Грција на Летните олимписки игри 2004

Од Википедија — слободната енциклопедија
Грција на Олимписките игри

Знаме на Грција
МОК-код  GRE
НОК Грчки олимписки комитет
врска &100000000000000000000000
Олимписка историја
Летни олимпијади
1896 • 1900 • 1904 • 1908 • 1912 • 1920 • 1924 • 1928 • 1932 • 1936 • 1948 • 1952 • 1956 • 1960 • 1964 • 1968 • 1972 • 1976 • 1980 • 1984 • 1988 • 1992 • 1996 • 2000 • 2004 • 2008 • 2012 • 2016  • 2020 •
Зимски олимпијади
1924 • 1928 • 1932 • 1936 • 1948 • 1952 • 1956 • 1960 • 1964 • 1968 • 1972 • 1976 • 1980 • 1984 • 1988 • 1992 • 1994 • 1998 • 2002 • 2006 • 2010 • 2014

Грција била земја домаќин на Летните олимписки игри 2004 во Атина, кои се одржале во периодот од 13 до 29 август 2004 година. Како предродена нација и во согласност со традицијата, грчките спортисти се натпреварувале на секоја летна олимпијада во современиот период на Олимпијадите, заедно со Австралија, Велика Британија и Швајцарија. Грчкиот олимписки комитет испратил вкупно 426 спортисти на игрите, 215 мажи и 211 жени и имал постигнато места за автоматско квалификување во сите спортови, со исклучок на машки и женски хокеј на трева. Грчкиот тим бил исто така и најголемиот тим во историјата на Летните олимписки игри од одржувањето на првите современи игри во 1896 година.

Грција ги завршила Летните олимписки игри со вкупно шеснаесет медали (шест златни, шест сребрени и четири бронзени), завршувајќи на петнаесеттата позиција на вкупната ранг-листа за медали.[1] Барем еден медал бил доделен на грчкиот тим во десет спортови; пет од нив дошле од атлетика, вклучувајќи и две престижни злата. Грција исто така се искачила на првото место на медалите во скокови во вода, гимнастика, џудо и едрење.

Меѓу носителите на медали на нацијата се нашле и Фани Халкија, тркачката во брзо одење Атанасија Цумелека, тинејџерскиот џудист Илијас Илијадис и нуркачкото дуо Томас Бимис и Николаос Сиранидис, кои ги освоија првите златни медали на Грција во нивните дисциплини.[2][3] Појавувајќи се како еден од најголемите олимписки кревачи на тегови на сите времиња со три олимписки титули, Пирос Димас ја завршил својата светла спортска кариера со напор за бронзен медал во машка тешка категорија на четвртиот и последен олимписки настап.[4][5] Во меѓувреме, Николаос Какламанакис, кој го освоил златото во Атланта осум години порано, и го запалил олимпискиот оган на крајот од церемонијата на отворањето, го освоил својот втор сребрен медал во мистрал во машка конкуренција.[6]

Медалисти[уреди | уреди извор]

Медал Име спорт Настан Дата
 Златен Бимис, ТомасТомас Бимис
Сиранидис, НиколаосНиколаос Сиранидис
Скок во вода Синхронизирано 10 метри 16 август
 Златен Илијадис, ИлијасИлијас Илијадис Џудо Џудо - 81 кг 17 август
 Златен Бекатору, СофијаСофија Бекатору
Цулфа, ЕмилијаЕмилија Цулфа
Едрење Едрење 470 21 август
 Златен Тампакос, ДимостенисДимостенис Тампакос Гимнастика Кругови 22 август
 Златен Цумелека, АтанасијаАтанасија Цумелека Атлетика 20 км брзо одење - жени 23 август
 Златен Халкија, ФаниФани Халкија Атлетика 400 метри со пречки - жени 25 август
 Сребрен Келесиду, АнастасијаАнастасија Келесиду Атлетика Фрлање диск - жени 21 август
 Сребрен Какламанакис, НиколаосНиколаос Какламанакис Едрење мистрал за мажи 21 август
 Сребрен Девеци, ХрисопиХрисопи Девеци Атлетика Трискок - жени 23 август
 Сребрен Грција Ватерполо екипно 26 август
 Сребрен Мистакиду, ЕлисаветЕлисавет Мистакиду Теквондо Жени до 67 кг 27 август
 Сребрен Николаидис, АлександросАлександрос Николаидис Теквондо Мажи до 80 кг 28 август
 Бронзен Димас, ПиросПирос Димас Кревање тегови 85 кг 21 август
 Бронзен Полимерос, ВасилиосВасилиос Полимерос
Скијатис, НиколаосНиколаос Скијатис
Веслање Парни двојки - мажи 22 август
 Бронзен Кирегкијан, АртиомАртиом Кирегкијан Борење 55 кг 25 август
 Бронзен Манјани, МирелаМирела Манјани Атлетика фрлање копје - жени 27 август
Медалисти по спорт
Спорт 2nd 3rd Вкупно
Athletics 2 2 1 5
Едрење 1 1 0 2
Скокови во вода 1 0 0 1
Гимнастика 1 0 0 1
Џудо 1 0 0 1
Теквондо 0 2 0 2
Ватерполо 0 1 0 1
Веслање 0 0 1 1
Кревање тегови 0 0 1 1
Борење 0 0 1 1
Вкупно 6 6 4 16

Стреличарство[уреди | уреди извор]

Како нација домаќин, Грција автоматски добила целосна распределба на шест индивидуални места, заедно со влегувањето во машки и женски тимски настани.

Мажи
Атлетичар Настан Рангирање 32-финале 16-финале 8-финале 4-финале Полуфинале Финале/ BM
Резултат Seed Резулат Резулат Резулат Резулат Резулат Резулат Ранг
Јоргос Калогианидис Поединечно 601 58  Циремпилов (RUS)
L 133–148
Не се квалификувал во следната фаза
Александрос Карагоргиу 647 33  Раи (IND)
W 147–143
 Донг-Хјун (KOR)
L 159–171
Не се квалификувал во следната фаза
Апостолос Нанос 585 60  Јанг Јонг Хо (KOR)
L 131–162
Не се квалификувал во следната фаза
Јоргос Калогинидис
Александрос Карагоргиу
Апостолос Нанос
Екипно 1833 13 Н/П  Украина (UKR)
L 225–243
Не се квалификувал во следната фаза
Жени
Атлетичар Настан Рангирање 32-финале 16-финале 8-финале 4-финале Полуфинале Финале/ BM
Резултат Seed Резулат Резулат Резулат Резулат Резулат Резулат Ранг
Евангелија Псара Поединечно 652 8  Јо Ан Галбрит (AUS)
W 138–116
 Зекије Кескин Шаатир (TUR)
W 163–161
 Алмудена Галардо (ESP)
W 160–152
 Парк Сунг хун (KOR)
L 101–111
Не се квалификувал во следна фаза
Елпида Романци 624 34  Шух (FRA)
W 151–143
 Ли Сунг-Џин (KOR)
L 146–166
Не се квалификувал во следната фаза
Фотини Ваваци 609 51  Березна (UKR)
L 156–160
Не се квалификувал во следната фаза
Евангелија Псара
Елпида Романци
Фотини Ваваци
Екипно 1885 8 Н/П  САД (USA)
W 230–227
 Јужна Кореја (KOR)
L 232–244
Не се квалификувал во следната фаза

Атлетика[уреди | уреди извор]

Во атлетика, грчкиот тим не добил автоматски места за претставување на нацијата домаќин, како што тоа го правеа во другите спортови. Грчките атлетичари досега имаат постигнато квалификациски стандарди во следните атлетски настани (најмногу до 3 спортисти во секоја од настаните во „А“ Стандард, и 1 во „Б“ Стандард).[7][8]

