – 75  Грција    Атина
18 август
20:00
Бразил  67 – 77  Русија    Атина
20 август
22:15
Нигерија  63 – 82  Бразил    Атина
22 август
14:30
Бразил  66 – 84  Австралија    Атина
  Четвртфинале
( 25)
Полуфинале
( 27)
Злато
( 28)
                           
  A1   Австралија 94  
Б4   Нов Зеланд 55  
  A1   Австралија 88  
  A3   Бразил 75  
A3   Бразил 67
  B2   Шпанија 64  
    A1   Австралија 63
  Б1   САД 74
  Б1   САД 102  
A4   Грција 72  
  Б1   САД 66 Бронза
( 28)
  A2   Русија 62  
A2   Русија 70 A3   Бразил 62
  Б3   Чешка 49   A2   Русија 71

Бокс[уреди | уреди извор]

Натпреварувач Настан Шеснаесетфинале Осминафинале Четвртфинале Полуфинале Финале
Противнички
резултат
Противнички
резултат
Противнички
резултат
Противнички
резултат
Противнички
резултат
Место
Едвалдо Оливеира 57 кг.  Веласкес (PUR)

W 43+–43
 Франко (CUB)

L 15–30
Не се квалификувал за следната фаза
Мик Карваљо 60 кг.  де Хесус (PUR)

L 24–39
Не се квалификувал за следната фаза
Алесандр Матос 64 кг. Bye  Махмудов (UZB)

L 16–26
Не се квалификувал за следната фаза
Глауселиу Абреу 75 кг.  Касел (ALG)

L 36–41
Не се квалификувал за следната фаза
Вашингтон Силва 81 кг.  Исмаилов (AZE)

L 22–27
Не се квалификувал за следната фаза

Кајакарство[уреди | уреди извор]

Спринт[уреди | уреди извор]

Атлетичар Настан Квалификации Полуфинале Финале
Време Место Време Место Време Место
Себастијан Куатрин Машки К-1 500 м 1: 40.999 5 q 1: 42.213 8 Не се квалификувал за следната фаза
Машки К-1 1000 м 3: 36.506 5 q 3: 37,682 7 Не се квалификувал за следната фаза
Себастијан Куатрин
Себастијан Шубски
Машки К-2 500 м 1: 35.917 6 q 1: 37.466 8 Не се квалификувал за следната фаза

Легенда за квалификации: П = Квалификувње сè до финалето; q = Пласман во полуфинале

Велосипедизам[уреди | уреди извор]

друмски[уреди | уреди извор]

Натпреварувач Настан Време Место
Мурило Фишер Трка на мажи 5:50:35 62
Маркио Меј Не завршил
Лусијано Паглијарини Не завршил
Жанилдес Фернандес трка на жени 3:40:43 54

Планински велосипедизам[уреди | уреди извор]

Натпреварувач Настан Време Место
Едвандро Круз Крос-кантри за мажи 2:30:35 33
Жаклин Мурињо крос-кантри за жени 2:13:52 18

Скок во вода[уреди | уреди извор]

Мажи
Атлетичар Настани Прелиминарни Полуфинале Финале
Поени Место Поени Место Поени Место
Цезар Кастро Отскочна даска 3 метри 432,45 9 П 662,73 9 П 662,97 9
Касиус Дуран 10 метри платформа 387,75 24 Не се квалификувал за следната фаза
Хуго Париси 325,08 32 Не се квалификувал за следната фаза
Жени
Атлетичар Настани Прелиминарни Полуфинале Финале
Поени Место Поени Место Поени Место
Жулијана Велосо Отскочна даска 3 метри 265,29 18 П 462,45 18 Не се квалификувал за следната фаза
10 метри платформа 302.31 16 П 469,95 16 Не се квалификувал за следната фаза

Коњички спорт[уреди | уреди извор]

Тробој[уреди | уреди извор]

