Брзо лизгање на кратки патеки на Зимските олимписки игри

Од Википедија — слободната енциклопедија
Брзо лизгање на кратки патеки на Зимските олимписки игри
Раководен орган ISU
Дисциплини 8 (мажи: 4; жени: 4)
Игри
1924 1928 1932 1936 1948 1952
1956 1960 1964 1968 1972 1976
1980 1984 1988 1992 1994 1998
2002 2006 2010 2014
Белешка: Со закосени се напишани годините кога бил показен спорт
Освојувачи на медали

Брзото лизгање на кратки патеки како спорт на Зимските олимписки игри за првпат бил одржано на Зимските олимписки игри 1992 во Албервил. Пред да стане дел од официјалната олимписка програма, спортот бил показен на игрите во 1988 во Калгари. Резултатите од 1988 година не влегуваат во официјалната олимписка статистика. Досега во овој спорт доминирале државите од Азија и Јужна Америка, и тоа Јужна Кореја, Кина, Канада и САД. Овие четири земји заедно освоиле вкупно 104 од 120 медали. Јужна Кореја има освоено најмногу медали (42), како и на најмногу златни медали (21).

На Зимските олимписки игри 2010, латвиецот Харалдс Силовс станал првиот лизгач во олимписката историја кој учествувал на трката на 1500 м (кратки патеки) и на 5000 метри (долги патеки), и првиот кој се натпреварувал во две различни дисциплини во ист ден.[1][2][3] На Зимските олимписки игри 2014, Виктор Ан станал првиот лизгач на кратки патеки кој освоил олимписки златни медали во сите дисциплини (500 м, 1000 м, 1500 м, 5000 м штафета), со победата на трката на 500 м. Тој освоил три златни медали во 2014 настапувајќи за Русија, и три во 2006 настапувајќи за Јужна Кореја.[4]

Дисциплини[уреди | уреди извор]

= одицијална дисциплина на програмата, (п) = показна дисциплина

Дисциплина 24 28 32 36 48 52 56 60 64 68 72 76 80 84 88 92 94 98 02 06 10 14 Години
500 метри за мажи (п)   6
1000 метри за мажи (п) 7
1500 метри за мажи (п)       4
3000 метри за мажи (п)              
шатефта 5000 метри за мажи (п) 7
500 метри за жени (п) 7
1000 метри за жени (п)   6
1500 метри за жени (п)       4
3000 метри за жени (п)              
шатефта 3000 метри за жени (п) 7
Вкупно дисциплини 10 4 6 6 8 8 8 8

Табела на медали[уреди | уреди извор]

Место Земја Злато Сребро Бронза Вкупно
1  Јужна Кореја (KOR) 21 12 9 42
2  Кина (CHN) 9 13 8 30
3  Канада (CAN) 8 11 9 28
4  САД (USA) 4 6 9 19
5  Русија (RUS) 3 1 1 5
6  Италија (ITA) 1 3 4 8
7  Јапонија (JPN) 1 0 2 3
8  Австралија (AUS) 1 0 1 2
9  Бугарија (BUL) 0 2 1 3
10  Велика Британија (GBR) 0 0 1 1
 Холандија (NED) 0 0 1 1
 Северна Кореја (PRK) 0 0 1 1
 Обединета екипа (EUN) 0 0 1 1
Вкупно 48 48 48 144

Број на лизгачи по земја[уреди | уреди извор]

Земја 24 28 32 36 48 52 56 60 64 68 72 76 80 84 88 92 94 98 02 06 10 14 Години
 Австралија (AUS)                               6 5 5 5 6 2 2 7
 Австрија (AUT)                               1 1 2
 Белорусија (BLR)                               1 1 2 3
 Белгија (BEL)                               5 4 4 2 1 5
 Бугарија (BUL)                               1 2 7 1 3 5
 Канада (CAN)                               9 8 8 10 10 10 10 7
 Кина (CHN)                               5 8 8 9 8 10 10 7
 Кинески Тајпеј (TPE)                               1 1
 Чешка (CZE)                               1 1 1 2 4
 Франција (FRA)                               8 5 2 4 6 7 4 7
 Германија (GER)                               5 7 10 5 2 5
 Велика Британија (GBR)                               5 3 5 5 4 7 5 7
 Хонгконг (HKG)                               2 1 1 1 4
 Унгарија (HUN)                               2 6 4 6 8 5
 Израел (ISR)                               1 1 2
 Италија (ITA)                               8 9 9 10 9 9 10 7
 Јапонија (JPN)                               8 5 11 10 10 8 8 7
 Казахстан (KAZ)                               1 1 6 3
 Латвија (LAT)                               1 1 1 3
 Литванија (LTU)                               1 1
 Монголија (MGL)                               1 2 2 3
 Холандија (NED)                               5 5 5 1 3 7 10 7
 Нов Зеланд (NZL)                               4 4 1 1 4
 Северна Кореја (PRK)                               3 6 2 3
 Норвешка (NOR)                               1 5 2
 Полска (POL)                               1 1 1 3 1 5
 Романија (ROU)                               1 1 1 3
 Русија (RUS)                               6 2 2 3 5 10 6
 Словачка (SVK)                               1 1 1 3
 ЈАР (RSA)                               1 1
 Јужна Кореја (KOR)                               6 7 9 10 10 9 10 7
 Шведска (SWE)                               1 1 1 3
 Украина (UKR)                               2 1 1 1 4
 Обединета екипа (EUN)                               6 1
 САД (USA)                               5 8 11 8 10 10 8 7
Земји - - - - - - - - - - - - - - - 16 19 18 26 24 23 33
Натпреварувачи - - - - - - - - - - - - - - - 86 87 94 111 106 109 389
Година 24 28 32 36 48 52 56 60 64 68 72 76 80 84 88 92 94 98 02 06 10 14 6

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Latvia's quick-change artist makes Olympic history“. Toronto Star. 2010-02-14. Архивирано од изворникот на 2012-02-27. Посетено на 2010-02-18.
  2. CTV Olympics, "Latvian skater makes Olympic history", Agence France Press, 14 February 2010. Retrieved 18 February 2010.
  3. New York Times, "Crosstown Ride to a Speedskating First", Associated Press, 30 January 2010. Retrieved 18 February 2010.
  4. AP (21 February 2014). „Russia's Ahn wins only short track gold that eluded him: 500m“. Fox Sports.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]