Мажи
Атлетичар Настан - Четвртфинале Полуфинале Вкупно
Резултат Ранг Резултат Ранг Резултат Ранг Резултат Ранг
Георгиос Аргиропулос 50 км одење Н/П 4:17:25 39
Стилианос Димоциос 400 м 46.51 7 Н/П Не се квалификувал во следна фаза
Анастасиос Гусис 200 м 20,44 2 П 20,46 2 П 20,68 5 Не се квалификувал во следна фаза
Христофорос Хоидис 100 м DNS Не се квалификувал во следна фаза
Периклис Јаковакис 400 м со пречки 48,69 2 П Н/П 48,47 4 Не се квалификувал во следна фаза
Спиридон Кастанис 50 км одење Н/П DNF
Николаос Полиас Маратон Н/П 2:17:56 24
Панајотис Сарис 200 м 20,67 3 П 20,92 7 Не се квалификувал во следна фаза
Теодорос Стаматопулос 50 км одење Н/П DNF
Панајотис Строубакос 800 метри 1:47,69 7 Н/П Не се квалификувал во следна фаза
Елефтериос Танопулос 20 км одење Н/П 1:30:15 36
Георгиос Теодоридис 100 метри 10.32 6 q 10.36 5 Не се квалификувал во следна фаза
Стилианос Димоциос
Анастасиос Гусис
Периклис Јаковакис
Панајотис Сарис
Штафета од 4 × 400 м 3: 04.27 6 Н/П Не се квалификувал во следна фаза
Теренски настани
Атлетичар Настан Квалификација Конечно
Растојание Позиција Растојание Позиција
Мариос Евангелу Скок со стап 5,30 часот = 33 Не се квалификувал во следна фаза
Димитриос Филиндрас Скок во далечина 7.45 35 Не се квалификувал во следна фаза
Христос Мелетоглу Трискок 17.08 8 П 17.13 6
Савас Панавоглу Фрлање диск 58,47 22 Не се квалификувал во следна фаза
Александрос Пападимитриу Фрлање кладиво 75,55 17 Не се квалификувал во следна фаза
Димитриос Серелис Скок во далечина NM - Не се квалификувал во следна фаза
Луис Цатумас 7,81 22 Не се квалификувал во следна фаза
Комбинирани настани - Десетобој
Атлетичар Настан 100 м LJ SP HJ 400 м 110H DT PV JT 1500 м Вкупно Ранг
Продромос Коркизоглу Резултат 10,86 7.07 14,81 1,94 51,16 14,96 46.07 4,70 53.05 5: 17,00 7573 26
Поени 892 830 778 749 762 854 789 819 634 466
Жени
Атлетичар Настан Резултати Четвртфинале Полуфинале Финале
Резултат Ранг Резултат Ранг Резултат Ранг Резултат Ранг
Георгија Абациду Маратон Н/П 2:50:01 часот 50
Констадина Ефедаки 1500 м 4:06,73 9 q Н/П 4:09,37 12 Не се квалификувал во следна фаза
Фани Халкија 400 м со пречки 53,85 1 П Н/П 52,77 ОР 1 П 52,82
Олга Кајданџи 200 м 23.11 3 П 23,15 3 П 23.30 8 Не се квалификувал во следна фаза
Христина Кокоту 20 км одење Н/П 1:35:43 31
Атина Папајани Н/П 1:30:37 10
Марија Протопапа 5000 м 15:35.07 12 Н/П Не се квалификувал во следна фаза
Флора Редуми 100 м со пречки 13.14 5 Н/П Не се квалификувал во следна фаза
Атанасија Цумелека 20 км одење Н/П 1:29.12
Марија Карастамати
Георгија Коклони
Ефросини Патсош
Марина Васармиду
Штафета од 4 × 100 м 44,45 8 Н/П Не се квалификувал во следна фаза
Хариклија Боуда
Димитра Дова
Хрисула Гуденоуди
Фани Халкија
Штафета од 4 × 400 м 3:26,70 2 П Н/П 3:45,70 7
Теренски настани
Атлетичар Настан Квалификација Финале
Растојание Позиција Растојание Позиција
Хрисопиј Девеци Трискок 15,32 НР 1 П 15.25 2nd
Јоана Кафеци Скок во далечина 6,49 16 Не се квалификувал во следна фаза
Анастасија Келесиду Фрлање диск 64,13 4 П 66,68 2nd
Сава Лика Фрлање копје 62.22 4 П 60,91 9
Мирела Мањани 61.04 11 П 64,29 3rd
Николија Митропулу Скок во височина 1,85 31 Не се квалификувал во следна фаза
Калиопи Узуни Фрлање ѓуле 18.03 13 Не се квалификувал во следна фаза
Стела Пападопулу Фрлање кладиво 61,61 40 Не се квалификувал во следна фаза
Александра Папагеоргиу 68,58 11 П 66,83 12
Атанасија Пера Три скок 13.19 33 Не се квалификувал во следна фаза
Стилијани Пилатоу Скок во далечина 6,42 22 Не се квалификувал во следна фаза
Афродити Скафида Скок со стап NM - Не се квалификувал во следна фаза
Ирини Терзоглу Фрлање ѓуле 17,34 19 Не се квалификувал во следна фаза
Евдокија Цамоглу Фрлање кладиво 62,76 36 Не се квалификувал во следна фаза
Јеорија Цилигигири Скок со стап 4.30 = 18 Не се квалификувал во следна фаза
Стилијани Цикуна Фрлање диск 61,72 9 q 59,48 11
Ангелики Циолакуди Фрлање копје 59,64 19 Не се квалификувал во следна фаза
Олга Васдеки Три скок 14.54 13 П 14.34 11
Екатерини Воголи Фрлање диск 63,39 6 П 62,37 8
Ники Ксантоу Скок во далечина 6.31 31 Не се квалификувал во следна фаза
Комбинирани настани - седмобој
Атлетичар Настан 100H HJ SP 200 м LJ JT 800 м Вкупно Ранг
Аргиро Стратаки Резултат 13.65 1,79 13.52 24.57 5,97 43,87 2: 17,90 6117 15
Поени 1028 966 762 927 840 742 852

Бадминтон[уреди | уреди извор]

Како нација домаќин, грчкиот тим имал право да влезе само во двајца играчи на бадминтон, без оглед на тоа како поминале во квалификациските фази.

Атлетичар Настан 16-финале 8-финале 4-финале Полуфинале Финале/ BM
Резултат Резултат Резултат Резултат Резултат Ранг
Јоргос Патис
Теодорос Велкос
Машки парови Не се квалификувал во следна фаза

Бејзбол[уреди | уреди извор]

Список

Менаџер: 27 - Џек Родос. Тренери: 1 - Мајк Рискас, 14 - Јоанис Казанас, 42 - Скот Демтрал

Поз. Број Играч Дат на раѓање (години) Клуб


C 2 Димитриос Дурос (1980-06-03)3 јуни 1980 (воз. 24) Грција Маруси 2004


IF 3 Клеј Белинџер (1968-11-18)18 ноември 1968 (воз. 35) Канада Отава Линкс


C 5 Мајк Тонис (1979-02-09)9 февруари 1979 (воз. 25) САД Вичита Вранглерс


C 6 Џорџ Котарас (1983-05-10)10 мај 1983 (воз. 21) САД Форт Вејн Визардс


OF 7 Кори Харис (1979-12-07)7 декември 1979 (воз. 24) САД Делмарва Шоребрдс


IF 8 Ерик Папас (1966-04-25)25 април 1966 (воз. 38) САД Оклахома Сити 89-ти


IF 10 Крис Деметрал (1969-12-08)8 декември 1969 (воз. 34) САД Оклахома Сити 89-ти


P 13 Мелети Рос Мелехес (1977-01-07)7 јануари 1977 (воз. 27) Канада Лондон Верволс


IF 15 Петер Местралес (1979-07-04)4 јули 1979 (воз. 25) САД Њуарк Берс


P 17 Сен Спенсер (1975-05-29)29 мај 1975 (воз. 29) САД Бови Бејсокс


OF 18 Боби Кингсбери (1980-08-30)30 август 1980 (воз. 23) САД Хикори Кравдадс


OF 21 Ник Маркакис (1983-11-17)17 ноември 1983 (воз. 20) САД Делмарва Шоребрдс


OF 23 Петер Расмусен (1980-10-30)30 октомври 1980 (воз. 23)


P 24 Јаред Теодоракос (1981-03-15)15 март 1981 (воз. 23) САД Хелена Бреверс


IF 26 Николас Теодору (1975-06-07)7 јуни 1975 (воз. 29) САД Лас Вегас 51s


OF 29 Џим Кавуријас (1979-10-04)4 октомври 1979 (воз. 24) САД Јупитер Хамерхедс


IF 31 Васили Спанос (1981-02-25)25 февруари 1981 (воз. 23) САД Кан Кантри Кугарс


P 33 Лоренс Хислер (1969-02-13)13 февруари 1969 (воз. 35) САД Спартанбург Филис


P 34 Кристофорос Робинсон (1972-08-18)18 август 1972 (воз. 31) Грција Спартакос Глифадас


P 37 Алекс Кремидан (1981-01-15)15 јануари 1981 (воз. 23) САД [[саут Бенд Силвер Хаукс


P 39 Петер Сотеропулос (1972-06-19)19 јуни 1972 (воз. 32) САД Пеорија Чефс


P 41 Пет Сикарас (1979-05-05)5 мај 1979 (воз. 25) САД Ел Пасо Дијаблос


47 Клинт Заварас (1967-01-04)4 јануари 1967 (воз. 37) Канада Калгери Канонс


Круг робин
Квалификувани за последната рунда
Тим Победи Порази Поени Tiebreaker(Head–to–head record)
 Јапонија 6 1 .857 1–0
 Куба 6 1 .857 0–1
 Канада 5 2 .714
 Австралија 4 3 .571
 Кинески Тајпеј 3 4 .429
 Холандија 2 5 .286
 Грција 1 6 .143 1–0
 Италија 1 6 .143 0–1
Team 1 2 3 4 5 6 7 8 9 R H E
Холандија 0 0 0 6 0 0 0 0 5 11 13 1
Грција 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 2 2
Team 1 2 3 4 5 6 7 8 9 R H E
Грција 0 0 0 1 0 0 0 0 3 4 3 1
Куба 1 1 0 0 0 1 2 0 x 5 10 1
Team 1 2 3 4 5 6 7 8 9 R H E
Грција 0 0 0 0 0 0 1 0 0 1 3 1
Кинески Тајпеј 0 0 1 1 0 0 5 0 x 7 9 0
Team 1 2 3 4 5 6 7 8 9 R H E
Канада 1 0 0 0 0 0 1 0 0 2 5 0
Грција 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 4 3
Team 1 2 3 4 5 6 7 8 9 R H E
Грција 3 1 0 0 0 1 0 1 0 6 14 0
Австралија 0 0 3 0 0 2 5 1 x 11 10 0
Team 1 2 3 4 5 6 7 8 9 R H E
Грција 0 0 0 2 2 2 4 0 2 12 14 3
Италија 0 1 4 0 1 1 0 0 0 7 14 1
Team 1 2 3 4 5 6 7 8 9 R H E
Јапонија 0 1 0 0 0 1 4 0 0 6 13 0
Грција 0 0 0 0 0 0 1 0 0 1 4 1

Кошарка[уреди | уреди извор]

Машки турнир[уреди | уреди извор]