Атлетичар Коњ Настан Облека Крос-кантри Скокање Вкупно
Квалификатор Финале
Казни Место Казни Вкупно Место Казни Вкупно Место Казни Вкупно Место Казни Место
Рафаел Гувеја Моцарт поединечно 65,80 59 4,80 70,60 39 30.00 100,60 47 Не се квалификувал за следната фаза 100,60 47
Серхио Маринс Рели LF 70,00 = 66 16.00 86,00 50 19.00 105,00 50 Не се квалификувал за следната фаза 105,00 50
Андре Паро Land Heir 70,00 = 66 16.80 # 86,80 51 37,00 # 123,80 # 54 Не се квалификувал за следната фаза 123,80 54
Раул Сена Супер Роки 76,00 # 73 14.40 90,40 # 55 5,00 95,40 44 Не се квалификувал за следната фаза 95,40 44
Ремо Телини Especial Reserve 79,60 # 74 17.60 # 97,20 # 57 51,00 # 148,20 # 59 Не се квалификувал за следната фаза 148,20 59
Рафаел Гувеја
Серхио Маринс
Андре Паро
Раул Сена
Ремо Телини
Види погоре Екипно 205,80 14 35,20 243,40 9 54.00 301,00 13 Н/П 301,00 11

"#" означува дека резултатот на овој натпреварувач не се брои во екипна конкуренција, бидејќи се бројат само најдобрите три резултати на тимот.

Прескокнување[уреди | уреди извор]

Атлетичар Коњ Настан Квалификација Финале Вкупно
1 коло 2 коло 3 коло Круг А Круг Б
Казни Место Казни Вкупно Место Казни Вкупно Место Казни Место Казни Вкупно Место Казни Место
Бернардо Алвеш Кантуро Поединечно 1 = 11 8 9 = 23 Не се квалификувал за следната фаза
Алваро де Миранда Нето Countdown 23 8 = 47 8 16 = 40 П 12 28 = 41 П 8 = 12 П Елиминирани 8 = 12
Лусијана Диниз Маријачи 5 = 31 13 18 44 П 16 34 49 П 20 = 40 Не се квалификувал за следната фаза 20 = 40
Родриго Песоа Балубе ду Руе 5 = 31 0 5 12 П 9 14 18 П 8 = 12 П 0 8 = 2 8 *
Бернардо Алвеш
Алваро де Миранда Нето
Лусијана Диниз
Родриго Песоа
Види погоре Екипно Н/П 16 6 37 53 9 53 9

* Победи во скок-оф

Мечување[уреди | уреди извор]

Мажи
Натпреварувач Настан Триесетидвафинале Шеснаесетфинале Осминафинале Четвртфинале Полуфинале Финале/ BM
Противнички
резултат
Противнички
резултат
Противнички
резултат
Противнички
резултат
Противнички
резултат
Противнички
резултат
Место
Рензо Агреста сабја  Ребај (TUN)

W 15–14
 Лукашенко (UKR)

L 14–15
Не се квалификувал за следната фаза
Жени
Натпреварувач Настан Шеснаесетфинале Осминафинале Четвртфинале Полуфинале Финале/ BM
Противнички
резултат
Противнички
резултат
Противнички
резултат
Противнички
резултат
Противнички
резултат
Место
Марија де Кастро Херклоц флорет  Нам (KOR)

L 6–15
Не се квалификувал за следната фаза
Елора Патаро сабја  Жемајева (AZE)

L 8–15
Не се квалификувал за следната фаза

Фудбал[уреди | уреди извор]

Женски турнир[уреди | уреди извор]

Женската фудбалска репрезентација на Бразил на Летните олимписки игри 2004 го освоила сребрениот медал.

