Јужна Кореја на Олимписките игри

Од Википедија — слободната енциклопедија
Јужна Кореја на Олимписките игри

Знаме на Јужна Кореја
МОК-код  KOR
НОК Корејски олимписки комитет
Порталwww.sports.or.kr (корејски) (англиски)
Олимписка историја
Летни олимпијади
Зимски олимпијади

Република Кореја (Јужна Кореја) првпат учествувала на Олимписките игри во 1948 година, и имаат испратено спортисти да се натпреваруваат на сите Летни олимписки игри, со исклучок на оние од 1980 кои биле бојкотирани од нивна страна. South Korea has also participated in every Winter Olympic Games since 1948, except for the 1952 Games.

Првите корејски спортисти кој освоиле медали на Летните олимписки игри 1936 во Берлин, кога Сун Кичунг и Нам Сунгјонг освоиле златен и бронзен медела на маратонот за мажи. Сепак, бидејќи Кореја била под јапонско владение во тој период, и, бидејќи спортистите биле дел од јапонската репрезентација, МОК двата медали ги припишува на Јапонија.

Јужна Кореја го освоила своите први медали како независна држава на своето прво појавување во 1948, и го освоила својот прв златен медеал во 1976 година. Јужнокорејските спортисти имаат освоено вкупно 243 медали на Летните олимписки игри, од кој најголемиот број на златни медали се во стреличарство, и 53 медали наЗимските олимписки игри, при што најголем број се во брзо лизгање на кратеки патеки. Спортистите на оваа држава имаат освоено најмногу медали во овој зимски спорт од кога истиот бил воведен на Олимписката програма во 1992 година.

Националниот олимписки комитет на Кореја е Корејскиот олимписки комитет, кој бил основан во 1946 година а признаен во 1947 година.

Домаќини на игрите[уреди | уреди извор]

Република Кореја била или ќе биде домаќин на игрите во две прилики.

Игри Град домаќин Датуми Држави Учесници Настани
Летни олимписки игри 1988 Сеул 17 септември – 2 октомври 160 8.391 263
Зимски олимписки игри 2018 Пјонгчанг 9 – 25 февруари 98

Табели со медали по игри[уреди | уреди извор]

*Заокружениите со црвено игри се одржани на домашен терен.

Медали освоени на Летните олимписки игри[уреди | уреди извор]

Игри Спортисти Златни Сребрени Бронзени Вкупно Ранг
Обединето Кралство Лондон 1948 50 0 0 2 2 32
Финска Хелсинки 1952 19 0 0 2 2 37
Австралија Мелбурн 1956 35 0 1 1 2 29
Италија Рим 1960 36 0 0 0 0 -
Јапонија Токио 1964 154 0 2 1 3 27
Мексико Мексико 1968 54 0 1 1 2 36
Западна Германија Минхен 1972 42 0 1 0 1 33
Канада Монтреал 1976 50 1 1 4 6 19
СССР Москава 1980 „ не учествува“
САД Лос Анџелес 1984 175 6 6 7 19 10
Јужна Кореја Сеул 1988 401 12 10 11 33 4
Шпанија Барселона 1992 226 12 5 12 29 7
САД Атланта 1996 300 7 15 5 27 10
Австралија Сиднеј 2000 281 8 10 10 28 12
Грција Атина 2004 264 9 12 9 30 9
Кина Пекинг 2008 267 13 10 8 31 7
Обединето Кралство Лондон 2012 248 13 8 7 28 5
Бразил Рио 2016
Вкупно 81 82 80 243 16

Медали освоени на Зимските олимписки игри[уреди | уреди извор]

Игеи Спортисти Златни Сребрени Бронзени Вкупно Ранг
Швајцарија Сен Мориц 1948 3 0 0 0 0 -
Норвешка Осло 1952 „не учествува“
Италија Кортина д’Ампрезо 1956 4 0 0 0 0 -
САД 1960 Сква Вали 7 0 0 0 0 -
Австрија Инсбрук 1964 7 0 0 0 0 -
Франција Гренобл 1968 8 0 0 0 0 -
Јапонија Сапоро 1972 5 0 0 0 0
Австрија Инсбрук 1976 3 0 0 0 0 -
САД Лејк Пласид 1980 10 0 0 0 0 -
Југославија Сараево 1984 15 0 0 0 0 -
Канада Калгари 1988 28 0 0 0 0 -
Франција Албертвил 1992 23 2 1 1 4 10
Норвешка Лилихамер 1994 24 4 1 1 6 6
Јапонија Нагано 1998 38 3 1 2 6 9
САД Солт Лејк Сити 2002 48 2 2 0 4 14
Италија Торино 2006 41 6 3 2 11 7
Канада Ванкувер 2010 46 6 6 2 14 5
Русија Сочи 2014 71 3 3 2 8 13
Јужна Кореја Пјонгчанг 2018
Вкупно 26 17 10 53 15