Список на играчи
Состав Грчката машка кошаркарска репрезентација
Играчи Тренери
Поз. Број Име Години – Дата на раѓање Висина Клуб Земја
F 4 Алверитис Фрагискос  (C) 30 – (1974-06-11)11 јуни 1974 2.06 m (6 ft 9 in) Панатинаикос
G 5 Теодорос Папалукас 27 – (1977-05-08)8 мај 1977 2.00 m (6 ft 7 in) ЦСКА Москва
G 6 Николаос Зисис 20 – (1983-08-16)16 август 1983 1.97 m (6 ft 6 in) АЕК Атина
F 7 Димитрис Папаниколау 27 – (1977-02-07)7 февруари 1977 2.02 m (6 ft 8 in) Панатинаикос
G 8 Василис Спанулис 22 – (1982-08-07)7 август 1982 1.93 m (6 ft 4 in) Маруси
F 9 Антонис Фоцис 23 – (1981-04-01)1 април 1981 2.09 m (6 ft 10 in) Реал Мадрид
G 10 Николаос Чацивретас 27 – (1977-05-26)26 May 1977 1.95 m (6 ft 5 in)
Панатинаикос
F/C 11 Димостенис Дикудис 27 – (1977-06-24)24 јуни 1977 2.08 m (6 ft 10 in) [[ЦСКА Москва]]
C 12 Константинос Царцарис 24 – (1979-10-17)17 октомври 1979 2.09 m (6 ft 10 in) Панатинаикос
G 13 Димитрис Дијамантидис 24 – (1980-05-06)6 мај 1980 1.96 m (6 ft 5 in) Динамо Москва
C 14 Лазарос Пападопулос 24 – (1980-06-03)3 јуни 1980 2.13 m (7 ft 0 in) Динамо Москва
F/C 15 Михаил Какузис 27 – (1976-11-29)29 ноември 1976 2.07 m (6 ft 9 in) Динамо Москва
Тренер
Асистент
 • Greece Елефтериос Какиусис
 • Greece Јоанис Сфаиропулос ----
Легенда
 • Поз. ја означува позицијата на играчот
 • (C) Капитен
 • Нац. ја опишува земјата
  на последниот клуб
  пред турнирот
 • Возраст заклучно со 13.08.2004 година
Групна фаза
Репрезентација Бодови Натпревари Победи Порази К+ К-
 Литванија 10 5 5 0 468 414
 Грција 8 5 3 2 389 343
 Порторико 8 5 3 2 410 411
 САД 8 5 3 2 412 395
 Австралија 6 5 1 4 388 411
 Ангола 5 5 0 5 327 415
15 август
22:15
Грција  76 – 54  Австралија    Олимписка арена Хелинико, Атина
Гледачи: 11,500
Четвртини: 23–18, 12–15, 24–18, 17–3
17 август
22:15
САД  77 – 71  Грција    Олимписка арена Хеленико, Атина
Гледачи: 12,000
Четвртини: 18–17, 19–14, 20–22, 20–18
19 август
22:15
Грција  76 – 98  Литванија    Олимписка арена Хеленико, Атина
Гледачи: 12,000
Четвртини: 10–28, 15–26, 19–22, 32–22
21 август
22:15
Ангола  56 – 88  Грција    Олимписка арена Хеленико, Атина
Гледачи: 12,000
Четвртини: 15–23, 10–20, 10–24, 21–21
23 август
22:15
Грција  78 – 58  Порторико    Олимписка арена Хеленико, Атина
Гледачи: 12,000
Четвртини: 20–22, 20–6, 16–18, 22–12
Четвртфинале
26 август
22:15
Грција  64 – 69  Аргентина    Олимписка сала „Никос Галис“, Атина
Гледачи: 14,500
Четвртини: 14–22, 21–7, 18–24, 11–16
Натпревар за 5 место
28 август
11:15
Порторико  75 – 85  Грција    Олимписка сала „Никос Галис“, Атина
Гледачи: 14,500
Четвртини: 15–25, 21–19, 20–22, 19–19

Женски турнир[уреди | уреди извор]

Список на играчи
Состав на Грчката женска кошаркарска репрезентација roster
Играчи Тренери
Pos. # Name Age - DOB Ht. Club Club nat.
G 4 Татијана Кавадија &1000000000000002700000027 – 23 септември 1976(1976-09-23) 1.80 м (5 ст 11 ин) КК Мегас Александрос Грција
G 5 Анастасија Костаки &1000000000000002600000026 – 26 март 1978(1978-03-26) 1.72 м (5 ст 8 ин) КК Меверин Парма Италија
G 6 Ајкатерини Дели &1000000000000002900000029 – 12 јануари 1975(1975-01-12) 1.66 м (5 ст 5 ин) КК Дасал Грција
G 7 Димитра Каленцу &1000000000000002600000026 – 3 јануари 1978(1978-01-03) 1.74 м (5 ст 9 ин) КК Спортинг Атина Грција
G 8 аталанти Марија Тасули &1000000000000002700000027 – 28 септември 1976(1976-09-28) 1.78 м (5 ст 10 ин) Спортинг Атина Грција
F 9 Евантија Малци &1000000000000002500000025 – 30 декември 1978(1978-12-30) 1.80 м (5 ст 11 ин) КК Панатинаикон Грција
C 10 Полимнија Серегку &1000000000000003200000032 – 11 мај 1972(1972-05-11) 1.85 м (6 ст 1 ин) КК Сан Себастијан Шпанија
F 11 Елени Василиу &1000000000000003000000030 – 29 јули 1974(1974-07-29) 1.84 м (6 ст 0 ин) КК Дасал Грција
C 12 Ирини Стачтијари &1000000000000002700000027 – 27 јули 1977(1977-07-27) 1.92 м (6 ст 4 ин) КК Глифада Есперидес Киклос Грција
C 13 Марија Саморукова &1000000000000003200000032 – 19 декември 1971(1971-12-19) 1.91 м (6 ст 3 ин) КК Динамо Москва Русија
F 14 Атина Кристофораки &1000000000000002300000023 – 6 ноември 1980(1980-11-06) 1.83 м (6 ст 0 ин) КК Пансераикос Грција
F/C 15 Софија Клигополу (C) &1000000000000003400000034 – 6 јануари 1970(1970-01-06) 1.90 м (6 ст 3 ин) КК Дасал Грција
Тренер
Асистент (и)
Легенда
 • (C) Капитен
 • nat ја опишува земјата на последниот клуб
 • Age Возраст заклучно со 13.08.2004 година
14 август
20:00
Грција  62 – 69  Русија    Олимписка сала „Никос Галис“, Атина
Гледачи: 1,488
Четвртини: 16–12, 18–19, 9–25, 19–13
16 август
20:00
Бразил  87 – 75  Грција    Олимписка арена Хеленико, Атина
Гледачи: 2,200
Четвртини: 27–19, 23–24, 14–21, 23–11
18 август
16:45
Грција  83 – 68  Нигерија    Олимписка арена Хеленико, Атина
Гледачи: 2,300
Четвртини: 30–15, 15–14, 20–15, 18–24
20 август
20:00
Австралија  77 – 40  Грција    Олимписка арена Хеленико, Атина
Гледачи: 4,000
Четвртини: 18–13, 21–8, 20–9, 18–10
22 август
16:45
Грција  93 – 91  Јапонија    Олимписка сала „Никос Галис“, Атина
Гледачи: 7,223
Четвртини: 27–15, 20–26, 16–22, 30–28
Четвртфинале
25 август
14:30
САД  102 – 72  Грција    Олимписка сала „Никос Галис“, Атина
Гледачи: 8,100
Четвртини: 27–19, 28–15, 21–19, 26–19
Натпревар за 7 место
27 август
9:00
Грција  87 – 83  Нов Зеланд    Олимписка сала „Никос Галис“, Атина
Гледачи: 6,650
Четвртини: 21–24, 22–26, 23–16, 21–17

Бокс[уреди | уреди извор]

На Грција и биле загарантирани пет машки боксери на Игрите, благодарение на тоа дека е земја домаќин, но затоа специјалните места „домаќини“ за машка конкуренција станале неважечки, бидејќи Грците барале места преку Светските првенства и Европскиот квалификациски турнир АИБА.

Атлетичар Настан 16-финале 8-финале 4-финале Полуфинале Финале
Резултат Резултат Резултат Резултат Резултат Место
Мариос Каперонис до 60 кг  Кан (GBR)
L RSC
Не се квалификувал во следна фаза
Спиридон Јоанидис до 64 кг  Бонжумнонг (THA)
L 16–28
Не се квалификувал во следна фаза
Теодорос Котакос до 69 кг  Арагон (CUB)
L RSC
Не се квалификувал во следна фаза
Јоргос Газис до 75 кг  Тагијев (AZE)
L 31–32
Не се квалификувал во следна фаза
Елијас Павлидис до 81 кг  Мабика (GAB)
W 32–17
 Исмаилов (AZE)
W 31–16
 ел-Шами (EGY)
L RSC
Не се квалификувал во следна фаза
Спиридон Кладочас до 91 кг Н/П  Алакбаров (AZE)
L 14–18
Не се квалификувал во следна фаза

Кајакарство[уреди | уреди извор]

Слалом[уреди | уреди извор]

Атлетичар Настан Прелиминарна Полуфинале Конечно
Старт 1 Ранг Старт 2 Ранг Вкупно Ранг Време Ранг Време Ранг Вкупно Ранг
Христос Цакмакис Машки Ц-1 108,22 13 117.32 15 225.54 15 Не се квалификува во следна фаза
Александрос Димитриу Машки К-1 122.87 24 113,34 25 236.21 24 Не се квалификува во следна фаза
Марија Ферекиди Женски К-1 124,85 17 125.43 18 250,28 17 Не се квалификува во следна фаза

Спринт[уреди | уреди извор]

Атлетичар Настан - Полуфинале Конечно
Време Ранг Време Ранг Време Ранг
Андреас Килигаридис Машки Ц-1 500 м 1: 53,666 5 q 1: 53,793 7 Не се квалификува во следна фаза
Машки Ц-1 1000 м 3: 53,723 3 q 3: 55,608 4 Не се квалификува во следна фаза
Апостолос Папандреу Машки К-1 500 м 1: 44.217 5 q 1: 46.627 8 Не се квалификува во следна фаза
Машки К-1 1000 м 3: 41,664 8 Не се квалификува во следна фаза
Атина-Теодора Алексопулу Женски К-1 500 м 1: 54.828 3 q 1: 54.950 5 Не се квалификува во следна фаза

Легенда за квалификации: П = Квалификација до финале; q = Квалификација во полуфинале

Велосипедизам[уреди | уреди извор]

Спринт
Атлетичар Настан Квалификации Рунда 1 Финале
Време
(км/ч)
Ранг Време

Противник (км/ч)

Време

Противник (км/ч)

Ранг
Јоргос Кемонетос
Димитрос Јоргалис
Лампрос Василопулос
Мажи - спринт 44.986

60.018
8 Q  Франција (FRA)
L 45.708
59.070
не се квалификувал во следна фаза 8
Екипна потера
Атлетичар Настан Време Ранг
Димитриос Георгалис Хрометар за мажи 1: 04.204 15
Кејрин
Атлетичар Настан 1 круг Репешажа 2-ри круг Финале
Ранг Ранг Ранг Ранг
Лампрос Василопулос Кејрин - мажи 2 П Bye REL 9
Омниум
Атлетичар Настан Поени Кругови Ранг
Киријаки Константиниду Омниум - жени −18 −2 16

Планински велосипедизам[уреди | уреди извор]

Атлетичар Настан Време Ранг
Емануил Котолас Крос-кантри за мажи LAP (3 круга) 45

Скокови во вода[уреди | уреди извор]

Како нација домаќин, Грците автоматски имале право на места во сите четири синхронизирани нуркачки настани, но за индивидуални настани, тие морале да се квалификуваат преку свои настапи преку Светското првенство на ФИНА во 2003 година во Барселона, Шпанија и во 2004 година.