 • Групна фаза
Земја Н П Н П ДП ПП ГР П
 САД 3 2 1 0 6 1 +5 7
 Бразил 3 2 0 1 8 2 +6 6
 Австралија 3 1 1 1 2 2 0 4
 Грција 3 0 0 3 0 11 -11 0
11 август 2004
18:00
 Бразил 1:0  Австралија Стадион Кафтанзоглио, Солун
Гледачи: 25 152
Извештај
14 август 2004
20:30
 САД 2:0  Бразил Стадион Кафтанзоглио, Солун
Гледачи: 17 123
Извештај
17 август 2004
20:30
 Грција 0:7  Бразил Стадион Пампелопонисијако, Патра
Гледачи: 7 214
Извештај
 • плеј-оф
20 август 2004
21:00
 Мексико 0:5  Бразил Стадион Панкритио, Ираклион
Гледачи: 3 012
Извештај
23 август 2004
18:00
 Бразил 1:0  Шведска Стадион Пампелопонисијако, Патра
Гледачи: 1 511
Извештај
26 август 2004
21:00
 САД 2:1 (продолжение)  Бразил Стадион Караискакис, Пиреја
Гледачи: 10 416
Извештај

Гимнастика[уреди | уреди извор]

Уметничка[уреди | уреди извор]

Мажи
Атлетичар Настан Квалификација Финале
Апарат Вкупно Место Апарат Вкупно Место
F PH R V PB HB F PH R V PB HB
Мосија Родригес повеќебој 9.075 9,600 8,600 9.262 8,800 9.562 54,899 33 Не се квалификувал за следната фаза
Жени
екипно
Атлетичар Настан Квалификација Финале
Апарат Вкупно Место Апарат Вкупно Место
V UB BB F V UB BB F
Камила Комин Тим 9.200 9.412 8,662 9.137 36.411 26 П Не се квалификувал за следната фаза
Дајане дос Сантош 9.250 8,800 Н/П 9.637 П Н/П
Даниеле Хиполито 8,987 9.575 9.337 9.187 37.086 16 П
Каролина Молинари Н/П 7.512 Н/П
Ана Пола Родригес 9.087 9,375 8,887 9.037 36,386 27
Лајс Соуза 9.387 8.762 9,375 8,675 36.199 34
Вкупно 36.924 37.162 36.261 36.998 147.345 9
Поединечни финалиња
Атлетичар Настан Апарат Вкупно Место
V UB BB F
Камила Комин повеќебој 9.187 9.437 8.525 8,925 36.074 16
Дајане дос Сантос партер Н/П 9,375 9,375 5
Даниеле Хиполито повеќебој 8,825 9.562 9.337 9.237 36.961 12

Ритмичка[уреди | уреди извор]

Атлетичар Настан Квалификација Финале
5 ленти 3 обрачи
2 топки
Вкупно Место 5 ленти 3 обрачи
2 топки
Вкупно Место
Лариса Барата
Дајане Камило
Фернанда Кавалиери
Ана Марија Мациел
Тајана Мантованели
Женифер Оливеира
Тим 21.450 23.500 44,950 7 П 21.900 22.500 44.400 8

Ракомет[уреди | уреди извор]

Машки турнир[уреди | уреди извор]

Машката ракометна репрезентација на Бразил на Летните олимписки игри 2004 го освоила 10 место.

Тим Нат Поб Нер Пор ДГ ПГ ГР Бод
 Франција 5 5 0 0 135 108 27 10
 Унгарија 5 4 0 1 132 124 8 8
 Германија 5 3 0 2 139 110 29 6
 Грција 5 2 0 3 117 130 -13 4
 Бразил 5 1 0 4 105 133 -28 2
 Египет 5 0 0 5 110 133 -23 0
14 август
21:30
Франција Франција 31–17 Бразил Бразил Спортски Павилјон
Крајбрежен Олимписки Комплекс Фалиро
16 август
19:30
Унгарија Унгарија 20–19 Бразил Бразил Спортски Павилјон
Крајбрежен Олимписки Комплекс Фалиро
18 август
21:30
Германија Германија 34–21 Бразил Бразил Спортски Павилјон
Крајбрежен Олимписки Комплекс Фалиро
20 август
14:30
Грција Грција 26–22 Бразил Бразил Спортски Павилјон
Крајбрежен Олимписки Комплекс Фалиро
22 август
21:30
Бразил Бразил 26–22 Египет Египет Спортски Павилјон
Крајбрежен Олимписки Комплекс Фалиро