Освоени медали по летни спортови[уреди | уреди извор]

   Водечки во тој спорт
Спорт Златни Сребрени Бронзени Вкупно
Стреличарство 19 9 6 34
Џудо 11 14 15 40
Борење 11 11 13 35
Теквондо 10 2 2 14
Бадминтон 6 7 5 18
Стрелаштво 6 7 1 14
Боксување 3 7 10 20
Кревање тегови 3 4 4 11
Пинг-понг 3 3 12 18
Мечување 3 2 4 9
Ракомет 2 4 1 7
Гимнастика 1 4 4 9
Пливање 1 3 0 4
Атлетика 1 1 0 2
Бејзбол 1 0 1 2
Хокеј на трева 0 3 0 3
Кошарка 0 1 0 1
Футбал 0 0 1 1
Одбојка 0 0 1 1
Вкупно 81 82 80 243

Освоени медали по зимски спортови[уреди | уреди извор]

   Водечки во тој спорт
Спорт Златни Сребрени Бронзени Вкупно
кратки патеки 21 12 9 42
Брзо лизгање 4 4 1 9
Уметничко лизгање 1 1 0 2
Вкупно 26 17 10 53

Најуспешни олимписки спортисти[уреди | уреди извор]

Јужнокорејски доброволец на XXIV Олимписки игри.
Спортист Спорт Вид Олимпијада Златни Сребрени Бронзени Вкупно
Ким Сунунг Стреличарство Летни 1988, 1992, 2000 4 1 1 6
Чун Ли Кунг Брзо лизгање на кратки патеки Зимски 1992, 1994, 1998 4 0 1 5
Јин Јонг У Стрелаштво Летни 2004, 2008, 2012 3 2 0 5
Парк Сунг Хун Стреличарство Летни 2004, 2008 3 1 0 4
Виктор Ан Брзо лизгање на кусо патеки Зимски 2002, 2006 3 0 1 4
Џин Сун Ју Брзо лизгање на кусо патеки Зимски 2006 3 0 0 3
Јун Ми Јин Стреличарство Летни 2000, 2004 3 0 0 3
Ким Ки Хун Брзо лизгање на кусо патеки Зимски 1992, 1994 3 0 0 3

Белешки[уреди | уреди извор]

На 11 февруари 2014 година, Ли Санг-хва го освоила златниот медал во брзо лизгање на долги патеки 500 м на игрите во Сочи, као и на претходните олимписки игри во 2010 година. Со ова таа станала третата жена и првата корејка која осоила два медали последователно на 500 м.[1][2]

Учество на настани по спортови[уреди | уреди извор]

Летни олимписки игри[уреди | уреди извор]

Држава 48 52 56 60 64 68 72 76 84 88 92 96 00 04 08 12
Стреличарство
Атлетика
Бадминтон d e
Бејзбол d d d d d
Кошарка
Куглање d
Боксување
Кајакарење
Велосипедизам
Скокови во вода
Коњички спортови
Мечување
Хокеј на трева
Футбал
Гимнастика
Ракомет
Џудо
Современ пентатлон
Веслање
Едрење
Стрелаштво
Пливање
Синхронизирано пливање
Пинг-понг
Теквондо d d
Тенис d d
Одбојка
Ватерполо
Кревање тегови
Борење
  • d : приказни спортови
  • e : изложбени спортови

Зисмки олимписки игри[уреди | уреди извор]

Настан 48 56 60 64 68 72 76 80 84 88 92 94 98 02 06 10
Алпско скијање
Биатлон
Бобсанкање
Крос-кантри скијање
Уметничко скијање
Скијање во слободен стил
Санкање
Брзо лизгање на кратки патеки d
Скелетон
Ски скокови
Сноубординг
Бро лизгање
  • d : приказни спортови

Светски рекорди на Летните олимписки игри во Лондон 2012[уреди | уреди извор]

Датум Настан Спортист Навод
27 јули 2012 Стреличарство поединечно мажи Им Донг Хун Постигнал светски рекорд од 699 во квалификациите [3]
27 јули 2012 Стреличарство екипно мажи Им Донг Хун, Ким Буб Мин, О Јин Хик Постигнале светски рекорд од 2087 во квалификациите [4]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. James O'Brien (2014-02-11). „Heather Richardson falls short of medal, Lee Sang-hwa wins 500m gold“. NBC News. Архивирано од изворникот на 2014-08-24. Посетено на 2015-11-07.
  2. Yonhap News Agency (2014-02-11). „(Olympics) Speed skater Lee Sang-hwa poised for gold in women's 500 meters“. GlobalPost.
  3. „Im Dong Hyun posts first world record of London 2012 Olympics“. Olympics Metal Tally. UK. 27 July 2012. Посетено на 27 July 2012.
  4. „Im Dong Hyun posts first world record of London 2012 Olympics“. Olympics Metal Tally. UK. 27 July 2012. Посетено на 27 July 2012.

Поврзано[уреди | уреди извор]