Мажи
Атлетичар Настан Прелиминарни Полуфинале Финале
Поени Ранг Поени Ранг Поени Ранг
Николаос Сиранидис 3 м отскочна штица 363,75 28 Не се квалификува за следната фаза
Јоанис Гавриилидис 10 метри платформа 395,34 22 Не се квалификува за следната фаза
Сотириос Тракас 361,56 26 Не се квалификува за следната фаза
Томас Бимис
Николаос Сиранидис
Синхронизирана отскочна штица од 3 м Н/П 353,34
Јоанис Гавриилидис
Сотириос Тракас
Синхронизирана платформа од 10 м Н/П 331.44 7
Жени
Атлетичар Настан Прелиминарни Полуфинале Финале
Поени Ранг Поени Ранг Поени Ранг
Дијамантина Георгату 3 м отскочна штица 157,56 33 Не се квалификува за следната фаза
Сотирија Куцопетру 250,59 22 Не се квалификува за следната фаза
Ефтихија Папа 10 метри платформа 307.65 15 П 463,89 17 Не се квалификува за следната фаза
Дијамантина Георгату

Сотирија Куцопетру

3 м отскочна штица Н/П 270,33 8
Ефтихија Папа

Флорентија Сфакиану

10 м синхронизирана платформа Н/П 272.40 8

Коњички спорт[уреди | уреди извор]

Грција автоматски имала тим и максимален број индивидуални натпреварувачи во скокови.

Дресурно јавање[уреди | уреди извор]

Атлетичар Коњ Настан Гран-при Гран при специјално Гран при Слободен стил Генерално
Резултат Ранг Резултат Ранг Резултат Ранг Резултат Ранг
Герта Леман Луис Поединечно 60.000 51 Не се квалификувал за следната фаза
Александра Сурла Григориј 62.833 47 Не се квалификувал за следната фаза

Тробој[уреди | уреди извор]

Атлетичар Коњ Настан Облека Крос-кантри Скокање Вкупно
Квалификатор Конечно
Пенали Ранг Пенали Вкупно Ранг Пенали Вкупно Ранг Пенали Вкупно Ранг Пенали Ранг
Хејди Антикацидис Микаелмас Поединечно 45,20 = 16 86,60 131.80 63 17.00 148.80 60 Не се квалификувал за следната фаза 148.80 60

Прескокнување[уреди | уреди извор]

Атлетичар Коњ Настан Квалификација Конечно Вкупно
1 круг Круг 2 3 круг Круг А. Круг Б.
Пенали Ранг Пенали Вкупно Ранг Пенали Вкупно Ранг Пенали Ранг Пенали Вкупно Ранг Пенали Ранг
Емануела Атанасијадес Римини З. Поединечно Елиминирани Не се квалификувал во следната фаза
Хана Митилинаиу Сантана 329 13 = 63 26 39 63 П 26 65 60 Не се квалификувал за следната фаза
Антонис Петрис Гредо ла Давиер 0 = 1 4 4 = 5 П 8 12 = 13 П 16 = 36 Не се квалификувал за следната фаза
Данае Цатсу Робле З. 5 = 31 39 44 65 Се повлекол Не се квалификувал за следната фаза
Емануела Атанасијадес
Хана Митилинаиу
Антонис Петрис
Данае Цатсу
Види погоре Тим Н/П 47 14 Не се квалификувал за следната фаза

Мечување[уреди | уреди извор]

Како земја домаќин, Грција добила десет места кои можат да бидат распределени на кој било настан со мечување. Дополнителни места може да се освојат во специфични дисциплини во серија квалификациски настани.

Мажи
Атлетичар Настан 32-финале 16-финале 8-финале 4-финале Полуфинале ФиналеBM
Противнички резултат Противнички резултат Противнички резултат Противнички резултат Противнички резултат Противнички резултат Ранг
Јоргос Амбалоф поединечно  Набил (EGY)
L 6–15
Не се квалификувал за следната фаза
Мариос Басмацијан поединечно  Нагара (JPN)
L 8–15
Не се квалификувал за следната фаза
Јасон Дуракос  Ханминг (CHN)
L 10–15
Не се квалификувал за следната фаза
Константине Манетас  Бернај (ALG)
W 15–10
 Монтано (ITA)
L 12–15
Не се квалификувал за следната фаза
Мариос Басмацијан

Јасон Дуракос
Димитрос Костакос

Константине Манетас
Екипно Н/П  Русија (RUS)

L 22–45
во полуфинале

 Украина (UKR)
L 39–45
7 место

 Кина (CHN)
L 42–45
8
Жени
Атлетичар Настан 32-финале 16-финале 8-финале 4-финале Полуфинале Финале / BM
Противнички резултат Противнички резултат Противнички резултат Противнички резултат Противнички резултат Противнички резултат Ранг
Џени Христу поединечно Bye  Шалм (CAN)
W 15–13
 Логунова (RUS)
W 15–10
 Флесел-Колович (FRA)
L 13–15
Не се квалификувал за следната фаза
Димитра Магандаки  Бир (NZL)
W 15–8
 Нисима (FRA)
L 5–6
Не се квалификувал за следната фаза
Ники Сидропулу  Ндонг (SEN)
W WO
 Бокел (GER)
L 10–15
Не се квалификувал за следната фаза
Џени Христу
Димитра Магандаки
Ники Сидропулу
екипно Н/П  ЈАР (RSA)
W 34–15
 Германија (GER)
L 32–33
во полуфинале

 Кина (CHN)
L 18-29
7 место

 Јужна Кореја (KOR)
L 30-44
8
Марија Рентуми поединечно Н/П  Јушева (RUS)
L 4–15
Не се квалификувал за следната фаза

Фудбал[уреди | уреди извор]

Машки турнир[уреди | уреди извор]

Селектор: Стратос Апостолакис

Бр. Поз. Играч Год. Настапи Голови Клуб
1 ГМ Јоргос Амбарис (1982-04-23)23 април 1982 (воз. 22) 2 0 Грција ФК Ираклис Солун
2 ОД Арис Галанопулос (1981-09-13)13 септември 1981 (воз. 22) 1 0 Грција ФК Каламата
3 СР Панајотис Лагос (1985-07-18)18 јули 1985 (воз. 19) 3 0 Грција ФК Ираклис Солун
4 ОД Евангелос Морас (1981-08-26)26 август 1981 (воз. 22) 3 0 Грција ФК АЕК Атина
5 ОД Спирос Валас (1981-08-26)26 август 1981 (воз. 22) 3 0 Грција ФК Олимпијакос
6 СР Јероклис Столтидис* (1975-02-02)2 февруари 1975 (воз. 29) 3 1 Грција ФК Олимпијакос
7 НП Анестис Агритис (1981-04-16)16 април 1981 (воз. 23) 1 0 Грција ФК Егалео
8 СР Константинос Небеглерас* (1975-04-14)14 април 1975 (воз. 29) 3 0 Грција ФК Ираклис Солун
9 НП Димитрис Салпингидис (1981-08-18)18 август 1981 (воз. 22) 3 0 Грција ФК ПАОК
10 НП Николаос Митру (1983-07-10)10 јули 1983 (воз. 21) 2 0 Грција ФК Панониос
11 НП Димитриос Пападопулос (1981-10-20)20 октомври 1981 (воз. 22) 3 1 Грција ФК Панатинаикос
12 ОД Христос Карипидис (1982-12-02)2 декември 1982 (воз. 21) 0 0 Грција ФК ПАОК
13 СР Фанурис Гундолакис (1981-07-13)13 јули 1981 (воз. 23) 0 0 Грција ФК Паниониос
14 СР Јоргос Фотакис (1981-10-29)29 октомври 1981 (воз. 22) 1 0 Грција ФК Егалео
15 СР Милтијадис Сапанис* (1976-01-28)28 јануари 1976 (воз. 28) 3 0 Грција ФК Панатинаикос
16 ОД Лукас Винтра (1981-02-05)5 февруари 1981 (воз. 23) 3 0 Грција ФК Панатинаикос
17 СР Јанис Таралидис (1981-05-17)17 мај 1981 (воз. 23) 3 2 Грција ФК Олимпијакос
18 ГМ Клеопас Јаноу (1982-05-04)4 мај 1982 (воз. 22) 1 0 Грција ФК Олимпијакос
Групна фаза
Земја Н П Н П ДП ПП ГР П
 Мали 3 1 2 0 5 3 +2 5
 Јужна Кореја 3 1 2 0 6 5 +1 5
 Мексико 3 1 1 1 3 3 0 4
 Грција 3 0 1 2 4 7 -3 1
11 август 2004
20:30
 Јужна Кореја 2–2  Грција Стадион Кафтанзоглио , Солун
Гледачи: 25,152
Извештај

14 август 2004
20:30
 Грција 0–2 Мали  Стадион Кафтанзоглио , Солун
Гледачи: 17,123
Извештај

17 август 2004
20:30
 Грција 2–3  Мексико Стадион Пантесалико, Волос
Гледачи: 21,597
Извештај

Женски турнир[уреди | уреди извор]