Џудо[уреди | уреди извор]

Мажи
Натпреварувач Настан Preliminary Шеснаесетфинале Осминафинале Четвртфинале Полуфинале 1 2 3 Финале/ BM
Противнички
резултат
Противнички
резултат
Противнички
резултат
Противнички
резултат
Противнички
резултат
Противнички
резултат
Противнички
резултат
Противнички
резултат
Противнички
резултат
Место
Алехандре Ли −60 kg Bye  Назарјан (ARM)

L 0001–0101
Не се квалификувал за следната фаза
Енрике Гимареш −66 kg Н/П  Банг (KOR)

W 1001–0000
 џафаров (RUS)

L 0010–0101
Не се квалификувал за следната фаза
Леандро Гиљејру −73 kg  Емацу (ESP)

W 0010–0000
 Ларак (HAI)

W 1001–0000
 Вилкомирски (POL)

W 0110–0011
 Фернандес (FRA)

L 0010–0101
Не се квалификувал за следната фаза Bye  Развозов (ISR)

W 1001–0020
 Кевкишвили (GEO)

W 0001–0000
 Бивол (MDA)

W 0200–0000
3rd
Флавио Канто −81 kg Н/П  Валс (COL)

W 1000–0000
 Будолин (EST)

W 0011–0010
 Носов (RUS)

L 0010–0110
Не се квалификувал за следната фаза Bye  Мелони (ITA)

W 0200–0001
 Квон (KOR)

W 1000–0000
 Кравчук (POL)

W 0110–0011
3rd
Карлос Хонорато −90 kg Н/П  Меда (ALG)

W 1000–0000
 Очирбат (MGL)

W 0101–0100
 Гордон (GBR)

L 0010–0012
Не се квалификувал за следната фаза Bye  Кели (AUS)

L 0010–0011
Не се квалификувал за следната фаза
Марио Сабино −100 kg Bye  Зеви (ISR)

L 0100–1010
Не се квалификувал за следната фаза
Даниел Фернандеш +100 kg Bye  Onyemachi (NGR)

W 0100–0000
 Тменов (RUS)

L 0000–1110
Не се квалификувал за следната фаза  Мунтеану (ROM)

W 1000–0000
 Пертелсон (EST)

L 0100–1110
Не се квалификувал за следната фаза
Жени
Натпреварувач Настан Шеснаесетфинале Осминафинале Четвртфинале Полуфинале 1 2 3 Финале/ BM
Противнички
резултат
Противнички
резултат
Противнички
резултат
Противнички
резултат
Противнички
резултат
Противнички
резултат
Противнички
резултат
Противнички
резултат
Место
Даниела Ползин −48 kg  Гао (CHN)

L 0000–1110
Не се квалификувал за следната фаза
Фабијане Хакуда −52 kg  Синглетон (GBR)

L 0000–1001
Не се квалификувал за следната фаза
Даниеле Занграндо −57 kg Bye  Јисјанг (CHN)

W 1000–0011
 Гравенштајн (NED)

L 0010–1010
Не се квалификувал за следната фаза Bye  Cavazzuti (ITA)

L 0010–0000
Не се квалификувал за следната фаза
Ванија Иши −63 kg  Вандекавеје (BEL)

L 0000–1000
Не се квалификувал за следната фаза
Единанчи Силва −78 kg Bye  Даја (TUN)

W 1020–0001
 Лебрун (FRA)

L 0000–0001
Не се квалификувал за следната фаза  Кубес (USA)

W 0200–0001
 Морико (ITA)

