Прејди на содржината

Ватерполо на Летните олимписки игри

Од Википедија — слободната енциклопедија
Ватерполо на Летните олимписки игри
Раководен орган FINA
Дисциплини 2 (мажи: 1; жени: 1)
Игри
1896 1900 1904 1908 1912 1920
1924 1928 1932 1936 1948 1952
1956 1960 1964 1968 1972 1976
1980 1984 1988 1992 1996 2000
2004 2008 2012 2016 2020
Белешка: Со закосени се напишани годините кога бил показен спорт
Освојувачи на медали

Ватерполо на Летните олимписки игри — спортска дисциплина која на Летните олимписки игри била воведена на Летните олимписки игри кои се одржале во Париз во 1900 година, додека дисциплината ватерполо за жени била воведена на Летните олимписки игри кои се одржале во Сиднеј во 2000 година.

Најуспешна репрезентација во ватерполо е Унгарија, која има освоено 9 златни медали, 3 сребрени и 3 бронзени медали.

Освојувачи на златен медал

[уреди | уреди извор]
Година Место Финале Трето место
Злато Резултат Сребро Бронза Резултат 4 место
1900
детали
Париз Обединето Кралство Обединето Кралство 7 - 2  Белгија  Франција (1)
 Франција/Обединето Кралство Обединето Кралство
1904
детали
Сент Луис  САД (2)  САД  САД
1908
детали
Лондон Обединето Кралство Обединето Кралство 9 - 2  Белгија  Шведска (3)  Холандија
1912
детали
Стокхолм Обединето Кралство Обединето Кралство (3)  Шведска  Белгија (3) Австриско Царство
1920
детали
Антверпен Обединето Кралство Обединето Кралство 3 - 2  Белгија  Шведска (3)  САД
1924
детали
Париз  Франција 3 - 0  Белгија  САД 3 - 2  Шведска
1928
детали
Амстердам  Германија 5 - 2  Унгарија  Франција 8 - 1 Обединето Кралство Обединето Кралство
1932
детали
Лос Анџелес  Унгарија 6 - 2(4)  Германија  САД 10 - 0(4) Јапонија
1936
детали
Берлин  Унгарија 2 - 2(4) Нацистичка Германија
Германија
 Белгија 3 - 1(4)  Франција
1948
детали
Лондон


4 - 3(4) Предлошка:Унгарија  Холандија 3 - 3(4)  Белгија
1952
детали
Хелсинки Предлошка:Унгарија 2 - 2(4) СФРЈ СФР Југославија


5 - 4(4)  САД
1956
детали
Мелбурн  Унгарија 2 - 1(4) СФРЈ СФР Југославија СССР СССР 3 - 2(4)


1960
детали
Рим


2 - 0(4) СССР СССР  Унгарија 1 - 2(4) СФРЈ СФР Југославија
1964
детали
Токио  Унгарија 4 - 4(4) СФРЈ СФР Југославија СССР СССР 2 - 0(4) Предлошка:ИТЛ
1968
детали
Град Мексико СФРЈ СФР Југославија 13 - 11
продолжение
СССР СССР  Унгарија 9 - 4


1972
детали
Минхен СССР СССР 3 - 3(4)  Унгарија  САД 4 - 4(4)  Германија
1976
детали
Монтреал  Унгарија 6 - 5(4)


 Холандија 4 - 4(4)  Романија
1980 Москва СССР СССР 6 - 5(4) СФРЈ СФР Југославија  Унгарија 4 - 4(4)  Шпанија
1984
детали
Лос Анџелес СФРЈ СФР Југославија 5 - 5(4)  САД  Германија 8 - 8(4)  Шпанија
1988
детали
Сеул СФРЈ СФР Југославија 9 - 7
продолжение
 САД СССР СССР 14 - 13  Германија
1992
детали
Барселона


9 - 8
продолжение
 Шпанија
ЗНД
8 - 4  САД
1996
детали
Атланта  Шпанија 7 - 5  Хрватска


20 - 18
продолжение
 Унгарија
2000
детали
Сиднеј  Унгарија 13 - 6  Русија  Србија и Црна Гора 8 - 3  Шпанија
2004
детали
Атина  Унгарија 8 - 7  Србија и Црна Гора  Русија 6 - 5  Грција
2008
детали
Пекинг  Унгарија 14 - 10  САД  Србија 6 - 4 Црна Гора Црна Гора
2012
детали
Лондон  Хрватска 8 - 6  Италија  Србија 12 - 11 Црна Гора Црна Гора
2016
детали
Рио Де Жанеиро

(1) Натпревар за 3. Место не се одиграл
(2) Демонстративен турнир
(3) Натпреварот не е одигран
(4) Финалниот турнир се играл во групи по лигашки систем

Вкупен биланс

[уреди | уреди извор]
Држава Злато Сребро Бронза Вкупно
1  Унгарија 9 3 3 15
2. Обединето Кралство Обединето Кралство 4 0 0 4
3 СФРЈ СФР Југославија 3 4 1 8
4  Италија 3 2 2 7
5 СССР СССР 2 2 3 7
6  САД 1 4 4 9
7  Германија 1 2 0 3
8  Хрватска 1 1 0 2
 Шпанија 1 1 0 2
10  Франција 1 0 3 4
11  Белгија 0 4 2 6
12  Шведска 0 1 2 3
13  Русија 0 1 1 2
14  Србија1 0 1 0 1
15  Холандија 0 0 2 2
 Србија 1 0 0 2 2
17 ЗНД 0 0 1 1
 Германија 0 0 1 1
Вкупно (18) 26 26 27 79