Селектор: Ксанти Константиниду

Бр. Поз. Играч Год. Настапи Голови Клуб
1 ГМ Марија Јатракис (1980-06-10)10 јуни 1980 (воз. 24) 29 0 САД ФК Конектикат
2 СР Ангелики Лагомци (1982-11-23)23 ноември 1982 (воз. 21) 56 3 Грција ФК Неа Кавала
3 СР Софија Смит (1978-11-18)18 ноември 1978 (воз. 25) 31 0 САД ФК Хјустон Старс
4 ОД Калиопи Стратакис (1978-09-12)12 септември 1978 (воз. 25) 32 0 Грција ФК Ерготелис
5 ОД Атанасија Пуриду (1975-01-22)22 јануари 1975 (воз. 29) 63 0 Грција ФК Неа Кавала
6 СР Елфтичија Михаилиду (1977-09-20)20 септември 1977 (воз. 26) 80 6 Грција ФК Неа Кавала
7 НП Василики Сопијаду (1978-04-06)6 април 1978 (воз. 26) 54 5 Грција ФК Егина
8 ОД Константина Кацаити (1980-05-17)17 мај 1980 (воз. 24) 59 8 Грција ФК Егина
9 НП Ангелики Тефани (1982-06-08)8 јуни 1982 (воз. 22) 52 9 Грција ФК Ифестос
10 СР Наталија Чацијаниду (1979-06-19)19 јуни 1979 (воз. 25) 77 8 Грција ФК МЕАО
11 НП Димитра Пантелејаду (1986-02-15)15 февруари 1986 (воз. 18) 39 13 Грција ФК ПАОК
12 СР Амалија Лосено (1981-01-12)12 јануари 1981 (воз. 23) 23 3 САД ФК Гонзага Булдогс
13 ОД Александра Кавада (1983-08-01)1 август 1983 (воз. 21) 12 0 САД ФК Грејтер Бостон
14 НП Анастасија Пападопулу (1986-07-01)1 јули 1986 (воз. 18) 34 4 Грција ФК Неа Кавала
15 СР Тања Каливас (1979-08-26)26 август 1979 (воз. 24) 34 3 САД ФК Калифорнија Сторм
16 ОД Елени Бенсон (1983-01-12)12 јануари 1983 (воз. 21) 25 0 САД ФК Јале Булдогс
17 СР Марија Лазару (1972-09-30)30 септември 1972 (воз. 31) 110 26 Грција ФК ПАОК
18 ГМ Илеана Мошос (1976-11-14)14 ноември 1976 (воз. 27) 17 0 САД ФК Калифорнија Сторм
Групна фаза
Земја Н П Н П ДП ПП ГР П
 САД 3 2 1 0 6 1 +5 7
 Бразил 3 2 0 1 8 2 +6 6
 Австралија 3 1 1 1 2 2 0 4
 Грција 3 0 0 3 0 11 -11 0
11 август 2004
18:00
 Грција 0:3  САД Стадион Панкритио, Ираклион
Гледачи: 15 757
Извештај

14 август 2004
20:30
 Грција 0:1  Австралија Стадион Панкритио, Ираклион
Гледачи: 8 857
Извештај

17 август 2004
20:30
 Грција 0:7  Бразил Стадион Пампелопонисијако, Патра
Гледачи: 7 214
Извештај

Гимнастика[уреди | уреди извор]

Спортска[уреди | уреди извор]

Мажи
Атлетичар Настан Квалификација Вкупно
Апарат Вкупно Ранг Апарат Вкупно Ранг
F PH R V PB HB F PH R V PB HB
Власиос Марас Повеќебој 8.950 8.650 8,775 9.512 9.087 9,725 54.699 36 Не се квалификувал во следната фаза
Димостенис Тампакос Кругови Н/П 9,850 Н/П 9,850 1 П Н/П 9,862 Н/П 9,862
Жени
Атлетичар Настан Квалификација Вкупно
Апарат Вкупно Ранг Апарат Вкупно Ранг
V UB BB F V UB BB F
Марија Апостолиди Повеќебој 9.075 7.712 8.450 8.675 33.912 57 Не се квалификувал во следната фаза
Стефани Бизмпику 9.100 9,387 9,337 8.662 36.486 24 П 8.887 9,475 8.900 9.237 36.499 15

Ритмичка[уреди | уреди извор]

Атлетичар Настан Квалификација Вкупно
Обрач Топка Клубови Лента Вкупно Ранг Обрач Топка Клубови Лента Вкупно Ранг
Елени Андриола Поединечно 24.850 25.350 24.500 24,900 99.600 6 П 24.475 24.800 23.500 24.825 97.600 9
Теодора Палиду 24.150 24.475 23.200 23.400 95.225 11 Не се квалификувал во следната фаза
Атлетичар Настан Квалификација Вкупно
5 панделки 3 обрачи
2 топки
Вкупно Ранг 5 панделки 3 обрачи
2 топки
Вкупно Ранг
Илектра Ефтимију
Марија Какиу
Лиана Христиду
Елени Хронопулу
Варвара Магнисали
Стериани Пантази
Екипно 22,700 23,700 46.400 3 П 22,600 23,925 46.525 5

Трамбулина[уреди | уреди извор]

Атлетичар Настан Квалификација Вкупно
Резултат Ранг Резултат Ранг
Михаил Пеливанидис Мажи 62,60 12 Не се квалификувал во следната фаза

Ракомет[уреди | уреди извор]

Машки турнир[уреди | уреди извор]

Селектор: Улф Хакан Шефверт

Бр. Поз. Име и презиме Датум на раѓање (возраст) Висина Настапи Голови Клуб
2 LW Воглис, Вангелис-ЈоргосВангелис-Јоргос Воглис (1977-12-17)17 декември 1977 (воз. 26) 1.80 m Шведска РК Јургорден
4 RW Цимуртос, ДимитриосДимитриос Цимуртос (1981-02-10)10 февруари 1981 (воз. 23) 1.72 m Грција РК Филипос Верија
6 RB Василакис, АлександросАлександрос Василакис (1979-08-08)8 август 1979 (воз. 25) 1.98 m Германија РК Вилхемшавенер
7 LW Заравинас, ЈоргосЈоргос Заравинас (1976-06-13)13 јуни 1976 (воз. 28) 1.82 m Грција РК Панелиниос
8 LW Чатсатуријан, ГрегорГрегор Чатсатуријан (1977-04-19)19 април 1977 (воз. 27) 1.75 m Грција РК Дукас
9 LB Баломенос, СпиросСпирос Баломенос (1979-02-28)28 февруари 1979 (воз. 25) 1.95 m Шведска РК Стокхолм
10 P Коколодимитракис, НиколаосНиколаос Коколодимитракис (1981-04-07)7 април 1981 (воз. 23) 2.00 m Грција РК Јоникос Атина
11 CB Граматикос, НиколаосНиколаос Граматикос (1969-10-13)13 октомври 1969 (воз. 34) 1.90 m Грција РК Панелиниос
12 GK Кафатос, ДимитриосДимитриос Кафатос (1976-03-20)20 март 1976 (воз. 28) 1.94 m Грција РК Јоникос Атина
13 CB Живуловиќ, СашаСаша Живуловиќ (1972-04-14)14 април 1972 (воз. 32) 1.87 m Грција РК Дукас
14 LB Трупис, АндреасАндреас Трупис (1973-04-05)5 април 1973 (воз. 31) 1.95 m Грција РК Панелиниос
16 GK Хрисопулос, ЈоцаЈоца Хрисопулос (1969-07-29)29 јули 1969 (воз. 35) 1.91 m Шпанија РК Баракалдо
17 P Халкидис, ЈоргосЈоргос Халкидис (1977-05-13)13 мај 1977 (воз. 27) 1.96 m Грција РК Панелиниос
19 RB Алванос, АлексисАлексис Алванос (1980-04-09)9 април 1980 (воз. 24) 1.97 m Грција РК Панелиниос
20 RW Карипидис, СаввасСаввас Карипидис (1979-05-23)23 мај 1979 (воз. 25) 1.83 m Грција РК Филипос Верија
Групна фаза
Тим Нат Поб Нер Пор ДГ ПГ ГР Бод
 Франција 5 5 0 0 135 108 27 10
 Унгарија 5 4 0 1 132 124 8 8
 Германија 5 3 0 2 139 110 29 6
 Грција 5 2 0 3 117 130 -13 4
 Бразил 5 1 0 4 105 133 -28 2
 Египет 5 0 0 5 110 133 -23 0
14 август
16:30
Германија Германија 28–18 Грција Грција Спортски Павилјон
Крајбрежен Олимписки Комплекс Фалиро
16 август
16:30
Франција Франција 29–25 Грција Грција Спортски Павилјон
Крајбрежен Олимписки Комплекс Фалиро
18 август
16:30
Грција Грција 26–25 Египет Египет Спортски Павилјон
Крајбрежен Олимписки Комплекс Фалиро
20 август
14:30
Грција Грција 26–22 Бразил Бразил Спортски Павилјон
Крајбрежен Олимписки Комплекс Фалиро
22 август
16:30
Унгарија Унгарија 26–22 Грција Грција Спортски Павилјон
Крајбрежен Олимписки Комплекс Фалиро
Четвртфинале
24 август
14:30
Хрватска Хрватска 33–27 Грција Грција Спортски Павилјон
Крајбрежен Олимписки Комплекс Фалиро
Натпревар за 5-то/8-мо место
27 август
07:30
Грција Грција 29–24 Јужна Кореја Јужна Кореја Спортски Павилјон
Крајбрежен Олимписки Комплекс Фалиро
28 август
17:30
Грција Грција 15–33 Франција Франција Спортски Павилјон
Крајбрежен Олимписки Комплекс Фалиро

Женски турнир[уреди | уреди извор]