L 0011–0120
Не се квалификувал за следната фаза

Современ петобој[уреди | уреди извор]

Атлетичар Настан Пукање</br> (Воздушен пиштол 10 метри)
Мечување</br> (епи еден допир)
Пливање</br> (200 м слободно)
Возење</br> (покажи скокање)
Трчање</br> (3000 м)
Вкупно поени Конечен Место
Поени Место МП точки Резултати Место МП поени Време Место МП поени Казни Место МП поени Време Место МП точки
Даниел дос Сантос Машки 163 31 892 14-17 = 19 776 2: 16.52 30 1164 година 84 10 1116 10: 54.15 30 784 4732 29
Саманта Харви Женски 178 8 1072 17-14 = 7 860 2: 27,35 23 1152 224 26 976 12: 03.10 30 828 4888 25

Веслање[уреди | уреди извор]

Мажи
Атлетичар Настан Квалификации Повторување Полуфинале Финале
Време Место Време Место Време Место Време Место
Андерсон Ночети скул - поединечно 7: 26.81 3 Р 7: 03.08 2 СА / Б / Ц 7: 11.90 5 ФК 6: 53,64 13
Тиаго Гомес</br> Хосе Собрал Јуниор
скул - екипно 6: 33,92 6 Р 6: 33,66 4 SC/D 6: 26,98 4 Не се квалификувал за следната фаза
Жени
Атлетичар Настан Квалификации Повторување Полуфинале Финале
Време Место Време Место Време Место Време Место
Фабијана Белтраме скул - поединечно 8: 02.09 4 Р 7: 48,74 4 SC/D 8: 00,89 1 ФК 7: 43,38 14

Легенда за квалификации: ФА = Финале А (медал); ФБ = Финале Б (немедал); ФК = Финале Ц (немедал); FD = Финале Д (немедал); FE = Финале Е (немедал); ФФ = Финале Ф (немедал); СА/Б = Полуфинале А/Б; SC/D = Полуфинале C/D; SE/F = полуфинале Е/Ф; R = Повторно полнење

Едрење[уреди | уреди извор]

Мажи
Атлетичар Настан Трка Нето поени Конечен Место
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 М*
Рикардо Сантос Мистрал 4 6 2 1 5 17 7 2 9 1 17 54 4
Жоао Сињорини Фин 15 9 21 15 21 4 5 6 12 9 17 113 10
Бернардо Арндт
Александар Парадеда
470 5 1 14 19 4 10 17 20 24 9 5 104 8
Марсело Фереира
Торбен Израел
Ѕвезда 5 4 1 1 2 5 2 7 11 4 DNS 42
Жени
Атлетичар Настан Трка Нето поени Конечен Место
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 М*
Каролина Борхес Мистрал 25 20 24 24 21 23 24 24 25 22 22 229 25
Адријана Костив
Фернанда Оливеира
470 OCS 18 19 16 16 3 6 15 15 5 6 119 17
Отворено
Атлетичар Настан Трка Нето поени Конечен Место
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 М*
Роберт Шејт Ласер 3 8 1 3 8 4 19 12 7 3 Н/П 6 55
Родриго Дуарте
Андре Фонсека
49ер 2 4 13 13 3 3 5 12 10 12 5 15 12 10 8 5 104 6
Жоао Карлос Жордао
Маурусио Оливеира
Торнадо 13 17 16 15 16 17 17 16 13 16 Н/П 16 155 17

М = трка за медали; OCS = На страната на почетната линија; DSQ = Дисквалификуван; DNF = Не заврши; DNS = Не започна; RDG = Дадена отштета

Стрелаштво[уреди | уреди извор]

Мажи
Атлетичар Настан Квалификација Финале
Поени Место Поени Место
Родриго Бастос трап 117 = 14 Не се квалификувал за следната фаза

Пливање[уреди | уреди извор]