Селектор: Свејн Андре Олсен

Бр. Поз. Име и презиме Датум на раѓање (возраст) Висина Настапи Голови Клуб
2 P Псата, АнаАна Псата (1975-02-08)8 февруари 1975 (воз. 29) 1.72 m Германија РК Олденбург
3 P Поимениду, ЕлениЕлени Поимениду (1980-07-04)4 јули 1980 (воз. 24) 1.72 m Грција РК Орми Патрас
5 LW Потари, ЕлениЕлени Потари (1982-08-25)25 август 1982 (воз. 21) 1.71 m Грција ФК Арис Никејас
7 LB Доротеу, ГеоргијаГеоргија Доротеу (1980-10-20)20 октомври 1980 (воз. 23) 1.65 m Грција ФК Арис Никејас
8 RW Веми, ПанагулаПанагула Веми (1971-05-26)26 мај 1971 (воз. 33) 1.67 m Грција РК Анајениси Арта
9 LB Фотијаду, ЈоанаЈоана Фотијаду (1977-11-22)22 ноември 1977 (воз. 26) 1.78 m Грција РК Анајениси Арта
10 CB Скара, ВасиликиВасилики Скара (1973-05-04)4 мај 1973 (воз. 31) 1.80 m Грција РК Анајениси Арта
11 LB Голија, ГригоријаГригорија Голија (1974-03-22)22 март 1974 (воз. 30) 1.84 m Германија РК Олденбург
12 GK Николи, ЕленаЕлена Николи (1982-05-12)12 мај 1982 (воз. 22) 1.77 m Грција РК Орми Патрас
15 LB Соуса, ТатијанаТатијана Соуса (1975-02-16)16 февруари 1975 (воз. 29) 1.81 m Грција РК Јонијас
16 GK Маврогени, ЕефтеријаЕефтерија Маврогени (1970-05-12)12 мај 1970 (воз. 34) 1.77 m Грција РК Македоникос
17 RW Пациу, АнастасијаАнастасија Пациу (1977-06-13)13 јуни 1977 (воз. 27) 1.72 m Германија РК Туш Вајберн
18 RB Михалополу, МихаелаМихаела Михалополу (1980-04-20)20 април 1980 (воз. 24) 1.87 m Грција РК Арис Никејас
19 CB Gioupi, StylianiStyliani Gioupi (1978-02-06)6 февруари 1978 (воз. 26) 1.77 m Грција РК Јонијас
20 LW Теодориду, ВикиВики Теодориду (1982-01-27)27 јануари 1982 (воз. 22) 1.65 m Швајцарија РК Бруни
Групна фаза
Тим Нат Поб Нер Пор ДГ ПГ Бод
 Украина 4 4 0 0 99 82 8
 Унгарија 4 3 1 0 118 93 6
 Кина 4 2 2 0 106 90 4
 Бразил 4 1 3 0 97 105 2
 Грција 4 0 4 0 74 124 0
15 август 16:30 Грција Грција 21 - 29 Бразил Бразил
17 август 16:30 Унгарија Унгарија 33 - 20 Грција Грција
19 август 16:30 Грција Грција 13 - 33 Кина Кина
21 август 16:30 Украина Украина 29 - 20 Грција Грција
Натпревар за 9 место
26 август 10:30 Грција Грција 23 - 38 Ангола Ангола

Џудо[уреди | уреди извор]

Грчки џудист добива по едно место во секоја од 14-те категории, благодарение на домаќинскиот статус на олимпискиот турнир - максималната можна распределба.

Мажи
Атлетичар Настан 16-финале 8-финале 4-финале Полуфинале 1 2 3 Финале / BM
Противнички резултат Противнички резултат Противнички резултат Противнички резултат Противнички резултат Противнички резултат Противнички резултат Противнички резултат Ранг
Ревази Зинтиридис 60 кг  Зокиров (UZB)

W 1011–0000
 Фалон (GBR)

W 1010–0110
 
Аколџадех (IRI)


L 0021–1000
Не се квалификувал за следната фаза Bye  Камерон (CMR)

W 1000–0000
 Уемацу (ESP)

L 0100–1000
Не се квалификувал за следната фаза
Јорги Вазагашвили 66 кг  Дашдава (MGL)

L 0010–0100
Не се квалификувал за следната фаза
Лаврентиос Алексанидис 73 кг  Макаров (RUS)

L 0000–1000
Не се квалификувал за следната фаза  Кевшвили (GEO)

L 0001–1001
Не се квалификувал за следната фаза
Илијас Илијадис −81 кг  Ендикот-
Дејвис
 (AUS)

W 1002–0000
 Сганга (ARG)

W WO
 
Јанг-Ву (KOR)


W 0001–0000
 Носов (RUS)

W 1010–0000
Bye  
Хонтјук (UKR)


W 1110–0000
Дионисиос Илијадис −90 кг  Перетејко (UZB)

W 1000–0000
 Изуми (JPN)

L 0010–1010
Не се квалификувал за следната фаза  Кухаренка (BLR)

L 0000–1021
Не се квалификувал за следната фаза
Василиос Илијадис 100 кг  Јурак (GER)

L 0000–1000
Не се квалификувал за следната фаза  Деспигне (CUB)

L 0010–1000
Не се квалификувал за следната фаза
Харалампос Папајону +100 кг  Руиз (VEN)

W 1010–0000
 Сузуки (JPN)

L 0001–1101
Не се квалификувал за следната фаза  Толцер (GER)

L 0000–0200
Не се квалификувал за следната фаза
Жени
Атлетичар Настан 16-финале 8-финале 4-финале Полуфинале 1 2 3 Финале
Противнички резултат Противнички резултат Противнички резултат Противнички резултат Противнички резултат Противнички резултат Противнички резултат Противнички резултат Ранг
Марија Карајанопулу 48 кг Bye  Тани (JPN)

L 0001–0220
Не се квалификувал за следната фаза Bye  Хадад (ALG)

W 0101–0100
 Крајевска (POL)

W 1001–0000
 Маријас (GER)

L 0000–1000
5
Марија Целариду 52 кг Bye  Имбријани (GER)

L 0000–1002
Не се квалификувал за следната фаза
Јулиета Бокувала 57 кг Bye  Кокс (GBR)

L 0000–0001
Не се квалификувал за следната фаза
Елени Тампаси 63 кг Bye  Вандекавеје (BEL)

L 0000–1000
Не се квалификувал за следната фаза
Алексија Куртелеси −70 kg Bye  Копес (ARG)

L 0000–1021
Не се квалификувал за следната фаза
Варвара Акритиду 78 кг Bye  Матросова (UKR)

L 0000–1100
Не се квалификувал за следната фаза  Ли С-Ј (KOR)

L 0000–1000
Не се квалификувал за следната фаза
Елени Пациу 78 кг Bye  Бисени (FRA)

L 0000–1000
Не се квалификувал за следната фаза

Современ петобој[уреди | уреди извор]

Како нација домаќин, Грција добила едно автоматско квалификациско место по пол преку Европското и УИПМ Светското првенство.

Атлетичар Настан Пукање
(10 м воздушен пиштол)
Мечување
(со еден допир)
Пливање
(200 м слободен стил)
Коњичко скокање Трчање
(3000 м)
Вкупно поени Конечен ранг
Поени Ранг Поени Резултати Ранг МП поени Време Ранг МП поени Пенали Ранг МП поени Време Ранг Поени
Василеиос Флорос Мажи 174 20 1024 10–21 = 31 664 2:04,40 7 1308 100 11 1100 11:02.25 31 752 4848 28
Партици-Каталин-Бит Женски 176 12 1048 17–14 = 7 860 2:23,32 16 1252 168 23 1032 11:49,11 27 884 5028 16

Веслање[уреди | уреди извор]

Грција добила само два брода и во машки и во женски лесен двоен скалп на Светското првенство во веслање 2003 година.

Мажи
Атлетичар Настан Резултати Репешажа Полуфинале Вкупно
Време Ранг Време Ранг Време Ранг Време Ранг
Василиос Полимерос
Николаос Скијатитис
Дубл скул 6: 15.22 1 СА / Б Bye 6: 17.12 2 ФА 6: 23.23
Жени
Атлетичар Настан Резултати Репешажа Полуфинале Вкупно
Време Ранг Време Ранг Време Ранг Време Ранг
Криси Бискици
Марија Сакелариду
Лесни парни двојки 7: 05.52 4 Р. 7: 04,98 3 СА / Б 7: 15,45 часот 6 ФБ 7: 48.42 12

Легенда за квалификации: ФА = Финале А (медал); ФБ = Финале Б (немедал); ФК = Финале Ц (немедал); FD = Финале Д (немедал); FE = Финале Е (немедал); FF = Финале F (немедал); СА / Б = Полуфинале А / Б; SC / D = Полуфинале C / D; SE / F = Полуфинале E / F; R = репешажа

Едрење[уреди | уреди извор]

Како земја домаќин, Грција добила места за автоматско квалификување во секоја дисциплина.

Мажи
Атлетичар Настан Трка Нето поени Конечен ранг
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 М *
Николаос Какламанакис Мистрал 1 4 4 14 6 13 2 3 5 4 10 52
Аимилиос Папатанасиу Фин 1 5 17 13 15 6 RDG 2 1 22 4 72.4 5
Андреас Косматопулос
Константинос Тригонис
Класа 470 9 6 11 9 16 2 23 15 21 20 OCS 132 18
Георгиос Контогурис
Леонидас Пелеканакис
Ѕвезда 16 2 10 17 5 14 10 1 9 16 3 86 11
Жени
Атлетичар Настан Трка Нето поени Конечен ранг
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 М *
Атина Фраи Мистрал 6 18 4 16 11 17 9 16 18 OCS 8 123 15
Вирџинија Кравариоти Европа 15 21 5 14 2 12 15 9 16 3 3 94 9
Софија Бекатору
Емилија Цулфа
класа 470 1 2 2 13 1 1 14 1 1 2 ДНС 38
Елени Димитракопулу
Ајкатерини Јакомиду
Ефија Манцараки
Јанглинг 12 6 8 4 6 6 16 RDG 8 9 OCS 86 11
Отворено
Атлетичар Настан Трка Нето поени Конечен ранг
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 М *
Евангелос Хеимонас Ласер 12 24 36 15 7 17 20 2 6 16 Н/П 37 155 16
Атанасиос Пачумас
Василиос Портосалте
Класа 49 15 12 8 14 15 13 14 18 8 17 DSQ 12 RDG 15 7 OCS 181.4 17
Христос Гарефис
Јорданис Пашалидис
Торнадо 12 10 2 9 10 7 16 13 15 14 Н/П 3 95 12

М = трка со медал; OCS = Од страната на курсот на почетната линија; DSQ = Дисквалификуван; DNF = Не заврши; DNS = Не започна; RDG = Дадена исправка

Стрелаштво[уреди | уреди извор]

Како нација домаќин, на Грција и биле доделени минимум единаесет места во квота на десет различни настани.

Мажи
Атлетичар Настан Квалификација Вкупно
Поени Ранг Поени Ранг
Николаос Антонијадис Трап 110 31 Не се квалификувал за следната фаза
Дионисиос Георгакопулос 10 м воздушна пушка 572 = 33 Не се квалификувал за следната фаза
Пушка од 50 м 549 = 28 Не се квалификувал за следната фаза
Евангелос Лиогрис Пушка од 50 м лежечки 589 = 36 Не се квалификувал за следната фаза
50 метри пушка 3 положби 1135 = 38 Не се квалификувал за следната фаза
Георгиос Петсанис 10 метри воздушна пушка 593 = 12 Не се квалификувал за следната фаза
Георгиос Салавантакис Скит 119 = 21 Не се квалификувал за следната фаза
Константинос Саворгинакинис 10 метри воздушна пушка 592 = 18 Не се квалификувал за следната фаза
Ангелос Спиропулос Двоен трап 124 = 22 Не се квалификувал за следната фаза
Жени
Атлетичар Настан Квалификација Вкупно
Поени Ранг Поени Ранг
Марија Фака 10 метри воздушна пушка 388 = 33 Не се квалификувал за следната фаза
Марина Карафлу 10 метри воздушен пиштол 377 = 26 Не се квалификувал за следната фаза
Агати Касуми Пиштол од 25 м 574 = 21 Не се квалификувал за следната фаза
Алесија Смирли 10 метри воздушна пушка 391 = 27 Не се квалификувал за следната фаза

Софтбол[уреди | уреди извор]

Грција
Позиција Бројка Играч Раѓање Клуб во 2004 година
НА 1 Линдзи Башор 26 мај 1983 Универзитет Ајова
В. 5 Стејси Фарнворт 11 ноември 1979 Американ Пастајм (Калифорнија, САД)
АКО 7 Катина Крамос 12 јули 1972
П. 8 Стефани Скегас-Максвел 30 август 1968 Јужна Калифорнија Слидерс (Калифорнија, САД)
АКО 9 Џејми Фарнворт 14 јануари 1982
АКО 12 Клои Клоизман 29 мај 1986 Волшебници (Калифорнија, САД)
АКО 13 ЏиниГеоргантас 28 ноември 1979 Вајтфорд Шаркс (Илиноис, САД)
П. 15 Сара Фарнворт 07 јануари 1979
П. 16 Кристен Каранцијас 08 февруари 1984 Оранџ Канту Батбастерс (Калифорнија, САД)
АКО 19 Јоана Гејл 11 април 1986 Сан Диего Тандер под 18 години злато (Калифорнија, САД)
АКО 21 Ванеса Чарнечки 21 декември 1979 Фресно Стејт Булдогс (Калифорнија, САД)
НА 25 Линдзи Џејмс 26 април 1980 Калифорнија Голд Бирс (Калифорнија, САД)
НА 26 Јоана Буцио 14 април 1973 Тесон, Керацини
НА 31 Џесика Башор 08 април 1981
НА 32 Катерина Кутунгу 21 јули 1976 Маруси 2004
Тренери
Тим
Менаџер
Линда Велс 13 декември 1949
Тренер Криста Далакис 17 ноември 1975 Мерилендерс (Мериленд, САД)
Тренер Дијане Лин Нинемир 12 февруари 1957
Прелиминарна рунда
Тим В. Л. РС РА ПОБЕДИ% Вратоврска
 САД 7 0 41 0 1.000 -
 Австралија 6 1 22 14 .857 -
 Јапонија 4 3 17 8 .571 -
 Кина 3 4 15 20 .429 1–0
 Канада 3 4 6 14 .429 0–1
2 5 3 13 .286 1–0
 Грција 2 5 6 24 .286 0–1
 Италија 1 6 8 24 .143 -
14 август 19:30 at Олимписки комплекс „Хелинико“
Team 1 2 3 4 5 6 7 R H E
 Грција 0 0 0 0 0 0 0 0 2 6
 Кина 0 1 1 0 3 0 X 5 5 1
15 август 19:30 at Олимписки комплекс „Хелинико“
Team 1 2 3 4 5 6 7 R H E
 Канада 0 0 0 0 0 0 0 0 3 4
 Грција 0 1 0 0 1 0 X 2 3 0
16 август 17:00 at Олимписки комплекс „Хелинико“
Team 1 2 3 4 5 6 7 R H E
 Италија 0 0 0 0 1 0 0 1 6 0
 Грција 2 0 0 0 0 0 X 2 5 3
17 август 17:00 at Олимписки комплекс „Хелинико“
Team 1 2 3 4 5 6 7 R H E
0 0 0 0 0 0 2 2 3 1
 Грција 0 0 0 0 0 0 0 0 5 1
18 август 19:30 at Олимписки комплекс „Хелинико“
Team 1 2 3 4 5 6 7 R H E
 Јапонија 0 3 1 0 0 0 2 6 12 1
 Грција 0 0 0 0 0 0 0 0 2 3
19 август 12:00 at Олимписки комплекс „Хелинико“
Team 1 2 3 4 5 R H E
 Грција 0 0 0 0 0 0 1 1
 САД 0 0 1 3 3 7 9 0
20 август 17:00 at Олимписки комплекс „Хелинико“
Team 1 2 3 4 5 6 7 R H E
 Грција 2 0 0 0 0 0 0 2 4 2
 Австралија 0 0 1 2 0 0 X 3 7 1

Пливање[уреди | уреди извор]

Грчките пливачи добиле квалификациски стандарди на следниве настани (најмногу до 2 пливачи на секој настан во А-стандардно време, и 1 во Б-стандардно време):

Мажи
Атлетичар Настан Резултат Полуфинале Финале
Време Ранг Време Ранг Време Ранг
Романос Алифантис 200 м градно 2:18,18 33 Не се квалификувал во следната фаза
Георгиос Дијамантидис 1500 м слободен стил 16:06,31 31 Н/П Не се квалификувал во следната фаза
Јоанис Дримонакос 200 м делфин 1: 59,42 22 Не се квалификувал во следната фаза
400 м мешано 4: 16,83 9 Н/П Не се квалификувал во следната фаза
Спиридон Јаниотис 400 м слободен стил 3: 48,77 7 П Н/П 3: 48,77 7
1500 м слободен стил 15: 03.87 5 П Н/П 15: 03,69 5
Антониус Гиолбус 200 м грбно 2:04.30 28 Не се квалификувал во следната фаза
Аристеидис Григоријадис 100 м слободен стил 50,61 32 Не се квалификувал во следната фаза
100 м грбно 55,85 17 Не се квалификувал во следната фаза
Јоанис Кокодис 200 м мешано 2: 02.11 16 П 2: 01.57 12 Не се квалификувал во следната фаза
400 м мешано 4: 16,56 5 П Н/П 4:18,60 6
Димитриос Манганас 400 м слободен стил 3: 54,78 24 Н/П Не се квалификувал во следната фаза
Христос Пападопулос 100 м градно 1: 04.43 39 Не се квалификувал во следната фаза
Сотириос Пастрас 100 м делфин 54,20 31 Не се квалификувал во следната фаза
Апостолос Цангаракис 50 м слободен стил 22,72 24 Не се квалификувал во следната фаза
Андреас Зисимос 200 м слободен стил 1: 49,60 15 П 1: 49,76 12 Не се квалификувал во следната фаза
Спиридон Бицакис
Аристеидис Григоријадис
Александрос Цолтос
Андреас Зисимос
Штафета од 4 × 100 м слободен стил 3: 24.26 14 Н/П Не се квалификувал во следната фаза
Апостолос Антонопулос
Димитриос Манганас
Николаос Ксилурис
Андреас Зисимос
Штафета од 4 × 200 м слободен стил 7: 19,71 4 П Н/П 7: 23.02 8
Жени
Атлетичар Настан Резултат Полуфинале Финале
Време Ранг Време Ранг Време Ранг
Василики Ангелопулу 200 м делфин 2: 13.88 22 Не се квалификувал во следната фаза
400 м мешано 4: 44,90 7 П Н/П 4: 50,85 8
Зои Димошаки 200 м слободно 2: 03,38 27 Не се квалификувал во следната фаза
400 м слободно 4: 13,96 20 Н/П Не се квалификувал во следната фаза
Ејрини Карастергиу 100 м грбно 1:05.30 33 Не се квалификувал во следната фаза
200 м грбно 2: 21,93 30 Не се квалификувал во следната фаза
Ејрини Каваруну 100 м делфин 1:00.43 19 Не се квалификувал во следната фаза
Маријана Лимперта 800 м слободен стил 8:42,65 19 Н/П Не се квалификувал во следната фаза
Марта Маца 50 м слободен стил 26.46 33 Не се квалификувал во следната фаза
Нери Мантеј Ниангкуара 50 м слободен стил 25,62 13 П 25.27 10 Не се квалификувал во следната фаза
100 м слободен стил 55.12 6 П 55.02 7 П 54,81 6
Ајкатерини Саракацани 100 м градно 1: 12,46 29 Не се квалификувал во следната фаза
Атина Цавела 200 м градно 2:40,18 31 Не се квалификувал во следната фаза
200 м индивидуално мешано 2:20.30 23 Не се квалификувал во следната фаза
Зои Димошаки
Елени Кости
Марта Маца
Нери Мантеј Ниангкуара
Штафета од 4 × 100 м слободен стил DSQ Н/П Не се квалификувал во следната фаза
Зои Димошаки
Маријана Лимперта
Јоргија Маноли

Евангелија Цагвка

Штафета од 4 × 200 м слободен стил 8: 16,69 15 Н/П Georgia

Синхронизирано пливање[уреди | уреди извор]

Како нација домаќин, Грција имала состав од 9 синхронизирани пливачи кои учествувалеи во дует и во тимски настани.

Атлетичар Настан Техничка рутина Прелиминарна фаза Финална фаза
Поени Ранг Поени Вкупно Ранг Поени Вкупно Ранг
Елефтерија Фтули
Кристина Таласиниду
Парови 46.334 9 46.584 92.918 9 П 46.584 92.918 9
Аглаја Анастасиу
Марија Христодулу
Елефтерија Фтули
Елени Георгиу
Ефрозни Гуда
Апостолија Јоану
Евгенија Кутсуди
Олга Пелекану
Екипно 46.250 8 Н/П 46.500 92.750 8

Пинг Понг[уреди | уреди извор]

Атлетчар Настан Рунда 1 Рунда 2 Рунда 3 Рунда 4 Четвртфинале Полуфинале Финале/ BM
Противнички
резултат
Противнички
резултат
Противнички
резултат
Противнички
резултат
Противнички
резултат
Противнички
резултат
Противнички
резултат
Ранг
Панајотис Јонис Мажи - поединечно  Зивен (ESP)
L 1–4
Не се квалификувал во следната фаза
Калиникос Креанга Bye  Персон (SWE)
L 0–4
Не се квалификувал во следната фаза
Панајотис Јонис
Калиникос Креанга
Мажи - екипно Н/П  Гонзалес /
Табачник (ARG)
W 4–1
 Кито /
Тасаки (JPN)
L 3–4
Не се квалификувал во следната фаза
Архонтула Волакаки Жени - поединечно  Кравченко (ISR)
L 0–4
Не се квалификувал во следната фаза
Марија Мироу
Архонтула Волакаки
Мажи - жени Bye  Стефанова /
Венлинг (ITA)
L 1–4
Не се квалификувал во следната фаза

Теквондо[уреди | уреди извор]

Грција не имала официјално учество на квалификациски турнири во теквондо, бидејќи Грците веќе имале на располагање четири загарантирани места, две за мажи, две за жени.