Атлетичар Настан Квалификации Полуфинале Финале
Резултат Место Резултат Место Резултат Место
Фернандо Шерер 50 м слободно 22,52 15 П 22,27 11 Не се квалификувал за следната фаза
Жадер Соуза 100 м слободен стил 50,67 33 Не се квалификувал за следната фаза
Родриго Кастро 200 м слободно 1: 50.27 20 Не се квалификувал за следната фаза
Бруно Бонфим 400 м слободно 3: 59,96 34 Н/П Не се квалификувал за следната фаза
Пауло Мачадо 100 м грбно 57.07 32 Не се квалификувал за следната фаза
Рожерио Ромеро 200 м грбно 2: 00.60 11 П 2: 00.48 15 Не се квалификувал за следната фаза
200 м градно 2: 16.04 24 Не се квалификувал за следната фаза
Едуардо Фишер 100 м градно 1: 01.84 11 П 1: 02.07 15 Не се квалификувал за следната фаза
Габриел Мангабеира 100 метри делфин 52.76 11 П 52.33 5 П 52.34 6
Кајо де Алмеида 100 метри делфин 53,22 17 Не се квалификувал за следната фаза
200 м делфин 1: 59.23 19 Не се квалификувал за следната фаза
Диого Јабе 200 метри индивидуално мешано 2: 03.86 26 Не се квалификувал за следната фаза
Тиаго Переира 200 метри индивидуално мешано 2: 01.12 5 П 2: 00.07 4 П 2: 00.11 5
400 метри индивидуално мешано 4: 22.06 17 Н/П Не се квалификувал за следната фаза
Лукас Салата 400 метри индивидуално мешано 4: 23.01 19 Н/П Не се квалификувал за следната фаза
Густаво Борхес
Родриго Кастро
Карлос Хајме
Жадер Соуза
Штафета 4 × 100 метри слободен стил 3: 20,20 12 Н/П Не се квалификувал за следната фаза
Бруно Бонфим
Родриго Кастро
Карлос Хајме
Рафаел Моска
Штафета 4 × 200 метри слободен стил 7: 22.70 9 Н/П Не се квалификувал за следната фаза
Кајо де Алмеида
Едуардо Фишер
Пауло Мачадо
Жадер Соуза
Штафета 4 × 100 m мешано 3: 44,41 15 Н/П Не се квалификувал за следната фаза
Жени
Атлетичар Настан Квалификации Полуфинале Финале
Резултат Место Резултат Место Резултат Место
Флевија Кациолато 50 м слободно 25,40 9 П 25,17 8 П 25,20 8
Ребека Гусмао 50 м слободно 25,64 14 П 25,31 11 Не се квалификувал за следната фаза
100 м слободен стил 56.26 20 Не се квалификувал за следната фаза
Маријана Брочадо 200 м слободно 2: 02.91 23 Не се квалификувал за следната фаза
Моника Фереира 400 м слободно 4: 13,75 19 Н/П Не се квалификувал за следната фаза
Жоана Мело 200 метри индивидуално мешано 2: 16.21 12 П 2: 15.43 11 Не се квалификувал за следната фаза
400 метри индивидуално мешано 4: 42.01 6 П Н/П 4: 40,00 NR 5
Татјана Барбоса
Рената Бургос
Флевија Кациолато
Ребека Гусмао
Штафета 4 × 100 метри слободен стил 3: 45,38 12 Н/П Не се квалификувал за следната фаза
Паула Барачо
Маријана Брочадо
Моник Фереира
Жоана Мело
Штафета 4 × 200 метри слободен стил 8: 05.58 7 П Н/П 8: 05.29 7

Синхронизирано пливање[уреди | уреди извор]

Натпреварувач Настан Техничка рутина Елиминации Финале
Поени Место Поени Вкупно Место Поени Вкупно Место
Каролина Мораес
Изабела Мораес
Дует 45,167 12 45,584 90,751 12 П 45,750 90,917 12

Таеквондо[уреди | уреди извор]