Атлетичар Настан 8-финале 4-финале Полуфинале 1 2 Финале/ BM
Противнички
реултат
Противнички
реултат
Противнички
реултат
Противнички
реултат
Противнички
реултат
Противнички
реултат
Ранг
Михаил Моруцос Мажи - 58 кг  Сутикункарн (THA)

W 5–2
 Бајоуми (EGY)

L 2–8
Не се квалификувал во следната фаза
Алесандрос Николаидис Мажи - 80 кг  Рохас (VEN)

W 7–3
 Зроури (MAR)

W 5–2
 Камал (JOR)

W 6–3
Bye  Сунг (KOR)

L KO
2nd
Арети Атанасополу Жени - 57 кг  Суконгдумноен (THA)

L 6–6 SUP
Не се квалификувал во следната фаза
Елисавет Мистакиду Жени - 67 кг  Вихонги (NZL)

W 4–0
 Хуарез (GUA)

W 6–4
 Риверо (PHI)

W 3–2
Bye  Веј (CHN)

L 6–7
2nd

Тенис[уреди | уреди извор]

Како нација домаќин, Грција номинирала два машки и две женски тенисери.

Атлетичар Настан 32-финале 16-финале 8-финале 4-финале Полуфинале Финале/ BM
Противнички
резултат
Противнички
резултат
Противнички
резултат
Противнички
резултат
Противнички
резултат
Противнички
резултат
Ранг
Константинос Економидис Мажи - поединечно  Гонзалес (CHI)

L 6–7(2–7), 2–6
Не се квалификувал во следната фаза
Константинос Економидис

Василис Мазаракис
Машки двојки Н/П  Дам /
Сук (CZE)
L 1–6, 3–6
Не се квалификувал во следната фаза
Елени Данилиду Жени - поединечно  Кастањо (COL)

W 6–2, 6–1
 Малеева (BUL)

W 2–6, 6–4, 6–4
 Мискина (RUS)

L 5–7, 4–6
Не се квалификувал во следната фаза
Елени Данилиду
Кристина Захаријаду
Женски двојки Н/П  Морезмо /
Пирс (FRA)
L 5–7, 1–6
Не се квалификувал во следната фаза

Триатлон[уреди | уреди извор]

Грција имала само едно загарантирано место во машки триатлон.

Атлетичар Настан Пливање (1,5 км) Транс 1 Велосипед (40 км) Транс 2 Старт (10 км) Вкупно време Ранг
Василис Кромидас Мажи 18:20 0:18 часот Не завршил

Одбојка[уреди | уреди извор]

Како нација домаќин, Грција се здобила со автоматски влез за машки и женски екипи како во одбојка на затворено, така и на песок.

Плажа[уреди | уреди извор]

Атлетичар Настан Групна фаза Место 8-финале 4-финале Полуфинале Финале
Противнички
резултат
Противнички
резултат
Противнички
резултат
Противнички
резултат
Противнички
резултат
Ранг
Павлос Белигратис
Атанасиос Михаилопулос
Мажи F
 ПококРорич (RSA)
L 1 – 2 (16–21, 26–24, 10–15)
 БренхаМаја (POR)
L 0 – 2 (14–21, 19–21)
 БарекетиКонде (ARG)
L WO
4 Не се квалификувале во следната фаза
Василики Арванити
Ефталија Котруманиду
Жени C
 ЛамМуш (GER)
L 1 – 2 (16–21, 21–16, 10–15)
 КонелиПирес (BRA)
L 0 – 2 (13–21, 14–21)
 ХакедалТорчен (NOR)
W 2 – 1 (21–11, 21–23, 15–12)
3 Q  Пол
Рау (GER)
L 1 – 2 (12–21, 21–19, 11–15)
Не се квалификувале во следната фаза
Васо Карантасиу

Ефросини Сфири
F
 ГарсијаГаксиола (MEX)
W 2 – 0 (21–17, 21–13)
 ЛоховичПотхарст (AUS)
L 1 – 2 (15–21, 21–15, 14–16)
 ЃаФеј (CHN)
W 2 – 0 (21–14, 21–17)
2 Q  Конели
Пирес (BRA)
L 0 – 2 (16–21, 19–21)
Не се квалификувале во следната фаза

Затворен[уреди | уреди извор]

Мажи[уреди | уреди извор]

Селектор: Стелиос Просаликас

Име Дата на раѓање Висина Тежина Скок Блок Клуб (2004)
1 Христофиделис, КонстантиносКонстантинос Христофиделис 26 јуни 1977 1.96 м (6 ст 5 ин) 87 kg (192 lb) 341 cм (134 ин) 320 cм (130 ин) Грција Олимпијакос
2 Јурдас, МариосМариос Јурдас 2 март 1973 2.02 м (6 ст 8 ин) 90 kg (200 lb) 356 cм (140 ин) 341 cм (134 ин) Грција Ираклис Солун
3 Шацијантониу, ТеодоросТеодорос Шацијантониу 16 март 1974 2.04 м (6 ст 8 ин) 95 kg (209 lb) 360 cм (140 ин) 350 cм (140 ин) Грција Олимпијакос
6 Курнетас, ВасилеисВасилеис Курнетас 2 август 1976 1.92 м (6 ст 4 ин) 82 kg (181 lb) 336 cм (132 ин) 320 cм (130 ин) Грција Олимпијакос
7 Стефану, ГеоргиосГеоргиос Стефану 12 јануари 1981 1.87 м (6 ст 2 ин) 82 kg (181 lb) 295 cм (116 ин) 305 cм (120 ин) Грција Панатинаикос
10 Цакиропулос, АнтониосАнтониос Цакиропулос 1 јули 1969 2.03 м (6 ст 8 ин) 93 kg (205 lb) 350 cм (140 ин) 336 cм (132 ин) Грција Олимпијакос
11 Румелиотис, НиколаосНиколаос Румелиотис 12 октомври 1978 1.98 м (6 ст 6 ин) 97 kg (214 lb) 343 cм (135 ин) 320 cм (130 ин) Грција Патрас
14 Панталеон, СотириосСотириос Панталеон 21 јуни 1980 1.98 м (6 ст 6 ин) 77 kg (170 lb) 330 cм (130 ин) 312 cм (123 ин) Грција Панатинаикос
15 Лапас, ИлијасИлијас Лапас 20 јули 1979 1.95 м (6 ст 5 ин) 92 kg (203 lb) 335 cм (132 ин) 320 cм (130 ин) Грција Панатинаикос
16 Краварик, АндрејАндреј Краварик 28 јули 1971 2.04 м (6 ст 8 ин) 97 kg (214 lb) 360 cм (140 ин) 350 cм (140 ин) Грција Ираклис Солун
17 Прусалис, КонстантиносКонстантинос Прусалис 6 октомври 1980 1.92 м (6 ст 4 ин) 83 kg (183 lb) 320 cм (130 ин) 295 cм (116 ин) Грција ПАОК Солун
18 Баев, ТеодоросТеодорос Баев 31 мај 1977 2.00 м (6 ст 7 ин) 95 kg (209 lb) 340 cм (130 ин) 333 cм (131 ин) Грција Ираклис Солун
Табела
Бодови Натпревари Сетови Бодови
Место Екипа Победи Порази Добиени Загубени Коефициент Добиени Загубени Коефициент

</noinclude>

1  Србија и Црна Гора 9 4 1 12 6 2.000 427 398 1.073
2  Грција 8 3 2 12 9 1.333 475 454 1.046
3  Аргентина 8 3 2 12 9 1.333 471 457 1.031
4  Полска 8 3 2 10 9 1.111 422 419 1.007
5  Франција 7 2 3 8 10 0.800 405 394 1.028
6  Тунис 5 0 5 4 15 0.267 373 451 0.827
Групна фаза
15 август 2004
19:30
Тунис  0–3  Грција Стадион на мирот и пријателството, Атина
Извештај: Извештај
(20–25, 14–25, 17–25)
17 август 2004
09:00
Грција  3–1  Полска Стадион на мирот и пријателството, Атина
Посетеност: 8
Извештај: Извештај
(21–25, 25–18, 25–21, 25–20)
19 август 2004
19:30
Аргентина  3–1  Грција Стадион на мирот и пријателството, Атина
Извештај: Извештај
(16–25, 25–21, 25–22, 25–22)
21 август 2004
19:30
Грција  3–2  Франција Стадион на мирот и пријателството, Атина
Извештај: Извештај
(25–22, 14–25, 26–24, 23–25, 15–10)
23 август 2004
19:00
Србија и Црна Гора  3–2  Грција Стадион на мирот и пријателството, Атина
Извештај: Извештај
(21–25, 38–36, 25–13, 23–25, 15–12)
Четвртфинале
25 август 2004
19:30
Грција  2–3  САД Стадион на мирот и пријателството, Атина
Извештај: Извештај
(20–25, 25–22, 27–25, 23–25, 15–17)

Жени[уреди | уреди извор]

Селектор: Димитриос Флорос

Име Дата на раѓање Висина Тежина Скок Блок Клуб (2004)
1 Прониаду, ЗанаЗана Прониаду 13 декември 1978 1.90 м (6 ст 3 ин) 82 kg (181 lb) 305 cм (120 ин) 300 cм (120 ин) Грција Филатлитикос
2 Гкарагкуни, МаријаМарија Гкарагкуни 21 декември 1975 1.81 м (5 ст 11 ин) 79 kg (174 lb) 307 cм (121 ин) 290 cм (110 ин) Грција Врилисија
4 Гкарагкуни, НикиНики Гкарагкуни 12 март 1977 1.85 м (6 ст 1 ин) 84 kg (185 lb) 313 cм (123 ин) 255 cм (100 ин) Грција Панатинаикос
6 Мемеци, ЕлениЕлени Мемеци 12 јануари 1975 1.82 м (6 ст 0 ин) 70 kg (150 lb) 293 cм (115 ин) 287 cм (113 ин)