Натпреварувач Настан Осминафинале Четвртфинале Полуфинале 1 2 Финале/ BM
Противнички
резултат
Противнички
резултат
Противнички
резултат
Противнички
резултат
Противнички
резултат
Противнички
резултат
Место
Марсел Фереира мажи −58 kg  Бајуми (EGY)

L 2–10
Не се квалификувал за следната фаза
Диого Силва мажи −68 kg  Гарсија (VEN)

W 6–5
 Сеј (IRI)

L 6–8
Не се квалификувал за следната фаза  Молфета (ITA)

W WO
 Сагастуме (GUA)

W 12–10
 Сеоб (KOR)

L 7–12
4
Наталија Фалавигна мажи+67 kg  Морган (AUS)

W 7–2
 Rase (BEL)

W 8–4
 Џунг (CHN)

L 5–8
Bye  Кастригнано (ITA)

W 6–3
 Кармона (VEN)

L 4–7
4

Тенис[уреди | уреди извор]

Натпреварувач Настан Триесетидвафинале Шеснаесетфинале Осминафинале Четвртфинале Полуфинале Финале/ BM
Противнички
резултат
Противнички
резултат
Противнички
резултат
Противнички
резултат
Противнички
резултат
Противнички
резултат
Место
Густаво Куертен мажи - поединечно  Масу (CHI)

L 3–6, 7–5, 4–6
Не се квалификувал за следната фаза
Флавио Сарета  Родик (USA)

L 3–6, 6–7(4–7)
Не се квалификувал за следната фаза
Андре Са

Флавио Сарета

мажи - двојки Н/П  Моја /
Надал (ESP)


W 7–6(8–6), 6–1
 Блек /
Улјет (ZIM)


L 3–6, 4–6
Не се квалификувал за следната фаза

Триатлон[уреди | уреди извор]

Натпреварувач Настан Пливање (1,5 км) Транс 1 Велосипед (40 км) Транс 2 Трчај (10 км) Вкупно време Место
Леандро Македо Машки 18:25 0:16 1:05:30 0:22 33:44 1: 57: 39.36 31
Пауло Мијаширо 17:57 0:18 1:05:59 0:23 34:20 1: 58: 16,76 34
Јурачи Мореира 18:27 0:17 1:09:37 0:24 34:31 2: 02: 35.99 41
Карла Морено Женски 19:48 0:20 Не заврши
Маријана Охата 20:33 0:20 1:16:09 0:23 40:10 2: 16: 52,97 37
Сандра Солдан 19:41 0:23 Не заврши

Одбојка[уреди | уреди извор]

Песок[уреди | уреди извор]

Команда 1 2 3 4 И В П С/П С/О О
1  Бразил Адријана Бехар / Шелда Беде 2:0 2:0 2:0 3 3 0 6:0 126:84 6
2  Куба Тамара Лареја Пераса / Даличија Фернандес Грасет 0:2 2:1 2:0 3 2 1 4:3 129:125 5
3  Италија Лусилија Перота / Даниела Гатели 0:2 1:2 2:0 3 1 2 3:4 124:128 4
4  ЈАР Леј-Ан Најду / Џулија Виланд 0:2 0:2 0:2 3 0 3 0:6 84:126 3
Групна фаза
22.13. Адријана / Шелда — Најду / Виланд — 2:0 (21:7, 21:10).
16.40. Адријана / Шелда — Перота / Гатели — 2:0 (21:17, 21:17).
21.00. Адријана / Шелда — Лареа Пераса / Фернандес Грасет — 2:0 (21:14, 21:19).
Елиминации
23.17. П. Јанчулова / Ц. Јанчулова — Адријана/ Шелда — 1:2 (21:18, 16:21, 11:15).
15.30. Ана Паула / Сандра Пирес — Адријана/ Шелда — 1:2 (21:15, 13:21, 13:15).
19.00. Кук / Сандерсон — Адријана/ Шелда — 0:2 (17:21, 16:21).
21.00. Волш / Меј — Адријана/ Шелда — 2:0 (21:17, 21:11).

Машки турнир[уреди | уреди извор]

Машката одбојкарска репрезентација на Бразил го освоила златниот медал.

Групна фаза
15 август 2004
16:00
Бразил  3 – 1  Австралија Стадион на мирот и пријателството
Посетеност: 1,853
Извештај: резултат
23
25
25
25
98
Сет 1
Сет 2
Сет 3
Сет 4
Вкупно
25
19
12
21
77
17 август 2004
21:45
Бразил  3 – 2  Италија Стадион на мирот и пријателството
Посетеност: 6,500
Извештај: резултат
25
15
25
21
33
119
Сет 1
Сет 2
Сет 3
Сет 4
Сет 5
Вкупно
21
25
16
25
31
118
19 август 2004
11:00
Холандија  1 – 3  Бразил Стадион на мирот и пријателството
Посетеност: 4,150
Извештај: резултат
22
26
21
19
88
Сет 1
Сет 2
Сет 3
Сет 4
Вкупно
25
24
25
25
99
21 август 2004
22:20
Бразил  3 – 0  Русија Стадион на мирот и пријателството
Посетеност: 5,400
Извештај: резултат
25
25
25
75
Сет 1
Сет 2
Сет 3
Вкупно
19
13
23
55
23 август 2004
22:20
САД  3 – 1  Бразил Стадион на мирот и пријателството
Посетеност: 3,150
Извештај: резултат
25
25
18
25
93
Сет 1
Сет 2
Сет 3
Сет 4
Вкупно
22
23
25
22
92
Елиминации
25 август 2004
22:25
Полска  0 – 3  Бразил Стадион на мирот и пријателството
Посетеност: 4,150
Извештај: резултат
22
25
18
65
Сет 1
Сет 2
Сет 3
Вкупно
25
27
25
77
27 август 2004
21:30
САД  0 – 3  Бразил Стадион на мирот и пријателството
Посетеност: 9,380
Извештај: резултат
16
17
23
56
Сет 1
Сет 2
Сет 3
Вкупно
25
25
25
75
29 август 2004
14:30
Италија  1 – 3  Бразил Стадион на мирот и пријателството
Посетеност: 9,350
Извештај: резултат
15
26
20
22
83
Сет 1
Сет 2
Сет 3
Сет 4
Вкупно
25
24
25
25
99

Женски турнир[уреди | уреди извор]

Женската одбојкарска репрезентација на Бразил го освоила четвртото место.

14 авг.

 Јапонија 0–3  Бразил 21-25, 22-25, 21-25

16 авг.

 Кенија 0–3  Бразил 16-25, 27-29, 12-25

18 авг.

 Бразил 3–2  Италија 19-25, 25-13, 22-25, 25-16, 15-13

20 авг.

 Грција 0–3  Бразил 22-25, 22-25, 11-25

22 авг.

 Бразил 3–0  Јужна Кореја 25-19, 25-18, 25-23
Четвртфинале

24 авг.

 Бразил 3–2  САД 25-22, 25-20, 22-25, 25-27, 15-6
Полуфинале

26 авг.

 Бразил 2–3  Русија 25-18, 25-21, 22-25, 26-28, 14-16

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „Brazil at the 2004 Games“. sports-reference.com. Архивирано од изворникот на 2020-04-17. Посетено на 2012-05-23.
 2. „iaaf.org – Top Lists“. IAAF. Посетено на June 4, 2011.
 3. „IAAF Games of the XXX Olympiad – Athens 2004 Entry Standards“. IAAF. Посетено на 4 June 2011.
 4. „Protester ruins marathon“. BBC Sport. 29 August 2004. Посетено на 31 March 2014.
 5. „Vanderlei de Lima – the story of a man that goes beyond one strange incident“. IAAF. 16 December 2004. Посетено на 31 March 2014.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]